Psychopata. To słowo kojarzy się natychmiast z mordercami, gwałcicielami, zamachowcami, samobójcami i gangsterami. Ale inaczej niż w filmach, prawdziwi psychopaci nie zawsze uciekają się do przemocy i nie zawsze popełniają przestępstwa. Wręcz przeciwnie, mają wiele zalet. „Mądrość psychopatów” brytyjskiego profesora psychologii społecznej Kevina Duttona już 17 września w księgarniach.
Kevin Dutton, ceniony naukowiec Uniwersytetu w Oxfordzie, w swojej przełomowej wyprawie do świat psychopatów przekonuje, że istnieje coś takiego jak „skala szaleństwa”, na której każdy z nas ma swoje miejsce. Przedstawia spektrum osobowości psychopatycznej. Psychopaci są pewni siebie, charyzmatyczni, pozbawieni lęku. Często wybierają ryzykowne posunięcia, są gotowi do działania i potrafią podejmować trudne decyzje. Według autora można ich spotkać nie tylko w populacji przestępców – rabusiów, morderców (zwłaszcza seryjnych), gwałcicieli i tym podobnych osobników, ale także wśród chirurgów, prawników czy maklerów giełdowych, a nawet – prezesów firm. Zatem psychopaci są wśród nas i być może my sami czasem zachowujemy się jak psychopaci.
Autor ilustruje swoje tezy niezwykle przekonującymi i zaskakującymi badaniami. Rozmawia z psychopatami zamkniętymi w pilnie strzeżonym szpitalu Broadmore, sam poddaje się eksperymentowi, który czyni z niego psychopatę, odwiedza mnichów buddyjskich, by śledzić ruch ich gałek ocznych. Udowadnia, że dzisiejszy bandzior czający się na źle oświetlonym parkingu jutro może stać się bohaterskim żołnierzem Sił Specjalnych.
Kevin Dutton wysuwa również kontrowersyjną tezę, że nasze społeczeństwo staje się coraz bardziej psychopatyczne. Psychopaci są nieustraszeni, bezwzględni i skupieni na celu – a jest to zestaw cech niezbędnych, by odnieść sukces w dwudziestym pierwszym wieku.
Kevin Dutton, doktor psychologii
społecznej, badacz w Department of Experimental Psychology na Uniwersytecie w
Oksfordzie, członek Royal Society of Medicine oraz Society for the Scientific
Study of Psychopathy. Jego artykuły pojawiają się regularnie w międzynarodowych
pismach naukowych, wygłasza też odczyty na konferencjach na całym świecie.