Najciekawsze i najbliższe spotkania z dziką przyrodą, jakie może zaoferować telewizja to specjalność kanału Nat Geo Wild, w którego programach znaleźć można niezrównane zdjęcia, ciekawe informacje i przykuwającą uwagę narrację. Dzięki nim tajemnice świata natury odsłaniają się przed nami w emanujący dzikością i pięknem sposób. Tym razem Nat Geo Wild proponuje Kierunek Wild: cykl programów prezentujących niezapomniane podróże w dzikie zakątki świata – od najbardziej odległych miejsc na ziemi po złowrogie głębiny oceanu.
Debiutujący we wtorek, 21 stycznia o godz. 18:00 cykl Kierunek Wild oddaje hołd temu, co nieujarzmione, pokazuje naturę, która nie poddała się wpływom rasy ludzkiej. Rozpoczyna go dwuczęściowy program specjalny „Kongo”, w którym podążymy biegiem rzeki wijącej się wśród lasów i bagien Afryki na długości 5.000 kilometrów. Potężne Kongo, uznawane za „kolebkę ewolucji”, to również dom metrowych wężów, które wylegują się w oczekiwaniu na ofiarę i potężnych, walczących ze sobą hipopotamów nilowych. Kolejna premierowa seria, „Dzika Szkocja”, to czteroodcinkowa podróż na krańce Atlantyku, gdzie mroczne, szorstkie piękno lądu zderza się ze strzelistymi klifami, białymi, piaszczystymi plażami i zimnymi morskimi wodami. Zamieszkują je figlarne orki, imponujące orły i długoszpary. Z kolei seria „Dzikie Hawaje” wspaniale pokazuje, jak na wyłonionym z wód wulkanicznym pustkowiu archipelagu żyją śmiejące się pająki, pełzające ryby i długopłetwowce.
Cykl KIERUNEK WILD obejmuje następujące odcinki:
1. Kongo (2x60)
Odc. 1. Rzeka potworów, wtorek, 21 stycznia o godz. 18:00
Odc. 2. W kryjówce King Konga, wtorek, 28 stycznia o godz. 18:00
Kongo to jedna z najpotężniejszych i najbardziej niebezpiecznych rzek na Ziemi. To również rezerwat oraz siedlisko przepięknych i delikatnych stworzeń. Ta druga największa rzeka świata, wijąca się na długości 5.000 kilometrów przez afrykańskie lasyi bagna, uznawana jest za „kolebkę ewolucji”. Wielki trzewikodziób to zatrzymana w migawce historia ewolucji podobnie, jak takie niezwykłe gatunki, jak amfiuma czy mruk. Na ich przykładzie można łatwo zobaczyć, jak wody wielkiej rzeki Kongo wpływały na unikalną adaptację siedlisk, a nawet ją przyspieszały. Jeżeli popłyniemy w bardziej odległe regiony, zobaczymy metrowe węże wylegujące się w oczekiwaniu na ofiarę i wielkie hipopotamy nilowe, które toczą walkę o najlepsze żerowiska. Kongo to dom afrykańskiej modliszki, trzech gatunków małp człekokształtnych i skrzydlatych, długonosych, wielokotułowych ryb. Dzikie życie toczy się nawet w huczących falach Wodospadów Livingstone’a, gdzie gwałtowne prądy tną Kongo na odrębne światy. Przy ujściu do Oceanu Atlantyckiego Kongo przepełnia nowe życie. Właśnie tam swoje pierwsze kroki na lądzie stawiają żółwie skórzaste, by następnie wpełznąć na otwarte morze i zacząć nową podróż.
