Martyna w Meksyku i na Samoa

martyna wojciechowska

Martyna Wojciechowska podczas swych podróży na krańce świata spotyka niezwykłe kobiety, których historie życiowe wiele mówią o kraju, w jakim żyją. W swych najnowszych dwóch książkach znana podróżniczka zabiera czytelników do Meksyku i na wyspę Samoa.

Meksyk słynie m.in. z fascynujących mniejszości etnicznych i bajecznie kolorowego folkloru. Ale jest to również kraj starożytnych świątyń, imponujących piramid Majów i Azteków, pięknego piaszczystego wybrzeża, raf koralowych, gigantycznych jaskiń czy wulkanów. Trudno się dziwić, że w takim otoczeniu fiesta i sjesta to dwie świętości - dlatego miedzy  godziną 14:00 a 16:00 ulice Meksyku pustoszeją, zaś po 18:00 zaludniają się, a muzyka, tańce, występy trwają niemal do białego rana. Jedną z najciekawszych, ale i najbardziej kontrowersyjnych rozrywek meksykańskich jest corrida – podczas swojej podróży Martyna poznaje bliżej tę nietypową tradycję, a także kobietę, dla której to brutalne i pozornie męskie zajęcie jest sposobem na życie.  

Samoa_MARTYNA_3d_360x600.jpg

Z kolei Samoa – wyspa oddalona od Polski aż o 22,5 tys. kilometrów – jest prawdziwym rajem na ziemi. Można tam zrywać owoce prosto z drzew, spać na plaży pod gołym niebem, kąpać się do woli w ciepłym oceania, a za strój wystarczy kawałek materiału i klapki, choć nawet premier tego kraju chodzi na boso w siedzibie rządu. Na Samoa nikt się nigdzie nie śpieszy, nikt na nikogo się nie złości, za to wszyscy się do siebie uśmiechają i każdy może być, kim chce.  Dlatego właśnie na tej rajskiej wyspie Martyna spotkała fa'afafine – mężczyzn o duszach kobiet. Osoby te mają swoje własne miejsce w tradycyjnym samoańskim społeczeństwie i są wychowywane w pełnej tolerancji. Przez nierozumiejący tej kultury świat zachodni fa’afafine nazywani są trzecią płcią. Zdaniem Martyny Wojciechowskiej – niesłusznie.

Nakładem Wydawnictwa G+J Książki ukazały się również książki o podróżach Martyny Wojciechowskiej do Kambodży, Wenezueli, Zanzibaru, Kenii, Wietnamu, RPA, Tanzanii, Borneo, Etiopii, Australii i Japonii.

O autorce:

Martyna Wojciechowska - dziennikarka i podróżniczka. Redaktor naczelna magazynów National Geographic Polska, NG Traveler oraz Kaleidoscope. Od 1998 roku jest związana z telewizją TVN m.in poprzez cykle popularnych reportaży Kobieta na krańcu świata. Autorka książek „Przesunąć Horyzont”, „Misja Everest”, „Etiopia. Ale czat!”,  „Kobieta na krańcu świata” (3 części), „Automaniaczka. Od rometa do rajdu Dakar”, „Zapiski (pod)różne” oraz „Dzieciaki świata” i „Zwierzaki świata”. Za drugą część książki „Kobieta na krańcu świata” uhonorowana została prestiżową nagrodą Bursztynowego Motyla im. Arkadego Fiedlera.

Dane wydawnicze:

Autorka: Martyna Wojciechowska, tytuł: „Meksyk. Kobieta na krańcu świata”, Wydawnictwo G+J Książki, ISBN 978‑83‑7596-514-8, cena: 15, 99 zł, format: 107 x 170 mm, liczba stron ok.160, kategoria: literatura podróżnicza, oprawa miękka, data premiery: 28 sierpnia 2013 r.

Autorka: Martyna Wojciechowska, tytuł: „Samoa. Kobieta na krańcu świata”, Wydawnictwo G+J Książki, ISBN 978‑83‑7596-510-0, cena: 15, 99 zł, format: 107 x 170 mm, liczba stron ok.160, kategoria: literatura podróżnicza, oprawa miękka, data premiery: 28 sierpnia 2013 r.

O Wydawnictwie G+J Książki

Wydawnictwo książkowe G+J istnieje od ponad dziesięciu lat. W ofercie ma około 1000 tytułów. Rocznie wydaje 300 pozycji książkowych. G+J Książki to czołowy wydawca literatury pięknej i popularnej, którego oferta obejmuje ponad 300 tytułów (powieści, thrillery, poradniki, biografie, kulinaria i książki dla dzieci). W 2012 i 2013 roku wydawca, G+J Książki otrzymał kolejno dwie statuetki Bestseller Empiku 2011 oraz statuetkę Bestseller Empiku 2012. Wydawnictwo książkowe National Geographic jest liderem w dziedzinie publikacji ilustrowanych. Katalog wydawniczy obejmuje literaturę podróżniczą, poradniki fotograficzne, przewodniki turystyczne, książki popularnonaukowe dla dzieci i dorosłych oraz albumy. W sprzedaży jest ponad 200 tytułów. Znakiem rozpoznawczym publikacji National Geographic jest nie tylko charakterystyczna żółta ramka, ale także doskonałej jakości zdjęcia najwybitniejszych fotografików na świecie.


Komentarze
Polityka Prywatności