Kiedy wojska niemieckie uderzyły w 1940 roku na Holandię, Luksemburg i Belgię, szybko przełamały obronę sprzymierzonych, a Brytyjski Korpus Ekspedycyjny znalazł się w odwrocie, który stawał się coraz bardziej chaotyczny. Pod koniec maja ponad 400 tysięcy alianckich żołnierzy znalazło się w okrążeniu w okolicach portu w Dunkierce. Nieprzyjaciel znajdował się w odległości zaledwie kilkunastu kilometrów od miasta. Sytuacja wymagała zdecydowanych decyzji i sprawnie przeprowadzonej akcji ratunkowej.
Dwudziestego szóstego maja 1940 roku brytyjska admiralicja rozpoczęła operację „Dynamo”, kierując do Dunkierki niemal wszystkie dostępne jednostki pływające – od niszczycieli floty wojennej po statki wycieczkowe i kutry rybackie. Z 850 statków i okrętów rzuconych do tej akcji 235 uległo zatopieniu wskutek działań niemieckiego lotnictwa lub wchodząc na miny, niemniej w trakcie dziewięciu dni udało się ewakuować przez kanał La Manche 338 tysięcy brytyjskich i francuskich żołnierzy.
Dunkierka mogła się stać jedną z największych alianckich klęsk militarnych drugiej wojny światowej, zamiast tego jednak okazała się, jak określił to Winston Churchill, „cudem wybawienia”.
Wydawnictwo RM 2013
ISBN 978-83-7243-045-4
Format 158x213 mm
Stron 312
Cena 34,90 zł
Odwiedź nas w Internecie: www.rm.com.pl