Zabić arcyksięcia - romans, thriller polityczny, historia w jednym!
Książka, która rzuca zupełnie nowe światło i spojrzenie na jedną z kluczowych postaci w historii XX wieku – Franciszka Ferdynanda Habsburga. Nie jest to jednak tylko wgląd w życie arcyksięcia, ale szersze spojrzenie przede wszystkim na jego skandalizujący związek z Zofią Chotek i udana próba pokazania Franciszka i Zofii jako pary, w roli kochanków, małżonków, wreszcie rodziców.
Życie tych dwojga byłoby niepełne, gdyby nie dodać do tego ważnej scenerii i tła historycznego w przededniu I wojny światowej, a które to tło jest bardzo skrupulatnie opisane. W setną rocznicę zamachu w Sarajewie autorzy przedstawiają kompleksową, barwnie napisaną i trzymającą w napięciu historię związaną z postaciami, których śmierć przesądziła o rozpoczęciu jednego z największych konfliktów zbrojnych w dziejach.
Zabić arcyksięcia to:
· opowieść o romansie pary arystokratów , bratanka panującego cesarza i kobiety ze zubożałej rodziny, którzy musieli walczyć o swoje prawo do miłości i przełamać dworskie konwenanse, by ocalić swój związek
· historia głośnego zamachu na życie pary, opowiedziana w pasjonujący sposób jak najlepszy thriller
· fascynujący portret austro-węgierskiego dworu, jego tajemnic, skandali, intryg
· bogato zarysowany pejzaż polityczny Europy u progu wybuchu I wojny światowej, epoka zwana "złotymi latami spokoju", obfitująca w morderstwa na tle politycznym. Epoka, w której stopniowo gęstniała atmosfera polityczna, a mocarstwa powoli zbroiły się przeciw sobie
Autorzy o książce:
Setna rocznica zamachu w Sarajewie domaga się świeżego spojrzenia na Franciszka Ferdynanda i Zofię. Próbowaliśmy się skupić raczej na wątku prywatnym niż politycznym, by wskrzesić tę parę taką, jaka była wobec siebie i wobec swoich dzieci. To opowieść o romansie i małżeństwie, a także o tym, jak ci dwoje byli widziani przez społeczeństwo i cesarski dwór, jak ich odbierano za życia i jak ten odbiór niejednokrotnie kłócił się z rzeczywistością. To wreszcie opowieść o ich trojgu dzieciach i o ich losie, który pod wieloma względami stał się symbolem tragedii zapoczątkowanej śmiercią ich rodziców (...) Te wszystkie elementy - zakazany romans, szczęśliwe życie rodzinne, walka z opresyjnym systemem, zamach i ostateczne zwycięstwo nad mrocznymi przeciwnościami losu - czynią z historii Franciszka Ferdynanda, Zofii i ich dzieci współczesną bajkę, która na wielu poziomach wpłynęła na życie setek milionów ludzi.
Autorzy otrzymali olbrzymie wsparcie od prawnuczki Franciszka Ferdynanda - Sophie von Hohenberg. W przedmowie pisze ona o poczuciu walki o dziedzictwo i dobre imię swego pradziadka.