„Białe kruki” to literacki powrót na polski rynek autora bestsellerowego „Lekarza, który wiedział za dużo”. Mistrz thrillera medycznego Christer Mjåset – norweski pisarz i neurolog – opisuje środowisko lekarzy uwikłanych w skomplikowane układy, zależności i intrygi oraz wątpliwą etycznie walkę o karierę. Premiera już 3 listopada.
Mathias Grande pełni samotny nocny dyżur, kiedy na izbę przyjęć trafia pacjent w krytycznym stanie. Doznał poważnego urazu głowy i bez szybkiej interwencji chirurga umrze. Niedoświadczone ręce Mathiasa drżą. Wprawdzie lekarz nie jest przekonany, że kariera neurochirurga jest mu pisana, ale wie, że od powodzenia operacji zależy także i jego przyszłość. Młody mąż i ojciec musi się wykazać, tylko tak zapewni sobie jedną z trzech wolnych posad na szpitalnym oddziale. Kiedy Mathias delikatnie unosi płytkę kostną, którą wyciął z czaszki mężczyzny, jego ręce przestają drżeć. Wychodząc z sali operacyjnej, wie, że odniósł sukces. Czuje się mistrzem świata – aż do następnego ranka, kiedy dowiaduje się, że liczbę posad na oddziale zredukowano. Thea i Werner, młodzi koledzy po fachu, nie przepuszczą okazji, by zawalczyć o stanowisko i zawodowe „być czy nie być”.
-Jaka jest różnica między Bogiem a neurochirurgiem? Bóg nie jest neurochirurgiem – żartują bohaterowie Mjåseta. Ale Mathias, Thea i Werner wiedzą, że aby zrobić karierę, muszą pokazać, że zniosą więcej niż zwykli śmiertelnicy. Dziewięćdziesięciogodzinny tydzień pracy, permanentne przemęczenie, wyczerpujące psychicznie balansowanie na granicy życia i śmierci, i brak stabilizacji to ich najmniejsze problemy. Przetrwanie w lekarskim świecie, wypełnionym przez snujących intrygi ludzi obdarzonych patologiczną wręcz ambicją, wymaga zręcznego lawirowania i zachowywania pozorów. W środowisku, gdzie liczą się układy i zaufanie oraz wsparcie mentora, umiejętności schodzą czasem na drugi plan, a dobro pacjenta nie zawsze jest najważniejsze.
Pracując jako neurochirurg, Mjåset od podszewki poznał lekarski światek i zawiłe mechanizmy nim rządzące. „Białe kruki” to wnikliwe studium miejsca pracy. Autor opisuje nie tylko pełną stresu pracę i wyzwania lekarzy. Zręcznie buduje atmosferę napięcia, jaka towarzyszy walce Mathiasa, Thei i Wernera o upragnione stanowisko. Każdy z bohaterów Mjåseta kieruje się innymi pobudkami, każdy zmaga się z osobistymi problemami, które kładą cień na zawodowe decyzje i wybory. Każdy – choć chciałby być Bogiem – pokazuje swoje ułomne ludzkie oblicze.
Christer Mjåset (ur. 1973) jest uznanym w Norwegii neurochirurgiem i pisarzem młodego pokolenia. Dotychczas wydał cztery książki, w tym dwa zbiory opowiadań – z czego pierwszy, „En dans der veien slutter” („Taniec u końca drogi”) z 2003 jest zarazem jego debiutem literackim. W swoich powieściach Mjåset umiejętnie łączy wiedzę lekarską z kunsztem literackim. Cechuje go narracyjna rzetelność i przywiązanie do detali. Jego opowiadania, podobnie jak powieści, są wielowątkowe, z bogatą galerią postaci i skomplikowaną intrygą.
Tytuł: Białe kruki
Autor: Christer Mjåset
Seria: Mroczny zaułek
Wydawnictwo: Smak Słowa
Premiera: 3 listopada 2014