Najchętniej oglądana premiera kinowa w Polsce – inspirowane prawdziwymi wydarzeniami „Carte blanche” z Andrzejem Chyrą, notuje kolejny sukces! Poruszająca historia nauczyciela z liceum, który – aby zachować ukochaną pracę i przygotować uczniów do matury – ukrywa przed światem, że stopniowo traci wzrok, po pierwszym tygodniu na ekranach może pochwalić się frekwencją, wynoszącą 100 000 osób. To wynik poprawiający dokonania poprzedniego filmu aktora – „W imię…” w reżyserii Małgorzaty Szumowskiej. Obraz, który przyniósł Chyrze nagrodę dla najlepszego aktora 38. Festiwalu Filmowego w Gdyni, w analogicznym okresie cieszył się oglądalnością na poziomie 82 000 widzów.
Maciej Białek, którego losy zainspirowały historię Kacpra, to nauczyciel historii w VIII Liceum Ogólnokształcącym w Lublinie. Chorobę ukrywał przez wiele lat. Mimo utraty wzroku przez kolejne 15 lat uczył w szkole. Przekazywanie młodzieży wiedzy to jego pasja. Byli i obecni uczniowie Macieja Białka uważają go za niezwykle ciekawą i charyzmatyczną osobę. Jego zajęcia zawsze były urozmaicone, przecząc tezie, że historia bywa nudna. Białek twierdzi, że stworzenie dobrych relacji z uczniami wymaga okazania im zainteresowania, szacunku i traktowania ich poważnie. Na przestrzeni lat jego historią interesowały się wszystkie najważniejsze media w Polsce. Historia Macieja Białka zainspirowała Jacka Lusińskiego do napisania scenariusza, bo sam Maciej stanowi inspirację dla innych. Jest przykładem na to, że w życiu spotykają nas różne doświadczenia, ale to od nas zależy, kim jesteśmy i czy jesteśmy szczęśliwi. "Ze zdziwieniem w pewnym momencie zrozumiałem, że to może być coś pasjonującego dla innych, że dla osób, które stają w trudnym momencie w swoim życiu, może być jakimś punktem odniesienia do podejmowania decyzji o walce o normalność i codzienność" - odpowiadał skromnie, zapytany o zainteresowanie filmowców jego historią.
Scenariusz "Carte blanche", uniwersalna i inspirująca opowieść o sile ludzkiego ducha i determinacji w walce z przeciwnościami losu, to finalista prestiżowego konkursu Script Pro 2012. W doborowej obsadzie - obok Andrzeja Chyry, Arkadiusza Jakubika i Urszuli Grabowskiej - Dorota Kolak, Wojciech Pszoniak, zdolni aktorzy młodego pokolenia (Eliza Rycembel, Tomasz Ziętek) oraz uczniowie lubelskich liceów.
Materiały wideo: