Elif Shafak o "Honorze"

honor

HONOR opowiada o historii rodziny emigrantów, turecko-kurdyjskiej. Akcja rozgrywa się w czterech różnych miejscach: jest tu kurdyjska wioska, Stambuł, Londyn, i niektóre części Abu Zabi. Chciałam prześledzić szlak emigracji pojedynczej rodziny. Rodzina Topraków jest pod tym względem interesująca. Wybrałam takie nazwisko, bo w języku tureckim „toprak” znaczy ziemia, a jest to rodzina przesiedleńcza; większość jej członków ma stałe poczucie przesiedlenia, bycia nie w swoim miejscu. Jest tu czworo dzieci, zasadniczo koncentruję się na najstarszym synu, Iskenderze. Chciałam przyjrzeć się relacji matka-syn, sposobowi, w jaki matki wychowują swoich synów. Jeśli patriarchalizm trwa nadal, to my, kobiety, mamy w tym bezpośredni udział; zwłaszcza matki, które traktują synów inaczej niż córki.


W książce matka stale odnosi się do syna w kategoriach "mój sułtan", "mój lew" i spośród wszystkich jej dzieci on jest wyraźnie uprzywilejowany, zwłaszcza w odniesieniu do córki. Na początku jest to opowieść o zabójstwie honorowym, ale - jeśli można tak powiedzieć - nie jest to typowe zabójstwo honorowe. W tym przypadku mamy młodego człowieka, który chce ukarać matkę za pozamałżeńską miłość do pewnego mężczyzny. Ale to przecież matka wychowała syna w ten sposób i teraz syn chce ją ukarać. Chciałam skupić się na związku matka-syn i związanej z nim miłości i zawodzie, rozczarowaniu, jakie pociąga za sobą w surowych społeczeństwach. (…) Ten zwyczaj [zabójstwa honorowego] nadal istnieje. Jeszcze raz wracamy tutaj do tematu skomplikowania Turcji: z jednej strony wiele kobiet jest aktywnych zawodowo, widać je i słychać w różnych dziedzinach życia: biznesie, szkolnictwie wyższym, medycynie, a jednocześnie honorowe zabójstwa, czy przemoc związana z tym zjawiskiem, nadal się wydarzają zarówno w małych wioskach, jak i w dużych miastach. I to nie tylko pośród Kurdów, ale także wśród Turków. Starałam się zachować ostrożność, by nie przypisać tego żadnej określonej narodowości, czy grupie religijnej. Nie lubię takiego wskazywania palcem. Myślę, że to uniwersalny problem, ale, my, Turcy, w szczególności musimy uporać się z problemem przemocy względem kobiet. To bardzo ważna kwestia.
ELIF SHAFAK (fragment wywiadu udzielonego Michałowi Nogasiowi, Polskie Radio Pr III)
W księgarniach od 12 września.

Elif Shafak (ur. 1971) - uznawana przez krytykę światową za drugą po Orhanie Pamuku, literacką gwiazdę znad Bosforu. Laureatka wielu prestiżowych nagród literackich. Nakładem Wydawnictwa Literackiego ukazało się sześć powieści Elif Shafak: Pchli pałac, Bękart ze Stambułu, Lustra miasta, Czarne mleko, Czterdzieści zasad miłości i Sufi. Ukazujący się właśnie Honor został nominowany do Asian Man Booker Prize oraz Women's Prize for Fiction.
Elif Shafak, Honor
przeł. Maciej Świerkocki
Wydawnictwo Literackie, 2013

fot. Mehmet Turgut

Strony Elif Shafak:
www.elifshafak.com
http://twitter.com/Elif_Safak
http://www.facebook.com/Elif.Shafak

Komentarze
Polityka Prywatności