W piątek 29 listopada o 18:00 w Kinie KC (ul. Nowy Świat 6/12 w Warszawie) rusza cykl Litera i Film poświęcony filmom i literaturze. Wydarzenie zainicjuje prezentacja książki Patricka Leigh Fermora „Mani. Wędrówki po Peloponezie” oraz projekcja filmu „Operacja generał”, reż. Emeric Pressburger. Spotkania poprowadzi z-ca redaktora naczelnego Zeszytów Literackich Marek Zagańczyk. Cena biletu: 10 zł.
*** O FILMIE:
"Operacja generał", ( reż. Emeric Pressburger, Michael Powell, Wielka Brytania 1957 r.). Okupowana przez Niemcy Kreta, wiosna 1944 roku. Grupa brytyjskich oficerów z majorem Patrickiem Leigh Fermor'em (Dirk Bogarde) przy współpracy z lokalnymi partyzantami, dostaje zadanie porwania Heinricha Kreipe (Marius Goring), niemieckiego generała dowodzącego wojskami okupanta. Kreipe zostaje uprowadzony i uwięziony nieopodal zatoki po drugiej stronie wyspy. Czy Brytyjczykom uda się przechytrzyć Niemców i wywieźć generała do Kairu?
*** O KSIĄŻCE:
Patrick Leigh Fermor "Mani. Wędrówki po Peloponezie" Książka poświęcona greckiemu półwyspowi Mani. Położony na południu Peloponezu, odcięty od reszty Grecji górami Tajgetu, wciąż trudno dostępny dla podróżnych, jest wyjątkowym obszarem, gdzie historia zarówno antyczna jak i średniowieczna splata się ze współczesnością. Leigh Fermor, który swoją pierwszą podróż z Londynu do Konstantynopola odbył pieszo
w latach trzydziestych, stał się wzorem dla pisarzy takich jak Bruce Chatwin czy Paul Theroux. Jego książki, należą do klasyki literatury podróżniczej. Na Zachodzie ukazał się właśnie trzeci tom jego wspomnień i od razu znalazł się na liście podróżniczych bestsellerów. Książki Patricka Leigh Fermora wyznaczają hierarchię gatunku. Ich autor został uhonorowany najwyższymi brytyjskimi i greckimi odznaczeniami, a także tytułem szlacheckim. Był również bohaterem II wojny światowej, postacią ważną dla greckiego ruchu oporu, barwną osobowością znaną i podziwianą na świecie. Jego dom na Mani stał się miejscem pielgrzymek miłośników podróży i literatury. Najwyższy czas przyswoić go także polskiemu czytelnikowi.
*** Na spotkaniu zaprezentowany zostanie film Wernera Herzoga " Świat staje się muzyką" - dokumentujący festiwal wagnerowski w Bayreuth, Niemcy, 1994 r. 90 min. ( opis filmu: w 1994 roku. Reżyser - występujący tu w roli przewodnika po zakamarkach teatru i prowadzący rozmowy z artystami - zagląda w każdy zakamarek świątyni sztuki, pokazując przygotowania do wystawienia opery. Zaczyna poetycko, od pokazania atmosfery towarzyszącej festiwalowi, by poprzez rozmowy z kustoszami muzeum Wagnera, wprowadzającymi
w jego życie i twórczość, przejść do całej machiny artystyczno-teatralnej, dzięki której powstaje efekt końcowy - spektakl. Są to więc wędrówki i rozmowy z wnukiem Wagnera, Wolfgangiem Wagnerem (festiwalem kieruje rodzina kompozytora), reżyserami, scenografami, śpiewakami (m.in. Placido Domingo), twórcami kostiumów, ludźmi związanymi z tym festiwalem od kilkudziesięciu lat. Herzog nie pomija także pracowni teatralnych, by
w końcu zatrzymać się na sprawach pozaartystycznych - związkach muzyki Wagnera z faszyzmem i stosunku artystów do grania muzyki Wagnera w kilkadziesiąt lat po wojnie (pyta o to też Daniela Barenboima). Obrazom pokazującym świat festiwalu muzyki z końcowym akcentem (można powiedzieć - zgrzytem w tym święcie muzyki) historyczno- politycznym towarzyszy muzyka Wagnera. Są to motywy z oper Latający Holender, Parsifal, Lohengrin, Tristan i Izolda. Film trwa 90 minut, zatem krócej niż spektakl operowy (zwłaszcza Wagnerowski!), niemniej nawet dla znających kulisy teatru operowego jest obrazem wciągającym z powodu niebanalności w potraktowaniu i pokazaniu tego tematu).
Pokaz filmu organizowany jest we współpracy
z GOETHE INSTITUT w Warszawie.
Literacką częścią spotkania będzie "Zeszyt literacki" poświęcony kompozytorowi. "Zeszyty Literackie" nr 124 - Wagner; numer poświecony Richardowi Wagnerowi w związku z tegoroczną 200. rocznicą urodzin a w nim m. in. Karol Berger, O pragnieniu śmierci Tristana; Głosy o Wagnerze; Cosima Wagner, Tydzień w Neapolu; Santiago Mirales Huete, 1849. Zygfryd; Marian Bizan, Moja Izolda; Marcin Gmys, Fonoteka wagnerowska; Aleksander Laskowski, Jelinek i Frölich dla Wagnera.