„Operator nie powinien mieć swojego stylu, powinien podążać za historią” – to słowa Tomka Augustynka, który jest autorem zdjęć do konkursowego filmu „Ostatnie piętro” w reżyserii Tadeusza Króla. Jest to inspirowana prawdziwymi wydarzeniami historia kapitana Wojska Polskiego (znakomity Janusz Chabior), który trafia na ślad afery w swojej jednostce. Dziwne zbiegi okoliczności, interpretacje i domysły doprowadzają go na skraj szaleństwa.
„Chcieliśmy aby ten film wyglądał prawdziwie, aby miał swoją stylistykę” mówi Tomek Augustynek. Akcja filmu, rozgrywająca się w prowincjonalnym polskim miasteczku, z minuty na minutę zmienia się z lekkiej opowieści w budzący grozę thriller, po którym na drżących nogach wychodzi się z kina. By osiągnąć odpowiedni charakter zdjęć, Augustynek wykorzystał kilka formalnych założeń, jak sam operator mówi „dość prostych” po czym dodaje „W miarę rozwoju historii, kamera robi się coraz mniej stabilna. Na początku stoi na statywie, jeździ na wózku. Potem coraz częściej przechodzi do ręki, aż w końcu w tej ręce wręcz ‘szaleje’, śledzi postęp szaleństwa głównego bohatera”.
Jednym z ważniejszych założeń operatorskich w tym filmie była praca na taśmie 16 mm. „Wynika to ze specyfiki pracy z tą kamerą” wyjaśnia Augustynek. „Jest mała, poręczna i można ją szybko przestawić. Ma też ogromny walor w postaci dużego ziarna i dużej głębi ostrości” kontynuuje autor zdjęć. „Obecnie to wielka rzadkość, praca na negatywie” tłumaczy Augustynek „I to mobilizuje wszystkich, i mam nadzieję, że spodoba się widzom” uzasadnia Tomasz Augustynek.
W filmie Tadeusza Króla („Zwerbowana miłość”) wystąpili Janusz Chabior, Joanna Orleańska, Barbara Garstka, Przemysław Bluszcz, Bartłomiej Firlet, Aleksandra Popławska, Wojciech Zieliński, Marek Kalita oraz fantastycznie grające dzieci - Jakub Wróblewski i Kajetan Borowski.
„OSTATNIE PIĘTRO” w kinach od 29 listopada
Tomasz Augustynek jest absolwentem wydziału operatorskiego WRiTV na Uniwersytecie Śląskim. Autor zdjęć do filmów fabularnych, dokumentalnych, wielu teledysków oraz ponad stu reklam. W filmografii Augustynka znajdują się m.in.: „Zwerbowana miłość”, reż. T. Król, „Nepodemimy” (Men of East), reż. O. Pogodin, „Świadek Koronny”, reż. J.Filipiak i M.Gazda. Z Laurencem Walshem, Augustynek zrealizował dwa krótkie metraże: „Cold Kenya” i „Tara”.
Tomasz Augustynek jest laureatem nagród za zdjęcia do filmów: „Wtorek” (reż. M.Gazda, ISFF Berlin 2000), „Cold Kenya” (Panavision Award; Avignon Film Festival 2006 oraz Konkurs Kina Niezależnego FPFF Gdynia 2006), „Ziętek” (Saratov 2008). Warsztat jest kolejną inicjatywą STOFF/PSC i magazynu „FilmPRO”. Sukcesem były m.in. seminarium dotyczące jakości projekcji kinowej, oraz seminarium dla dziennikarzy i krytyków filmowych poświęcone analizie sztuki operatorskiej, jakie odbyły się podczas festiwalu Plus Camerimage 2011.
Nagrody
„Moc” Grand Prix ; Eurounderground Film Festival 1998
„Wtorek” Best Photography (nagroda za zdjęcia); ISFF Berlin 2000
„Cold Kenya” Panavision Award; Avignon Film Festival; France 2006
Nagroda za zdjęcia; Konkurs Kina Niezależnego FPFF Gdynia 2006
„Ziętek” Nagroda za zdjęcia; Saratov 2008