Stary Sącz – karpackie miasteczko z klimatem

Stary Sącz

Z brukowanego rynku w Starym Sączu wybiega wiele dróg: prowadzą na stare uliczki, które pamiętają wizyty królów, zgiełk i trwogę najazdów wrogich wojsk, rządy mądrych kobiet i wielobarwne jarmarki słynne na pół świata, w góry aż po reglowe jodły, smreki i jawory, które wyrosły tu z nasion wczepionych w glebę trzysta lat temu, ale także do wnętrza domów, w których powstawała sztuka, filozofia i wszystko to, co dzisiaj nazywamy narodową tożsamością i polską tradycją.

Ale Stary Sącz nie jest jedynie cichym skansenem. Możemy w nim intensywnie i inspirująco spędzić czas: w pracowniach artystów, słuchając doskonałej muzyki i biorąc udział w festiwalach i celebracjach religijnych. Biała sylwetka klasztoru św. Kingi i ciemnozielona bryła Beskidu Sądeckiego to dwa główne wątki starosądeckiego kilimu utkanego z Natury i Kultury, przeplecionego błękitnymi dolinami Dunajca i Popradu.

Centrum Kultury i Sztuki im. Ady Sari w Starym Sączu przy współpracy z Programem PolskaTurystyczna.pl firmy Amistad wydało nowy przewodnik turystyczny pt. "Stary Sącz. Karpackie miasteczko z klimatem" autorstwa Marka Styczyńskiego.  - Marzył nam się przewodnik wyjątkowy, który będzie najlepszym cziczerone jakiego moglibyśmy sobie wymarzyć do wspólnych spacerów po Starym Sączu – opowiada Wojciech Knapik, dyrektor Centrum Kultury i Sztuki im. Ady Sari w Starym Sączu. - Ideałem miał być miejscowy erudyta o miłej powierzchowności i szczerym uśmiechu. Pasjonat znający każdy kamień i ścieżkę, sypiący z rękawa dziesiątkami anegdot o mijanych miejscach, ale bez nachalnej wylewności. Nasz przewodnik ma te wszystkie cechy z jednym wyjątkiem - jest książką, a nie człowiekiem – dodaje Wojciech Knapik.

Bogato ilustrowany, pełen ciekawostek, rysunków i pięknych fotografii, przewodnik podpowiada po co warto przyjechać do Starego Sącza - co trzeba koniecznie zobaczyć, na jakie pamiątki i produkty regionalne zwrócić uwagę, na jakie święta i festiwale przyjechać, jak zwiedzać miasto i okolice, gdzie zatrzymać się na nocleg i na posiłek. Publikacja jest kompendium wiedzy krajoznawczej o regionie; dowiemy się z niego o przyrodzie Sądecczyzny, historii i dziedzictwie kulturowym. Przewodnik proponuje różne trasy zwiedzania Starego Sącza, przede wszystkim spacer po starosądeckim Rynku i pięknej starówce, szlak kulinarny, trasę kolei transkarpackiej oraz poleca miejsca widokowe. W książce nie zabrakło także opisów atrakcji w okolicach miasta, takich jak Przechyba, Dolina Popradu czy Radziejowa. Miłośnicy nowych technologii mogą mieć przewodnik w swoim smartfonie - można go pobrać i zainstalować bezpłatnie na stronie www.starysacz.treespot.pl.

Wydanie przewodnika jest współfinansowane przez Unię Europejską w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013.

„Stary Sącz. Karpackie miasteczko z klimatem", Marek Styczyński, PolskaTurystyczna.pl, Centrum Kultury i Sztuki im. Ady Sari w Starym Sączu, PolskaTurystyczna.pl, Kraków 2013.

O autorze przewodnika:

Marek Styczyński - mgr inż. leśnictwa, specjalista w zakresie ekologii terenów górskich, muzyk (Karpaty Magiczne, Cybertotem, ex Atman), autor i współautor kilku książek (m.in. "Zielnik podróżny. Rośliny w tradycji Karpat i Bałkanów, Ruthenus 2012), przewodników i opracowań z dziedziny etnobotaniki, muzyki i podróży. Producent muzyczny, organizator koncertów i festiwali. Mieszka w Krakowie. Więcej www.etnobotanicznie.pl.


Komentarze
Polityka Prywatności