Martyna Wojciechowska dla dzieci!

1

Martyna Wojciechowska zmienia kierunek. I choć wciąż pozostaje to znany już dobrze wszystkim „kraniec świata”, tym razem popularna podróżniczka napisała książki dla najmłodszych Czytelników. Dziennikarka i redaktor naczelna National Geographic Polska przybliża Dzieciom i ich Rodzicom niesamowity świat ludzi i zwierząt z najbardziej odległych zakątków naszego globu. Świat, który nie jest wymyślony ani lukrowany. Historie Martyny opowiadają o losach prawdziwych bohaterów, którzy przeżywają swoje radości i smutki, dzięki czemu uwrażliwiają Czytelników (tych młodszych, i starszych) na ważne życiowe problemy.


Dzięki tej lekturze Dzieci poczują, że mają wpływ na losy świata, dowiedzą się dlaczego powinniśmy dbać o przyrodę, że są ludzie, którzy głodują i dzieci, które nie mogą chodzić do szkoły, choć bardzo by tego chciały. Że jesteśmy wielką rodziną i powinniśmy o tym pamiętać. A to wszystko podane jest w atrakcyjnej wizualnie formie z setkami zdjęć, a także mnóstwem ciekawostek, zagadek i quizów dla całej rodziny. To zdecydowanie pozycje obowiązkowe tym roku!

"Postanowiłam napisać te książki między innymi dlatego, że dosyć miałam już czytania mojej córce Marysi historii o kolejnej księżniczce, która marzy o księciu na białym koniu i szybkim zamążpójściu. Jakby się bliżej przyjrzeć, większość bajek kończy się tym samym morałem, który ma niewiele wspólnego z prawdziwy życiem" - uzasadnia Martyna Wojciechowska. "Bardzo chciałam pokazać mojemu Dziecku, jak wygląda świat Jej rówieśników gdzieś tam, daleko, jakie mają troski, problemy i co sprawia, że są szczęśliwi, jak duże ma szczęście, że urodziła się w tej części świata. Ten projekt sprawił, że zaczęłam poważnie rozmawiać z moją córką o tym, co jest w życiu naprawdę ważne, a spostrzeżenia Marysi okazały się dla mnie zaskakujące i bardzo ważne w procesie powstawania książek. To była świetna przygoda, ale też jeden z trudniejszych projektów w moim życiu" - dodaje autorka.

okladka_zwierzaki_3d.jpg

W rezultacie nad "Dzieciakami świata" i "Zwierzakami świata" pracowały trzy kobiety - Martyna, mała Marysia i psycholog dziecięcy Dominika Słomińska, która czuwała nad całością. Siłą tych książek są przede wszystkim prawdziwe historie bohaterów, których Martyna odwiedziła podczas swoich licznych podróży.

Dodatkowo w książkach poruszone zostały trudne tematy, a dzięki pomocy psychologa dziecięcego Rodzice dowiedzą się, jak rozmawiać o nich z Dzieckiem. Czym jest asertywność? Dlaczego przyjaźń jest ważna? Jak poradzić sobie ze stratą kogoś bliskiego? Dlaczego ludzie zabijają słonie dla kości słoniowej? Opowieści o bohaterach posłużą Rodzicom za dobry przykład do wytłumaczenia Dziecku zagadnień, z którymi borykają się na co dzień. Poza tym w książkach znajdują się pomysły na gry i zabawy oraz setki ciekawostek ze świata. Piraci i księżniczki nie będą w modzie w tym roku! "Dzieciaki" i "Zwierzaki" przejmują kontrolę :-)

Premierowe książki serii dziecięcej Martyny "Dzieciaki świata" i "Zwierzaki świata"
dla National Geographic, ukażą się 8 maja nakładem
Wydawnictwa G+J Książki.

Sprzedaż książek wspiera budowę Przylądka Nadziei we Wrocławiu, nowoczesnej kliniki dla dzieci chorych na raka.

CZY WIESZ, ŻE...?

