W drugiej połowie 2016 roku na ekrany kin wejdzie „Nigdy tu już nie powrócę” – filmowy portret Tadeusza Kantora, twórcy teatru Cricot 2, wybitnego malarza, grafika, scenografa, reżysera i performera, uważanego za jednego z ostatnich wielkich awangardzistów XX wieku. W roli Tadeusza Kantora – zaskakujący niezwykłą metamorfozą Borys Szyc, laureat Złotych Lwów festiwalu w Gdyni oraz Polskiej Nagrody Filmowej – Orzeł. Film powstaje z okazji Roku Tadeusza Kantora ogłoszonego w 2015 r. przez UNESCO.
W obsadzie, oprócz Borysa Szyca, m.in. Paulina Puślednik, Agnieszka Podsiadlik, Klara Bielawka, Mariusz Benoit, Małgorzata Hajewska-Krzysztofik, Jan Frycz, Robert Gonera, Jacek Poniedziałek, Katarzyna Herman i Redbad Klynstra.
Reżyserem filmu jest Jan Hryniak (laureat Orła w kategorii Najlepszy Filmowy Serial Fabularny za "Czas Honoru. Powstanie"), scenariusz napisał Łukasz M. Maciejewski, a opieki literackiej podjął się Maciej Pisuk ("Jesteś Bogiem"). Autorem zdjęć jest Piotr Śliskowski ("Mój rower"), scenografię przygotowuje Ryszard Melliwa, za charakteryzację odpowiada Aneta Brzozowska, a za kostiumy Małgorzata Zacharska. Muzykę do filmu skomponuje Włodek Pawlik, zdobywca nagrody Grammy 2014 ("Night in Calisia"). Koproducentami są m.in.: Narodowy Instytut Audiowizualny (NInA), Telewizja Polska S.A., Krakowskie Biuro Festiwalowe. Producentem filmu jest Studio Rewers, a dystrybutorem Kino Świat.
Najważniejsze dla mnie było zachowanie odpowiednich proporcji między życiem prywatnym i sztuką, choć ta granica jest płynna. Kantor był autokreacjonistą, jego życie prywatne było dziełem zaplanowanym, dlatego też granica między twórczością a życiem jest niewyraźna. Oczywiście pewne wątki zostały skrócone lub zmienione dla zachowania tempa i dramaturgii filmu. Film rządzi się swoimi prawami i musi zamknąć w dwóch godzinach historię 69 lat życia bohatera. Tadeusz Kantor to wielka postać naszej kultury, często nie mamy świadomości, jak istotny był jego wkład w sztukę nie tylko polską, ale i światową. To artysta światowego formatu, który odniósł realny sukces w świecie, wciąż jest tam ceniony i rozpoznawalny, a w Polsce troszkę już zapomniany. W latach 70. Newsweek uznał jego spektakl "Umarła Klasa" za najlepszy spektakl świata. Jan Hryniak, reżyser
NIGDY TU JUŻ NIE POWRÓCĘ w kinach w 2016
Gatunek: biograficzny