Pieśń o poranku

Paullina Simons

Nic dziwnego, że Paullina Simons należy do najbardziej poczytnych pisarek świata. Nawet na temat, na który, zdawałoby się, napisano już wszystko, stworzyła mądrą, sugestywną i wielowymiarową powieść, od jakiej nie sposób się oderwać! Podobno niektóre atomy wypadają czasem ze swego kursu, nagle i nieprzewidywalnie… Coś takiego dzieje się z Larissą, czterdziestoletnią żoną i matką trojga jeszcze niesamodzielnych dzieci. Kai, przypadkowo poznany młody mężczyzna ma mniej więcej tyle lat, ile ona przeżyła w małżeństwie: dwadzieścia! Zszokowana Larissa, przecież od zawsze szczęśliwa z Jaredem, brnie w romans z Kaiem całkiem zaślepiona. Lecz to nie fizyczne zaślepienie – to miłość.


Larissa nie zaniedbuje swych obowiązków ani w domu ani w sypialni ani jako reżyserka w szkolnym teatrze ani jako przyjaciółka. Nie chce, by ktokolwiek czuł się przegrany, by komukolwiek czegoś brakowało. Przez półtora roku prowadząc podwójne życie, czuje się jednak coraz bardziej rozdarta, toczy coraz trudniejszą walkę o siebie, dzieci, męża, kochanka. Czy to się może udać? Pewnego dnia Jared wraca z pracy. Jego żony nie ma, choć wszystko inne - samochód, torebka, karty kredytowe, paszport, garderoba - jest na swoim miejscu. Co się stało? Gdzie zniknęła Larissa? Czy wróci? I czy… powinna?

Opowiadając tę melodramatyczną historię, Simons nie popada jednak w melodramat. Nicując na wszystkie strony swoich bohaterów, okazujących się nie tymi ludźmi, za jakich mają się sami i za jakich mają ich inni, to obdarzając ich naszą sympatią, to cofając ją, ostatecznie opowiada o sprawach znacznie istotniejszych niż dzieje pewnego trójkąta i jego dramatycznych konsekwencji.

Jak mamy żyć, wiedząc, że jesteśmy chodzącymi sprzecznościami? Co zrobić, gdy okazuje się, że nasze z góry przyjęte założenia okazują się błędne? Z czego korzystamy, by sobie pomóc w ekstremalnej sytuacji? Z emocji, wykształcenia, inteligencji? I wreszcie jedyna kwestia, na którą warto odpowiedzieć, dylemat nurtujący każde ludzkie serce: jakie życie jest dla mnie najlepsze? To ostatnie pytanie zadaje sobie nie tylko Larissa. Musi je sobie zadać także zdradzony i zraniony Jared. Zadają je sobie także inni, wyraziści bohaterowie związani z rodziną Starków. I mają tylko jedną alternatywę: możesz patrzeć na wszystko, co ci odebrano albo możesz spojrzeć na wspaniałe rzeczy, które nadal masz.

"Pieśń o poranku" czyta się jak najlepszy psychologiczny thiller. O własnej naturze, której nie znamy. O miłości, którą każdy pojmuje inaczej. O piekle nieszczerości: historia pilnowania przez Larissę najmniejszych drobiazgów, by romans się nie wydał, jest pasjonującą anatomią zdrady od jej najciemniejszych stron. Jak to jest, gdy żyje się w oszustwie? Każdy gest, duży czy mały, każde słowo, ważne bądź nie, każda myśl, każdy oddech jest efektem manipulacji. Przez dwadzieścia cztery godziny, siedem dni w tygodniu trzeba zachować czujność. Nic nie może umknąć twojej uwadze.

Wreszcie o sytuacji kobiet i mężczyzn, jakże różnej w każdym kontekście. U zarania dziejów - przypomina Simons - kobieta podjęła decyzję, że poświęcenie się dla większego dobra jest ważniejsze od jej własnych interesów. To prawda, z powodów biologicznych i socjologicznych.

Tylko jak ją pogodzić z optymistyczną tezą, że w każdej chwili możemy zmienić swoje życie, jeśli tylko się o to postaramy?



O autorce:

Paullina Simons urodziła się w Leningradzie w rodzinie dysydenckiej. Jej dziadkowie i rodzice, ciężko doświadczeni przez wojnę i komunizm, wyemigrowali do Stanów Zjednoczonych w 1973 roku, kiedy Paullina miała 10 lat. Jest autorką powieści "Dziewczyna na Times Square", "Tully", "Czerwone liście", "Jedenaście godzin". Powieść "Jeździec miedziany", a następnie jej kontynuacja: "Tatiana i Aleksander" i "Ogród Letni", przyniosły autorce światowy sukces. W Polsce jej książki rozeszły się dotąd w nakładzie ponad 400 tys. egzemplarzy.

Miło nam poinformować, że Paullina Simons, autorka bestsellerowej sagi o Tatianie i Aleksandrze przyjeżdża do Polski. W sobotę 18 maja spotka się z czytelnikami na Warszawskich Targach Książki, a w kolejnych dniach odwiedzi Dyskusyjne Kluby Książki w różnych częściach Polski.

Świat Książki wydał dotąd sześć książek autorki, które rozeszły się w imponującym nakładzie prawie 400 tys. egzemplarzy. W maju ukaże się najnowsza powieść Paulliny Simons "Pieśń o poranku".

"Pieśń o poranku" opowiada historię dojrzałej kobiety, która w imię miłości do młodego kochanka jest gotowa zaryzykować szczęście rodzinne, stabilność i poczucie bezpieczeństwa. Jak napisał dziennik Daily Mail, "Pieśń o poranku" to "po części kryminał, po części romans, po części dramat rodzinny - jednym słowem powieść idealna".

Paullina Simons urodziła się w Leningradzie w rodzinie dysydenckiej. Jej dziadkowie i rodzice, ciężko doświadczeni przez wojnę i komunizm, wyemigrowali do Stanów Zjednoczonych w 1973 roku, kiedy Paullina miała 10 lat. Jest autorką powieści "Dziewczyna na Times Square", "Tully", "Czerwone liście", "Jedenaście godzin". Powieść "Jeździec miedziany", a następnie jej kontynuacja: "Tatiana i Aleksander" i "Ogród Letni", przyniosły autorce światowy sukces.

Spotkania autorskie:
18.05, godz. 14.00 Warszawskie Targi Książki (Stadion Narodowy), Warszawa
20.05, godz. 18.00 Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna, ul. Mickiewicza 5, Bochnia
21.05, godz. 17.00 Biblioteka Śląska, Pl. Rady Europy 1, Katowice
22.05, godz. 18.00 Biblioteka Manhattan, ul. Grunwaldzka 82, Gdańsk


Komentarze
Polityka Prywatności