Najlepsze książki do nauki j.angielskiego

Languages

Nauce języka angielskiego sprzyjają nie tylko słowniki oraz podręczniki do nauki języka. Pomocne bywają zarówno poradniki jak uczyć się skutecznie, jak również literatura o różnej tematyce anglojęzyczna. Czytanie anglojęzycznych książek wzbogaca nasz słownik, skłania do wysiłku tłumaczenia, rozumienia i przetwarzania w pamięci. Oczywiście literaturę należy dobierać stosownie do poziomu zaawansowania znajomości języka. Początkowo warto postawić na prosty język, nieskomplikowaną fabułę i krótką treść. Idealnie do tego celu nadają się bajki, opowiadania dla dzieci, które są nie rzadko rozumiane dzięki towarzyszącym tekstom ilustracjom, a i często są to znane w polskiej wersji baśnie i opowiadania.

Na rynku jest wiele wydań kierowanych do maluchów, część z publikacji jest dwujęzyczna co ułatwia tłumaczenie i umila czytanie. Jedną z metod nauki języka obcego dzieci jest przeglądanie książeczek i nazywanie przedmiotów, co sprawdzić się może także u dorosłych. To niczym obrazkowy słownik, który z pozoru wydaje się być nieprzydatną pozycją, tymczasem w praktyce może okazać się bardzo cenną pomocą. Rozumienie treści działa motywująco na czytelnika, nawet jeśli ma obniżoną wartość edukacyjną. Z czasem można sięgnąć po bardziej ambitne publikacje i tytuły obfitujące w morały, idiomy i alegorie. Z pewnością sporo czasu upłynie zanim poradzimy sobie z czytaniem Shakespeare'a w oryginale, niemniej warto. Można zastanawiać się po co to robić, skoro literatura dostępna jest w przekładzie polskiego tłumaczenia. Czytanie tekstów prozy, wierszy jak też dramatu po angielsku to doskonałe ćwiczenie dla mózgu. W sieci dostępnych jest wiele ebooków, dzięki czemu nie musimy trudzić się szukając anglojęzycznych wydań w polskich księgarniach czy bibliotekach.

>> Dowiedz się jak szybko nauczyć się angielskiego

Po jakie tytuły warto sięgnąć znając co nieco słówek ale wciąż niewiele?

Znany niemalże wszystkim Harry Potter jest jedną z pozycji, która polecana jest do doskonalenia języka poprzez czytanie podobnie jak Igrzyska śmierci (Hunger Games) czy Dziennik Bridget Jones (Bridget Jones's Diary. Interesującym tytułem może być także saga Zmierzch (Twilight). Kluczem do sukcesu jest tematyka książki, należy wybrać tytuł który nas interesuje i chcielibyśmy się z nim zapoznać nie tylko dla ćwiczenia. Dzięki konieczności odnajdywania znaczeń możemy trwale poszerzyć swój zasób słownika przyjemnie spędzając czas studiując przykłady zastosowania, użycia danego określenia. Nie trzeba zakuwać listy słówek, wystarczy przeczytać raz opowiadanie, by zapamiętać na długie lata znaczenie słów w nim występujących poprzez kontekst i skojarzenie z lekturą.

Prócz doskonalenia czytania czyli rozumienia tekstu widzianego warto tez sięgnąć po audiobooki. Wówczas przećwiczyć można rozumienie ze słuchu, które jest równie ważne w nabywaniu języka co czytanie i pisanie po angielsku. Istotna umiejętnością, która wymaga sporo treningu jest czytanie po angielsku a nie angielskiego tekstu. Subtelna różnica polega na przetwarzaniu informacji co związek ma z automatyzacją myśli w danym języku. Początkowo każde słowo przeczytane tłumaczymy, z czasem do tekstu podchodzimy globalnie, a nasz mózg nie przekłada tekstu na język polski, bowiem myśli w języku obcym. Nawet jeśli nie czujemy się na siłach przeczytać powieści w języku angielskim warto codziennie poświęcić kilka minut na krótką czytankę - artykuł, fragment książki gimnastykując nasz mózg. Doskonałym materiałem do nauki czytania ze zrozumieniem są obcojęzyczne blogi internetowe.