Dzika Szkocja (4x60)
Część 1. wtorek, 11 lutego o godz. 18:00
Część 2. wtorek, 18 lutego o godz. 18:00
Część 3. wtorek, 25 lutego o godz. 18:00
Część 4. wtorek, 3 marca o godz. 18:00
Na krańcu Atlantyku leżą erodowane przez wiatr, emanujące mrocznym, szorstkim pięknem szkockie Hebrydy. Maltretowane przez dziki ocean i jedne z najbardziej nieprzewidywalnych warunków pogodowych w Europie wyspy stały się zaskakującym schronieniem dla wielu odpornych stworzeń. W serii „Dzika Szkocja” naszym narratorem będzie szkocki aktor Ewan McGregor („Gwiezdne wojny”, „Moulin Rouge”, „Autor widmo”). Pokażemy strzeliste klify, białe, piaszczyste plaże i zimne morskie wody, które goszczą wydry, okazałe orły i wygrzewające się na słońcu długoszpary. Wchodzące w dorosłość młode jaskółki i foki szare stawiają czoła najgwałtowniejszym burzom i najwyższym falom. Dziesiątki tysięcy gęsi i łabędzi przybywa tu na zimę tylko po to, by wpaść w szpony oczekujących na nie drapieżnych orłów bielików. Kiedy zima obejmuje swym długim, chłodnym ramieniem całe terytorium, zające, kuny leśne i uszatki błotne walczą o pożywienie dla rodzin. Gdy zaś ustępuje pola latu, susza zapędza atlantyckie łososie w morskie baseny. Dzika przyroda Hebryd zawsze znajdzie sposób na przetrwanie, nawet w najbardziej ekstremalnych warunkach.
Dzikie Hawaje (2x60)
Odc. 1. Kraina ognia, wtorek, 25 marca o godz. 18:00
Odc. 2. wtorek, 1 kwietnia o godz. 18:00
Hawaje wyłoniły się z morskich wód siedem milionów lat temu jako wulkaniczne pustkowie. Po pewnym czasie przekształcono je w nowoczesny raj, w którym zderzają się ogień, lód i woda. Na tym rozciągającym się na Pacyfiku, na długości 1.600 kilometrów archipelagu harmonijnie żyją uśmiechające się pająki, pełzające ryby
i kryjące swoje sekrety żółwie. W wodach wszechwładnego oceanu długopłetwowce toczą swe epickie bitwy, potężne manty szybują nad falami, a rekiny tygrysie, dochodząc swego w przepastnych głębinach, emanują niezwykłym sprytem i dzikim pięknem. To malownicze środowisko podlega jednak ciągłym przeobrażeniom pod wpływem sił, które je zrodziły. Udamy się na najstarsze wyspy archipelagu, maleńkie atole, którym nie zawsze udaje się powstrzymać napór fal, a następnie na największą wyspę - Hawai’i - gdzie każdego dnia wulkan Kilauea nanosi kolejne, nowiuteńkie warstwy lądu. „Dzikie Hawaje”, z wypluwanymi w erupcjach wulkanicznych rzekami topiącej się lawy, maltretowanymi przez rekordowo silne burze, rozkwitającymi zielenią tropikalnymi lasami i owiewanymi zamieciami polami śnieżnymi, łączą w sobie piękno
i zaskoczenie.
###
National Geographic Channels International (NGCI)
National Geographic Channels International (NGCI) pobudza ciekawość widzów, proponując inteligentne i innowacyjne programy, w których stawia pytania o to, co wiemy, jak postrzegamy świat i co stymuluje nas do dalszych działań. NGCI to firma należąca do National Geographic Ventures oraz Grupy FOX Entertainment. Za pośrednictwem swoich kanałów - National Geographic Channel, National Geographic Channel HD, Nat Geo Wild, Nat Geo Wild HD oraz Nat Geo People – wspiera cele badawcze, ekologiczne i edukacyjne Towarzystwa National Geographic.
Na całym świecie kanał National Geographic Channel (w tym amerykański NGC U.S. – joint venture NGV oraz Grupy Fox Cable Networks) jest dostępny w ponad 440 milionach gospodarstw domowych, w 171 krajach i 45 wersjach językowych.
Więcej informacji na witrynie: www.natgeotv.com/pl.