Andrea Camilieri "KRYJÓWKA" - premiera 14 listopada

Andrea Camilleri, twórca słynnego na całym świecie cyklu powieści kryminalnych z komisarzem Montalbano w roli głównej, pisze także powieści niekryminalne. W przyszłym roku nakładem Wydawnictwa Literackiego ukażą się: Król Girgenti, Owca i pasterz oraz Zdobycie Macallè (tytuły robocze), a w ten czwartek do księgarń trafia Kryjówka, powieść zainspirowana prawdziwą historią.


Ta książka powstała z podwójnej inspiracji. Ramę stworzyłem z notatki prasowej o pewnym markizie, który utracił męskość i prosił swoją żonę, żeby na jego oczach kochała się z innymi mężczyznami. Ale ciekawsza jest historia, wokół ktorej zbudowałem postać bohaterki. Jakieś osiem lat temu zostałem zaproszony na spotkanie autorskie w więzieniu dla kobiet w Agrigento. Podczas spotkania wstała jakaś dziewczyna. Powiedziała, że chce przeczytać swój wiersz, w którym mówi o czytaniu moich książek w więziennej celi. Wiersz był zadziwiająco dobry. A dziewczyna - piękna. Delikatna, dziewczęca. Miała może 25 lat, pomyślałem, że pewnie siedzi za drobną kradzież. Po dwóch latach dyrektorka więzienia zaprasza mnie po raz drugi. I wstaje ta sama dziewczyna i czyta nowy wiersz, jeszcze lepszy. Nie zmieniła się - jest równie piękna i delikatna, dziewczęca. Po zakończeniu pytam dyrektorki, za co ta dziewczyna trafiła do więzienia, i dowiaduję się, że za podwójne morderstwo z premedytacją. Daję słowo - nigdy w życiu nie byłem tak ciekawy drugiego człowieka, jak wtedy. Pytam dyrektorki, czy mogę z nią porozmawiać. "Jeśli poproszę oficjalnie - odpowiada - to dostaniesz odmowę, bo nie jesteś ani jej krewnym, ani adwokatem. Ale przecież mozecie spotkać się w moim gabinecie przypadkowo, za dwie godziny". Rzeczywiście, spotykamy się, rozmawiamy, i po raz pierwszy stykam się z przypadkiem kogoś, kto w ogóle nie ma pojęcia, że zamordowanie innego człowieka to coś złego. I nie ma w tym żadnej potworności, tylko czysta, nieskalana niewinność. Bo ta dziewczyna okazuje się przypadkiem absolutnej monogamii, posuniętej do skrajnych konsekwencji. Ona nie wyobraża sobie, że może być z dwoma mężczyznami, więc kiedy zakochuje się w innym, to zanim się z nim zwiąże, zabija poprzednika. Przez kilka lat myślałem, jak ją opisać. Aż zbudowałem na niej moją postać, jednak bardzo ją upraszczając.
- Andrea Camilleri o genezie Kryjówki w rozmowie z Jarosławem Mikołajewskim na łamach "Gazety Wyborczej"

Andrea Camilieri kryjówka
PRZEŁOŻYŁ Jarosław Mikołajewski PREMIERA: 14 listopada

W życiu Arianny było wielu mężczyzn, ale nigdy jednocześnie. Gdy tylko pojawiał się ten drugi, należało natychmiast rozwiązać problem. Bo Arianna nie potrafiła zdradzać. Związek ze starszym od niej Giuliem każe jej ułożyć życie erotyczne w bardzo szczególny sposób. Co czwartek Arianna spotyka się z innym mężczyzną - wybierają go wspólnie z mężem, który zostaje z kochankami do samego końca. I układ działałby bez zakłóceń, gdyby nie pewien przypadkowo napotkany licealista.

Komentarze
Polityka Prywatności