>> Dowiedz się jakie są najlepsze strony na Youtube do nauki angielskiego

Pośród wielu podręczników i ćwiczeniówek do nauki angielskiego na rynku wydawniczym istnieje wiele wartościowych samouczków. Kursy angielskiego w wydaniu książkowym do samodzielnej nauki są opracowywane poziomami zaawansowania jak i tematyką np. języka angielskiego w pracy, w szkole, życiu codziennym. Decydując się na zakup książki do nauki angielskiego warto zapoznać się z opiniami osób, które nabyły pozycję i mogą ocenić ją z perspektywy praktyka. Większośc ksiązek edukacyjnych rekomendowana jest przez rozmaite instytucje egzaminujące, BBC czy też British Council zyskując tym samym na rynku. Nie znaczy to że tytuły mniej znane nie są równie wartościowe, jednak konsumenci chętniej sięgają po kursy języka angielskiego wydane przez cenione na rynku wydawnictwo językowe niżeli książkę nieznanych autorów wydaną przez kompletnie nieznajome wydawnictwo.

Do popularnych pozycji należy Angielski krok po kroku wydawnictwa Edgard, jak i szereg książek z serii English it's easy, Angielski nie gryzie itp. usystematyzowana wiedza z podziałem na obszary czytania, pisania oraz ćwiczenia gramatyczne pozwala samodzielnie i skutecznie nauczyć się zarówno podstaw angielskiego jak i rozszerzyć swoją wiedzę na poziomach zaawansowanych. Najczęściej integralną częścią książek, podręczników do nauki języka jest płyta z nagraniami i ćwiczeniami, nie rzadko oprogramowanie uzupełniające do książki tworzące wraz z podręcznikiem rozbudowany kurs językowy. Ceny różnych kursów są bardzo różne i można nabyć podręcznik samouczek już za dwadzieścia złotych jak i za kilkaset. Ucząc się języka warto wyposażyć swoją biblioteczkę nie tylko w podręcznik ale również słownik angielskiego, najlepiej dwustronny oraz słownik idiomów, tablice czasowników nieregularnych. Pozycje te również wpisują się w dział książek do nauki angielskiego i mają spora konkurencję.

Z jakiego wydawnictwa wybrać słownik? Najczęściej polecanym przez lektorów jest wydawnictwo PONS, jednakże wiele innych jak choćby PWN czy Oxford University Press, bądź lubiany przez studentów i młodzież Langenscheidt. Niezbędnikiem dla wielu osób są również fiszki do nauki słownictwa. Ciekawą publikacją jest Angielski w karteczkach na różnych poziomach. Prócz samych graficznych fiszek zestaw zawiera przekładki tematyczne, etui na karteczki jak i puste karteczki do uzupełniania własnym słownictwem. Wśród typowych fiszek znaleźć można publikacje PONS jak też Cztery Głowy kompatybilne z pełnym kursem nauczania. Hitem wydawniczym okazały się publikacje Beaty Pawlikowskiej z serii Blondynka na językach. Sporo osób wybiera właśnie tę serię podręczników z przyjemności, z uwagi na promującą książkę celebrytkę, dziennikarkę i swego rodzaju autorytet. To nie jedyna seria sygnowana przez znaną osobę, jednak najpopularniejsza na rynku. W zależności od tego, czy chcesz przygotować się do matury, czy egzaminu FCE bądź wyjechać do pracy w Anglii możesz dobrać podręcznik pod osobiste potrzeby. Jeśli nie bez znaczenia jest dla nas szata graficzna, także jest w czym wybierać, bowiem wiele publikacji jest starannie, estetycznie zaprojektowana by była wygodna w użyciu i sprzyjała zapamiętywaniu wzrokowcom, zachęcała swoim designem.

Z uwagi na bogactwo pozycji jak zróżnicowane predyspozycje do nauki, jak również możliwości, oczekiwania trudno jest stworzyć listę najlepszych książek do nauki, można jednak wskazać rodzaje publikacji, które są pomocne, a ich użycie praktyczne zostało potwierdzone przez wielu użytkowników. Powyżej wymienione tytuły, wydawnictwa są zaledwie przykładem na to, jak wiele książek może nas wspomóc w procesie dydaktycznym.

Źródło: Sprachcaffe, kursy i obozy językowe za granicą w 2016


Komentarze
Polityka Prywatności