Felietony. Tom 3
Trzeci tom felietonów zebranych Stefana Kisielewskiego zawiera wybór jego tekstów drukowanych w latach 1945–1987, które autor zebrał w książkach „Lata pozłacane, lat szare” oraz w emigracyjnym tomie „Moje dzwony trzydziestolecia”. Felietony te tworzą, wedle słów Kisiela, swego rodzaju duchowy kalejdoskop, który dla autora jest zarazem jego dziennikiem duszy, wielką panoramą naszych czasów utkaną z błyskotliwych, przenikliwych i niekiedy złośliwych obserwacji Stefana Kisielewskiego.
Był znakomitym felietonistą "Tygodnika Powszechnego", przez długie lata pokazywał absurdy rzeczywistości komunistycznej i w jakimś przynajmniej stopniu wytrącał inteligencję polską z grożącego jej stanu odrętwienia. Pod tym względem zasługi Kisiela są tak ogromne, że moim zdaniem obowiązkiem Polaków jest wystawić mu pomnik.
Gustaw Herling-Grudziński
Stefan Kisielewski (1911-1991) - pisarz, kompozytor, krytyk muzyczny, publicysta, nazywany pierwszym felietonistą Rzeczypospolitej. Przez 45 lat publikował felietony w "Tygodniku Powszechnym", podpisując się po prostu: Kisiel. W latach 1957-1965 był posłem na Sejm PRL z ramienia koła poselskiego Znak (obok Tadeusza Mazowieckiego, Jerzego Zawieyskiego oraz Stanisława Stommy). Był autorem m.in. powieści: "Sprzysiężenie", "Zbrodnia w dzielnicy północnej", "Widziane z góry"; szkiców muzycznych: "Gwiazdozbiór muzyczny"; zbiorów felietonów: "Rzeczy małe", "100 razy głową w ścianę", "Materii pomieszanie"; oraz najsłynniejszych: "Abecadła Kisiela" i "Dzienników". W 1990 roku ustanowił nagrodę swojego imienia (Nagroda Kisiela), która przyznawana jest do dziś (wśród laureatów m.in.: Władysław Bartoszewski, Jerzy Waldorff, Jerzy Giedroyc, ks. Józef Tischner, Lech Wałęsa, Stanisław Tym, Jan Nowak-Jeziorański).