Najlepsi biegacze świata rodzą się w Etiopii? Gdzie można spotkać kobiety, których szyje są trzy razy dłuższe niż nasze? Jak to jest być żywą boginią i mieszkać w pałacu w Nepalu, albo w jakim kraju dzieci żyją w pływających wioskach? I wreszcie, czy to prawda, że w Afryce buduje się domy z kup krowy? O tym wszystkim opowiadają dzieciaki: Matina, Lien, Mali, Zuzu i Mebratu - bohaterowie książki "Dzieciaki świata".
Z kolei w książce "Zwierzaki świata" czytelnicy będą mogli odkryć dlaczego słonie boją się myszy, czy to prawda, że mrówkojady mają język 10 razy dłuższy od naszego, a orangutany uwielbiają jeść duriany, najbardziej śmierdzące owoce świata, i że można oswoić hipopotama i razem z nim oglądać w telewizji seriale. Z tą książką Dzieci odbędą niesamowitą podróż do najbardziej egzotycznych zakątków świata i poznają historie Jessiki, Happiego, Fusiego, Balgira i Carlito, piątki fantastycznych zwierzaków.
"Dzięki tym opowiadaniom, które są, jak to w życiu bywa - czasami wesołe, czasami smutne, wszyscy mamy szansę stać się lepszymi ludźmi, bo podobno ludzie, którzy kochają zwierzęta są dobrzy. A od tego jacy jesteśmy, zależy przecież przyszłość Ziemi i los zwierząt" - tłumaczy Martyna.

ROZMOWA Z MARTYNĄ WOJCIECHOWSKĄ

Skąd pomysł na zaangażowanie psychologa do projektu?
Bycie Rodzicem to trudna rola. Przekonuję się o tym codziennie, odkąd moje dziecko coraz więcej rozumie i zaczyna zadawać skomplikowane pytania. Trzy lata temu poznałam Dominikę Słomińską, która jest psychologiem dziecięcym i zaczęłam otwarcie pytać, jak rozmawiać z Marysią, jak tłumaczyć jej świat, czy powinnam nadal podróżować... Pomyślałam więc - dlaczego by nie pomóc innym rodzicom i nie podpowiedzieć im z pomocą wykwalifikowanego psychologa, jak rozmawiać z dziećmi o trudnych sprawach, o problemach, które przynoszą z przedszkola czy szkoły albo po prostu o tym, co dzieje się dookoła nas. Jak rozwijać małego człowieka, ale na miarę jego możliwości? Wbrew pozorom to nie jest wcale takie proste i czasem sama intuicja rodzicielska nie wystarcza.

Czy problemy dzieci są uniwersalne
Każde dziecko, bez względu na to, kim jest i gdzie mieszka, potrzebuje przede wszystkim miłości i bezpieczeństwa. Dzieci w Afryce, w Azji czy w Europie tak samo się śmieją i płaczą, mają tylko inne marzenia - w zależności od realiów, w których przyszło im żyć. U nas małe dziecko, które korzysta z iPada na nikim nie robi już wrażenia. Maluch z Etiopii bawi się tym, co znalazł na ulicy na przykład sznurkiem i zardzewiałą puszką. Rozbieżności są ogromne, dlatego tak bardzo zależało mi na tym, żeby pokazać naszym dzieciom, jak wygląda świat i jak jest nam dobrze tu, gdzie jesteśmy. Ale na pewno nie są to historie smutne, a raczej pouczające i zmuszające do myślenia zarówno nasze Dzieci jak i nas samych - wyjaśnia autorka.

Ulubiony bohater Martyny ze zwierzaków to …
Ze "Zwierzaków świata" największy sentyment mam do orangutana o imieniu Happy, który jest rówieśnikiem mojej córki. Adoptowałam go kilka lat temu na Borneo i na bieżąco wiem, co się u niego dzieje, jak się rozwija i czuje. Wizyta w ośrodku dla osieroconych maluchów, zrobiła na mnie bardzo duże wrażenie, tym bardziej, że większość ich matek została zabita przez nas, ludzi i to jest coś, z czym nie potrafię się pogodzić. Happy jest ze mną nawet na okładce książki "Zwierzaki", trzymam go na rękach. Wtedy chodził jeszcze w pampersie, a dziś jest w szkole dla orangutanów i za kilka lat ma szansę wrócić na wolność. Często wspominam też mrówkojada Carlito, słoniczkę Fusi… Lubię wszystkie zwierzaki!

