Walczyliśmy w piekle. Raporty niemieckich generałów z frontu wschodniego

Walczyliśmy w piekle.

Niemiecki żołnierz nie potrzebował wcale wyobraźni, aby pomyśleć, że walczy w piekle. Nie obowiązywały żadne zasady prowadzenia wojny.
Peter G. Tsouras

Der Russland Krieg – wojna z Rosją, tak trudna i brutalna, że w porównaniu z nią zbladły wszystkie wcześniejsze doświadczenia armii niemieckiej. Najwyższe dowództwo niemieckie, przyzwyczajone do akcji wojennych na zachodzie i południu Europy, przekonane o tym, że Armia Czerwona podda się błyskawicznie, wysłało do Związku Radzieckiego żołnierzy nieprzeszkolonych i nieprzygotowanych do walk w takich warunkach. Nie bez powodu żołnierze myśleli, że walczą w białym piekle, gdzie nie obowiązują dotychczasowe zasady prowadzenia wojny. Musieli oni stawić czoło nie tylko srogiej rosyjskiej przyrodzie, ale również żywiołowi ludzkiemu – rosyjskiej armii, która walczyła do ostatniego żołnierza, nie zważając na nic. Dlaczego tak potężne i nowoczesne, jak na ówczesne czasy, wojsko poniosło klęskę w starciu ze źle dowodzoną, słabo uzbrojoną i początkowo wycofującą się Armią Czerwoną?

Książka-dokument prezentuje cztery raporty oraz relacje z kampanii rosyjskiej spisane przez wysokich rangą niemieckich dowódców – uczestników walk na froncie wschodnim, później jeńców wojennych – na przełomie lat czterdziestych i pięćdziesiątych XX wieku w ramach amerykańskiego programu dokumentowania strategii i taktyki stosowanej przez Niemców podczas II wojny światowej.

To trzymająca w napięciu opowieść o walkach na froncie wschodnim, odsłaniająca prawdę o tamtych wydarzeniach – oraz odpowiadająca na pytanie: dlaczego armia niemiecka przegrała?

W książce zamieszczono następujące raporty:

  • gen. Erhard Raus, „Radzieckie metody walki podczas II wojny światowej”,
  • gen. Erhard Raus, „Wpływ klimatu na walki w europejskiej części Związku Radzieckiego”,
  • gen. dr Waldemar Erfurth, „Wojna na Dalekiej Północy”,
  • gen. Hans von Greiffenberg, „Walki w radzieckich lasach i na bagnach”.

Walcząc w piekle. Niemieckie doświadczenia na froncie wschodnim

pod red. Petera G. Tsourasa

Wydawnictwo RM

Marzec 2014

ISBN 978-83-7773-118-5

Format 165x235 mm

328 stron

Oprawa miękka

Cena 34,90 zł

Odwiedź nas w Internecie: www.rm.com.pl

O autorze:

Peter G. Tsouras – pisarz zajmujący się historią militarną. Służył w Armii Stanów Zjednoczonych. Obecnie pracuje jako starszy analityk w firmie Battelle. Autor m.in. Disaster at D-Day: The Germans Defeat the Allies, June 1944, Disaster at Stalingrad: An Alternate History, Third Reich Victorious: Alternate Decisions of World War II.

O Wydawnictwie:

Wydawnictwo RM istnieje od 1996 roku i posiada ugruntowaną pozycję na rynku wydawniczym. W jego ofercie znajdują się zarówno bogato ilustrowane poradniki dotyczące różnych prac rękodzielniczych i dekoracji wnętrz, jak i cenione przez podróżników przewodniki turystyczne, książki kucharskie, komputerowe, szachowe i wiele innych. Wśród najnowszych pozycji znalazły się książki historyczne, albumy oraz powieści.


Komentarze
Polityka Prywatności