Zimna wojna. Historia podzielonego świata

Koniec II wojny światowej nie oznaczał pokoju. Nie minął nawet rok, gdy rozpoczął się kolejny globalny konflikt, który trwał przez blisko pół wieku. Świat znalazł się w stanie zimnej wojny. John Lewis Gaddis – wybitny amerykański historyk – w swojej najnowszej książce kreśli trzymający w napięciu obraz rywalizacji dwóch bloków podzielonych żelazną kurtyną. Zimna wojna to nie tylko znane fakty, ale przede wszystkim dramatyczny opis zakulisowych rozgrywek w gabinetach światowych przywódców.

1.jpgObok portretu wielkiej polityki Gaddis przedstawia również intrygujący obraz społeczeństw żyjących w zagrożeniu wojną atomową.

To pierwsze na polskim rynku tak obszerne i wszechstronne opracowanie tematu zimnej wojny – od jej wybuchu do upadku Związku Radzieckiego. Pozwala również  zrozumieć mechanizmy rządzące historią Polski, która została ukazana jako jedna z figur na szachownicy rozgrywek światowych mocarstw. Pełna przykładów, analiz dokumentów, anegdot i nieznanych wydarzeń książka składa się na fascynujący przewodnik po historii drugiej połowy XX wieku.

Ujmując swoją encyklopedyczną wiedzę w zwięzły i elegancki sposób, John Lewis Gaddis wyświadczył nam ogromną przysługę. Jego wyczucie chwili jest doskonałe. Teraz bowiem, gdy Zachód próbuje znaleźć sposoby radzenia sobie z nowymi zagrożeniami, potrzebujemy doświadczeń z zimnowojennej lekcji bardziej niż kiedykolwiek.

Anne Applebaum, autorka Gułagu, laureatka Nagrody Pulitzera

John Lewis Gaddis (ur. 1941), doktoryzował się na University of Texas w 1968 u Roberta Divine. Wykłada historię zimnej wojny na Yale University. Pracował też w Naval War College w Newport i Rhode Island oraz na Ohio University. W Atenach (stan Ohio) założył i kierował fundacją Contemporary History Institute. Jego zainteresowania badawcze to zimna wojna oraz historia Rosji i Związku Radzieckiego. Jest uznanym historykiem i politologiem. Pisze między innymi dla Foreign Affairs. Jest autorytetem, który kilka razy w roku zapraszany jest do Gabinetu Owalnego na dyskusje z prezydentem Bushem o historii oraz o polityce zagranicznej USA. W Polsce znany jest dzięki książce Teraz już wiemy, wydanej w 2001 przez wydawnictwo Amber (książka opisuje zimna wojną do krysysu kubańskiego i porusza zagadnienia: Dlaczego zimna wojna trwała tak długo? Czy Związek Radziecki dążył do światowej rewolucji? Dlaczego Niemcy zostały podzielone? Kto rozpoczął wojnę w Korei? Dlaczego Rosjanie wysłali pociski na Kubę?). Polscy politolodzy znają oryginały jego książek. Często stanowią one lekturę (szczególnie The Cold War) na studiach politologicznych (między innymi na Uniwersytecie Warszawskim oraz w Wyższej Szkole Europejskiej w Krakowie).

Jego książki w dyskusji na temat tego, czy USA powinny się angażować w konflikty poza Ameryką, często krytykują koncepcje izolacjonistyczne. Autor z przekonania jest pragmatykiem i uznaje potrzebę konfliktów zbrojnych w celu rozwiązywania bieżących potrzeb amerykańskiej polityki zagranicznej. Gaddis nakręcił w 1994 roku wraz z reżyserem Tedem Turnerem film dokumentalny pod tytułem Cold War. Producentem była stacja CNN.

              

Najważniejsze książki: -The United States and the Origins of the Cold War, 1941–1947 (1972); Strategies of Containment: A Critical Appraisal of Postwar American National Security (1982); The Long Peace: Inquiries into the History of the Cold War (1987); We Now Know: Rethinking Cold War History (1997); The Landscape of History: How Historians Map the Past (2002); Surprise, Security, and the American Experience (2004).


Komentarze
Polityka Prywatności