Projekt z pięcioletnią córką - jak do tego doszło
Był taki jeden, przełomowy moment… Pewnego wieczoru po raz setny czytałam mojej córce bajkę o księżniczce, która spotyka księcia na białym koniu "a potem żyli długo i szczęśliwie"… I pomyślałam, że dłużej tego nie zniosę i, że może dobrze byłoby zaproponować dzieciom zupełnie inną lekturę. Taką, której jeszcze nie czytałam, a bardzo bym chciała… Coś, co pokaże jak wygląda ten prawdziwy świat, jak żyją ich rówieśnicy, nauczy czegoś o zwierzętach, wytłumaczy dlaczego musimy dbać o naszą planetę. Napisałam więc jedno opowiadanie i przeczytałam je Marysi. O dziwo, chociaż księżniczek w tej historii nie było, bardzo przejęła się losem małego orangutana o imieniu Happy. Od tamtej pory zaczęłyśmy pracować nad projektem wspólnie - wyjaśnia Martyna.

O autorkach

MARTYNA WOJCIECHOWSKA
Dziennikarka, podróżniczka, redaktor naczelna National Geographic Polska, NG Traveler, Kaleidoscope. Od 1998 r. jest związana z telewizją TVN, dla której zrealizowała wiele produkcji, w tym cztery cykle reportaży "Kobieta na krańcu świata". Pierwsza kobieta z Europy Środkowo-Wschodniej ukończyła Rajd Dakar (2002), zajęła drugie miejsce w klasyfikacji generalnej Rajdu Transsyberia (2003). Zdobywczyni Korony Ziemi - siedmiu najwyższych szczytów wszystkich kontynentów, w tym Mount Everestu, jako trzecia i najmłodsza Polka. Martyna jest także ambasadorem budowy Przylądka Nadziei - nowoczesnej Kliniki Onkologii i Hematologii Dziecięcej we Wrocławiu.
Dotychczasowe publikacje książkowe:
"Przesunąć Horyzont", "Misja Everest", "Etiopia. Ale czat!", "Kobieta na krańcu świata" (3 części), "Automaniaczka. Od rometa do rajdu Dakar", "Zapiski (pod)różne" oraz "Rok inspirujących podróży, czyli kalendarz wg Martyny Wojciechowskiej". Za drugą część książki Kobieta na krańcu świata uhonorowana została prestiżową nagrodą Bursztynowego Motyla im. Arkadego Fiedlera.
Nagrody i wyróżnienia:
Kobieta Roku 2009 magazynu Twój Styl, Złota Kropa Onetu w kategorii Największa kobieca osobowość popkultury, Róże Gali - nagroda w kategorii Media za program Kobieta na krańcu świata, MediaTory - Studenckie Nagrody Dziennikarskie w kategorii AkumulaTOR, zwyciężczyni Ogólnopolskiego Plebiscytu Studentów Dziennikarstwa na osobę, którą chcieliby zostać młodzi dziennikarze. W 2013 roku w badaniach PBI Martyna wybrana została najpopularniejszą blogerką w Polsce.

MARIA BŁASZCZYK
5-letnia córka Martyny i konsultant generalny książek oraz autorka ilustracji do "Dzieciaków świata" i "Zwierzaków świata". Aktualnie marzy o tym żeby zostać fotografem.

DOMINIKA SŁOMIŃSKA
Psycholog dziecięcy, absolwentka Uniwersytetu Warszawskiego. Wspiera rodziców w wychowaniu dzieci i ośrodki szkolno-wychowawcze w całej Polsce. Wykłada na studiach podyplomowych na UW, jest autorką prac naukowych. Od niedawna łączy pasję pisarską z wiedzą psychologiczną. Jest mamą dwóch córek.


Komentarze
Polityka Prywatności