Kino KC zaprasza na wiosenną odsłonę PORTRETÓW FILMOWYCH!

Kino KC

PORTRETY FILMOWE - przegląd, który wpisał się już na stałe do repertuaru kina KC zagości na ekranie ponownie już 2 kwietnia! W cotygodniowej odsłonie pokazanych zostanie 5 wybranych portretów. Pierwszym będzie film o Poli Negri - jedynej polskiej aktorce, która zrobiła międzynarodową karierę w okresie kina niemego i stała się niekwestionowaną gwiazdą Hollywood („Pola Negri. W kinie życie jest tylko snem”, reż. Mariusz Kotowski ).


Drugi film "Żelazna Dama" (reż. Phyllida Lloyd) to sławny już portret Margaret Thatcher - prawdziwej damy w świecie zdominowanym przez mężczyzn. Meryl Streep wciela się w rolę kobiety sukcesu, która nie bała się iść pod prąd. Dzięki swojej ambicji i determinacji stała się jednym z ważniejszych polityków XX wieku. Film pokazuje dwie twarze kontrowersyjnej Pani Premier - zagubiona dniem codziennym, zmagająca się z demencją osoba starsza kontra pewna siebie, silna i zdecydowana kobieta, jaką była przez większość życia.
Fanom polskiego kina jest poświęcony trzeci portret cyklu - rzecz o Danucie Szaflarskiej. Aktorka otrzyma tegoroczną Polską Nagrodę Filmową Orła za osiągnięcia życia. Danuta Szaflarska, jedna z pierwszych powojennych gwiazd filmowych, grała między innymi w "Zakazanych piosenkach" i "Skarbie". Ostatnio zagrała w "Pokłosiu" Władysława Pasikowskiego. Tę jedną z najbardziej cenionych aktorek w historii polskiej kinematografii pokazuje dokument biograficzny "Inny Świat" (reż. Dorota Kędzierzawska).
Czwarty film "Motyl i skafander" (reż. Julian Schnabel) przedstawia prawdziwą historię redaktora francuskiego czasopisma "Elle", Jean-Dominique'a Bauby, który w wieku 43 lat został sparaliżowany w wyniku udaru. Paraliż objął całe jego ciało z wyjątkiem lewego oka. Mogąc posługiwać się jedynie okiem do komunikowania się z bliskimi, Bauby próbuje odtworzyć wspomnienia i opisać wszystkie aspekty swojego wewnętrznego świata - poczynając od psychicznego udręczenia spowodowanego uwięzieniem we własnym ciele, po wyimaginowane opowieści ze światów, które odwiedził w swoim umyśle.
Piąty i ostatni portret cyklu to portret Yorama Jerzego Grossa, pioniera australijskiego kina animowanego, urodzonego w Krakowie. Film dokumentalny Tomasza Magierskiego "Krakowiaczek ci ja..." opowiada o życiu i pracy twórcy znanej bajki dla dzieci "Tabaluga". Osią filmu jest podróż do Polski, w którą Gross wybrał się z wnukami, po to, by pokazać im rodzinne strony i opowiedzieć o swoich wojennych losach. Linię narracyjną filmu tworzą zdjęcia wykonane w Polsce i w Australii, przeplatane fragmentami animacji Grossa. W każdej z nich znajduje się bowiem ziarenko prywatnej historii zawiłych kolei życia ich twórcy.

BILETY: 14 zł, KINO KC (ul. Nowy Świat 6/12, dawny budynek Komitetu Centralnego)

PROGRAM:
"W kinie życie jest snem - Pola Negri", reż. Mariusz Kotowski
"Żelazna dama", reż. Phyllida Lloyd
"Inny świat", reż. Dorota Kędzierzawska
"Motyl i skafander", reż. Julian Schnabel
"Krakowiaczek ci ja", reż. Tomasz Magierski


Zapraszamy do przytulnego kina studyjnego, w którym widz i dobry repertuar to wciąż największe wartości.

Komentarze
Polityka Prywatności