"Senada" Danisa Tanovicia

Senada

22 listopada wchodzi najnowszy film Danisa Tanovicia - „Senada”. Reżyser, znany polskim widzom z filmów „Ziemia niczyja” oraz „Piekło”, wraca na Bałkany. Tanovic rekonstruuje wydarzenia, które naprawdę miały miejsce. Główne role odgrywają nie aktorzy, tylko bohaterowie prawdziwej historii, którą Tanovic próbuje opowiedzieć z dokumentalną dokładnością. Razem z filmem „Senada” wprowadzimy krótkometrażowy dokument Grzegorza Zaricznego „Gwizdek”, który wygrał konkurs filmów krótkometrażowych na Festiwalu Filmowym w Sundance w 2013 roku.


Pomysł, żeby zrobić film o Nazifie i Senadzie, powstał po przeczytaniu artykułu w lokalnej gazecie w okolicach Bożego Narodzenia w 2011 roku. "Poczułem wtedy złość i zadzwoniłem do Amry Bakšič, mojej przyjaciółki i producentki, z pytaniem, czy słyszała o tej historii. Wysłaliśmy kogoś, aby potwierdził autentyczność reportażu. Gdy okazało się, że historia naprawdę się wydarzyła, osobiście pojechałem do wioski Senady. Spotkałem ją i jej chłopaka. Od początku poczułem z ich strony ciepło i gościnność. Przestraszyło ich to, że chciałem nakręcić film na podstawie ich historii" mówi o genezie powstania filmu "Senada" Danis Tanović.

Opis filmu:
Nazif, który chcąc pomóc swojej rodzinie, zajmuje się zbieraniem złomu, z trudem wiąże koniec z końcem. Dni upływają mu za poszukiwaniu żelastwa, w tym czasie jego partnerka Senada zajmuje się domem i dwiema małymi córeczkami. Niedługo urodzi trzecie dziecko.
Po powrocie do domu po pracowitym dniu Nazif znajduje dziewczynę chorą, leżącą w łóżku. Następnego dnia pożycza samochód i zawozi ją do najbliższego szpitala. Okazuje się, że dziecko, które Senada nosi w sobie, nie żyje. W jej brzuchu znajduje się pięciomiesięczny martwy płód. Sytuacja jest krytyczna - kobieta musi natychmiast zostać przetransportowana do odległego szpitala.
Senada nie ma jednak dokumentu potwierdzającego ubezpieczenie i szpital żąda od niej zapłaty w wysokości 980 bośniackich marek. Dla zbieracza złomu to prawdziwa fortuna. Pomimo błagań Nazifa szpital odmawia przeprowadzenia koniecznej operacji. Bohaterowie wracają więc do swojego miejsca zamieszkania w centralnej Bośni i Hercegowinie.
Przez następnych dziesięć dni Nazif będzie robił wszystko, co w jego mocy, żeby ocalić życie Senady. Będzie zbierał złom, ale też szukał pomocy w instytucjach państwowych... W tym czasie doświadczą na własnej skórze, jak bezduszne jest współczesne społeczeństwo.
Festiwale:
2013 - MFF w Berlinie - Nagroda: Grand Prix Jury / Srebrny Niedźwiedź (Danis Tanovic)

2013 - MFF w Berlinie - Nagroda: Srebrny Niedźwiedź dla Najleszego Aktora (Nazif Mujic)
2013 - MFF w Berlinie - Nagroda Jury Ekumenicznego: Wyróżnienie Specjalne (Danis Tanovic)
2013 - MFF w Berlinie - Nominacja: Złoty Niedźwiedź (Danis Tanovic)
2013 - MFF w Sofii - Sekcja: Cinema Today - Masters
2013 - MFF w Istanbule - Sekcja: Human Rights in Cinema
2013 - MFF Transilvania (Cluj-Napoca, Rumunia) - Sekcja: Supernova
2013 - MFF w Karlovych Varach - Sekcja: Horyzonty
2013 - MFF T-Mobile Nowe Horyzonty we Wrocławiu - Sekcja: Panorama
2013 - MFF w Sarajewie - Film Otwarcia
Zapraszam na fanpage filmu "Senada" Danisa Tanovicia:
https://www.facebook.com/SenadaDanisTanovic
Do filmu dołączymy krótki metraż Pt. "Gwizdek" w reż. Grzegorza Zaricznego.
Film wygrał Konkurs Polskich Filmów Krótkometrażowych na 12. MFF T-mobile Nowe Horyzonty we Wrocławiu.
Zdobył Nagrodę Grand Jury dla Filmu Krótkometrażowego na Festiwalu Filmowym w Sundance.

Opowieść o młodym chłopaku, który postanawia zostać sędzią piłkarskim. Nie jest to jednak łatwe. Rzeczywistość rozgrywek piłkarskich na najniższym szczeblu od którego zaczyna się sędziowanie okazuje się bardzo brutalna. Bycie dobrym sędzią, kierującym się zasadami gry w piłkę, nie sprawdza się. Trzeba być równie bezwzględnym co piłkarze, kibice, działacze. Bohater w którymś momencie będzie musiał podjąć decyzję czy pozostać przy swoich ideałach czy zmienić swoją hierarchię wartości i dostosować się do panujących reguł gry w piłkę nożną. Zarówno tych boiskowych jak i poza.

Komentarze
Polityka Prywatności