Rok 2014. Ewa Parelska, archiwistka i entuzjastka historii, postanawia urządzić zjazd swoich krewnych, tych z bliska i tych z daleka. A zbierze się ich trochę, bo protoplaści rodu Korzeńskich, Leontyna i Jan, mieli siedmioro dzieci.
W 1920 roku legionista Jan Korzeński ożenił
się z panną Tokarzówną, córką zamożnego kupca z Włocławka. Założył luksusowy
sklep kolonialny, by utrzymać szybko powiększa-jącą się rodzinę. Była ona duża,
patriarchalna, złożona z rodziców, dzieci, babci Elwiry i ukochanego wuja
Józefa. Jan zawsze powtarzał: „Pochodzimy z jednego pnia, musimy się kochać,
szanować i wspierać”.
Niestety, w nowej, peerelowskiej rzeczywistości jego potomkowie poszli różnymi dro-gami, nie zawsze respektując zasady wyniesione z domu. Zabrakło czasu, a może nawet chęci, żeby poznać przeszłość, kiedy zaś ta ochota się pojawiła, było za późno. Ewa pró-buje zgłębić rodzinne archiwum, kryjące niejedną tajemnicę. I wtedy okazuje się, że bia-łe chyba nie zawsze bywa białe, a czarne może mieć różne odcienie. A jaka jest praw-da? Czy tylko jedna i oczywista?
Powoli wszystko się zmienia, zaczynają ożywać dawne animozje i strachy.
Zjazd rodzinny miał przypomnieć starą prawdę głoszoną przez przodków. I tu
zrodziło się zasadnicze pytanie: czy coraz bardziej oddalająca się od siebie
rodzina będzie miała ochotę jeśli nie na szacunek i miłość, to przynajmniej na
zwykłe popatrzenie sobie w oczy.
Irena Matuszkiewicz – z wykształcenia filolog, przez wiele lat dziennikarka, obecnie popularna autorka powieści obyczajowych. Debiutowała „Agencją Złamanych Serc”, następnie wydała: „Gry nie tylko miłosne”, „Dziewczyny do wynajęcia”, „Salonowe ży-cie”, „Przeklęte, zaklęte”, „Przebudzenie”, „Szepty”, „Modliszkę” i „Przerwaną podróż”. W swoich książkach trafnie ukazuje polską współczesność, kreując wyraziste postacie i niebanalne sytuacje.