WYBÓR
W 1974 r. aborcja zostaje uznana w Stanach Zjednoczonych za legalną jako „fundamentalne prawo konstytucyjne" każdej kobiety. Nastoletnia Sandy może więc usunąć niechcianą ciążę. Jaka będzie jej decyzja? Niezależnie od tego, wybór zmieni wszystko. Mijają 34 lata. Sandy, aktualnie nauczycielka języka angielskiego w szkole średniej, musi zmierzyć się z przeszłością. Problem aborcji znów pojawia się w jej życiu.
Powieść dzieli się na dwie części. Tematem pierwszej są dylematy młodej dziewczyny, która zachodzi w niechcianą ciążę i przeżywa rozterki, jak się w tej sytuacji zachować (mając do wyboru aborcję, wychowanie dziecka albo oddanie go do adopcji); w drugiej części - dziejącej się kilkadziesiąt lat później - ta sama dziewczyna już jako doświadczona nauczycielka pomaga swojej uczennicy stawić czoła podobnym dylematom - tyle że w bardziej dramatycznej życiowo sytuacji. Splot rozmaitych okoliczności sprawia, że w trakcie akcji obrony prawa uczennicy do własnego wyboru bohaterka (nauczycielka) spotyka po raz pierwszy od porodu dwóch swoich synów-bliźniaków, których przed laty oddała do adopcji. Książka w sposób jednoznaczny opowiada się po stronie obozu "pro-life", dowodząc, że tytułowe słowo "wybór" oznacza też prawo kobiety do urodzenia dziecka.
O autorze
Robert Whitlow jest autorem dwunastu thrillerów o tematyce prawniczej ("Wybór" to jego przedostatnia jak do tej pory książka). Sam jest prawnikiem z wykształcenia i zanim zaczął pisać, pracował jako adwokat. Według jego książek nakręcono kilka filmów (w adaptacji najpopularniejszej z nich - "The List" -główną rolę grał Malcolm McDowell).