Propozycje programowe National Geographic Channel

Odc. 1. Tajemnice umysłu, poniedziałek, 17 lutego, godz. 22:00. Od momentu naszego pojawienia się na świecie, starzejemy się i nie ma na to rady. Choć od dawna uważano, że z wiekiem możliwości ludzkiego ciała i umysłu pogarszają się, ostatnie badania wskazują, że nie w każdym przypadku musi tak być. Niektóre funkcje mózgu rozwijają się z wiekiem, a jeszcze inne nie rozwijają się całkowicie dopóki nie osiągniemy określonego wieku. W tym odcinku odkryjemy, że nasz mózg nie zawsze zachowuje się odpowiednio do swojego wieku. Dzięki serii gier i eksperymentów, przekonamy się, jak rutyna w naszym życiu może powodować starzenie się naszego mózgu i jak możemy na to zaradzić, usprawniając nasz mózg, a tym samym przedłużając jego działanie na najwyższych obrotach.

Odc. 2. Kolory to iluzja, poniedziałek, 17 lutego, godz. 22:30

Uważasz, że rozróżnianie kolorów jest jasne i oczywiste? Widzisz je każdego dnia, jesteś przekonany, że jabłko jest czerwone, a liść zielony? Czy na pewno tak jest? Ten epizod „Pułapek umysłu” przetestuje twój mózg po raz kolejny. Dzięki serii interaktywnych gier i fascynujących eksperymentów przekonasz się, że
w rzeczywistości istnienie kolorów, to tylko iluzja wykreowana przez nasz mózg. W tym odcinku z malowaniem kolorami zdecydowanie wykroczymy poza przyjęte linie.

Odc. 3. Zaufaj mi!, poniedziałek, 24 lutego, godz. 22:00

Ten odcinek jest o mózgu i zaufaniu. Czy nie macie czasem wrażenia, że Wasz mózg musi być non stop czujny na zagrażające Wam niewiarygodne reklamy, polityków czy sprzedawców? W jaki sposób powinniśmy  równoważyć poziom własnej nieufności, by nie zwariować. I czym właściwie jest zaufanie? Dzięki kolejnym angażującym zabawom, nauczymy się pokładać odrobinę więcej zaufania w ludziach, a nieco mniej wierzyć własnemu umysłowi.

Odc. 4. Co się dzieje!, poniedziałek, 24 lutego, godz. 22:30

Bez względu na to, czy chodzi o znalezienie samochodu zaparkowanego na podziemnym parkingu, czy wcelowanie w przełącznik światła, gdy jesteśmy jeszcze bardzo zaspani, sterowanie zapracowanym mózgiem może być naprawdę trudne. Na szczęście nasze mózgi są wyposażone w system nawigacji, który sprawia, że otaczający nas świat jest dla nas znacznie bardziej przystępny. Najnowsze badania pokazują, że nasz rozum wykorzystuje komórki odpowiedzialne za orientację przestrzenną, by bez problemów doprowadzić nas do celu. W tym odcinku przyjrzymy się temu, w jaki sposób działa ten mechanizm, jak mózg informuje nas o tym, gdzie się znajdujemy. Kilka przykładowych testów pozwoli nam sprawdzić granice możliwości naszego umysłu i udowodni nam, że nie zawsze mamy pełną świadomość tego, co nas otacza, czy jak reaguje nasz organizm. Dowiemy się też, jak pracować nad swoją orientacją w terenie.

Odc. 5. Prawo atrakcyjności, poniedziałek, 3 marca, godz. 22:00

Tym razem, dzięki kolejnej porcji interaktywnych zadań, zgłębimy temat atrakcyjności fizycznej oraz zastanowimy nad tym, jak to się dzieje, że się sobie podobamy. Dowiemy się, w jaki sposób mózg dochodzi do tego, czy dana osoba jest dla nas atrakcyjna, czy nie oraz dlaczego na niektóre cechy jesteśmy bardziej podatni niż na inne. W tym odcinku zagłębimy się w temat długotrwałych związków. Odkryjemy co przyciąga do siebie ludzi, dowiemy się, która część naszego ciała przesądza o dopasowaniu dwojga ludzi, gdy nasz wybór jest podświadomy, a nie racjonalny.

Sekretne wzory, zmiany częstotliwości fal mózgowych - przygotuj się na odkrycie kolejnych sekretów ludzkiej podświadomości. I przekonaj się, że nie to ładne co ładne …

Odc. 6. Test na stres, poniedziałek, 3 marca, godz. 22:30

Ten odcinek będzie traktował o zależności, jaka jest między stresem, a pracą naszego mózgu. Przekonamy się, jakie procesy zachodzą w mózgu w chwilach stresu i jakie przełożenie ma ten stan na cały nasz organizm. Stres jest nieodłączną częścią naszego życia. Płacz dziecka, korki uliczne, zdenerwowany szef czy nieopłacone na czas rachunki to tylko niektóre ze stresogennych czynników, na które narażony jest każdy z nas. Zaskakującym może być jednak fakt, że nawet tak niepożądany przez nas stan samopoczucia może mieć swoją ważną rolę, o ile tylko nauczymy się go kontrolować i nie pozwolimy, żeby to on nami zawładnął. O tym skąd bierze się stres i jak sobie z nim radzić dowiemy się z „Pułapek umysłu”.

Odc. 7. Cel zwycięstwo, poniedziałek, 10 marca, godz. 22:00

Rywalizacja to pojęcie, które właściwie nie opuszcza nas od najmłodszych lat. Czy jest to walka o miejsce w samorządzie szkolnym, awans w pracy czy zwyczajnie wolne miejsce na parkingu w centrum handlowym – współzawodnictwo bezapelacyjnie leży w naszej naturze. Czasem mierzymy się z innymi, innym razem z samym sobą. Jaka część ludzkiego mózgu przesądza o tym, że rodzi się w nas potrzeba wygrywania, nierzadko za wszelką cenę? Żeby dotrzeć do sedna sprawy zaproponujemy Wam odrobinę … rywalizacji. Podzielimy się na zespoły i wybierzemy zwycięzcę „Pułapek umysłu”. Dzięki zabawie przekonacie się co nakręca Was do walki. Zobaczycie że wśród nas są tacy, którzy urodzili się po to by współzawodniczyć, dowiecie się, że odrobina zdrowej rywalizacji może pomóc Wam osiągać sukcesy.


Komentarze
Polityka Prywatności