Powstanie warszawskie. Najważniejsze fotografie

Powstanie warszawskie. Najważniejsze fotografie

Po cieszącej się powodzeniem wśród czytelników serii „Przedwojenne najpiękniejsze fotografie” w albumowej ofercie Wydawnictwa RM pojawią się tytuły poruszające nową tematykę. „Powstanie warszawskie. Najważniejsze fotografie”, wydane przed 70 rocznicą wydarzenia, będzie okazją do przyjrzenia się walkom o Warszawę oczami tych, którzy dokumentowali ją osobiście, nierzadko ryzykując życie.


Flaga III Rzeszy powiewająca na budynku przy ul. Koszykowej i z drugiej strony flaga Rzeczypospolitej Polskiej niesiona przez powstańców na podwórzu śródmiejskiej kamienicy. Płonący budynek PASTy przy Zielnej i powstańcze stanowisko karabinu maszynowego w Klasztorze Sióstr Zmartwychwstanek, zbombardowane domy przy ul. Mickiewicza i placu Wilsona - to tylko niektóre zapadające w pamięć ujęcia z albumu Grzegorza Jasińskiego. W książce znajdzie się około 100 zdjęć z okresu powstania warszawskiego, przedstawiających jego przebieg od pierwszych dni sierpnia i początkowego entuzjazmu aż do kapitulacji, po porażające obrazy ruin okaleczonego miasta. Niektóre z fotografii stały się rozpoznawalnymi symbolami wydarzenia, inne - mniej znane - pozwolą dowiedzieć się więcej o tym, jak wyglądała walcząca Warszawa w 1944 roku.

Książka ukaże się 16 lipca 2014 roku.

Grzegorz Jasiński
Powstanie warszawskie. Najważniejsze fotografie
Wydawnictwo RM 2014
ISBN 978-83-7773-051-5
Format 210x260 mm
Ok. 100 stron
Oprawa twarda
Cena 49,90 zł
Odwiedź nas w Internecie: www.rm.com.pl

O autorze:
Dr Grzegorz Jasiński - historyk wojskowości, absolwent Instytutu Historii Uniwersytetu Warszawskiego. W 2007 r. obronił dysertację doktorską. Od 2010 r. kieruje Wojskowym Biurem Badań Historycznych Wojskowego Centrum Edukacji Obywatelskiej. Jest redaktorem naczelnym Przeglądu Historyczno-Wojskowego" i "Kroniki Wojska Polskiego". Specjalizuje się w tematyce Polskiego Państwa Podziemnego oraz historii wojskowości Hiszpanii XX w. Jest autorem takich publikacji, jak: Przewodnik po Muzeum Powstania Warszawskiego, Warszawa 2007 (współautor); Żoliborz 1944. Dzieje militarne II Obwodu Okręgu Warszawa AK w Powstaniu Warszawskim, Pruszków 2009; Żoliborz walczący Kalendarium Powstania Warszawskiego 1944 roku, Wilczyska 2009; Armia Krajowa 1939-1945, Warszawa 2011 (współautor).

Komentarze
Polityka Prywatności