Muzeum Pana Tadeusza oraz Wydawnictwo Ossolineum zapraszają na spotkanie promocyjne z autorami komiksu Wojna w eterze. Mówi Radio Wolna Europa.
12 stycznia 2018 nakładem Wydawnictwa Ossolineum trafiła do sprzedaży Wojna w eterze autorstwa Mariusza Urbanka, Mateusza Palki i Pawła Janczarka. To druga część komiksu o Janie Nowaku-Jeziorańskim, słynnym kurierze z Warszawy, która opowiada o jego pracy w Rozgłośni Polskiej Radia Wolna Europa.
W 1951 roku Amerykanie zaproponowali Janowi Nowakowi utworzenie w Monachium polskiej sekcji Radia Wolna Europa, którą miał pokierować. Narodowe rozgłośnie RWE miały być źródłem prawdziwych informacji dla mieszkańców krajów kontrolowanych przez Związek Sowiecki, w których cenzura ograniczała media. 3 maja 1952 roku Jan Nowak łamiącym się ze wzruszenia głosem mówi do rodaków w kraju: Będziemy mówili wam prawdę o wypadkach rozgrywających się w świecie, którą sowiecki reżim chce przed wami ukryć, by zabić w was resztki nadziei. Będziemy mówili głośno to, czego społeczeństwo polskie wypowiedzieć głośno nie może, bo ma knebel na ustach. Przez ćwierć wieku prowadził walkę o wypełnienie tej misji. Z peerelowską propagandą, dla której RWE było tylko "szczekaczką zachodnich imperialistów", ze Służbą Bezpieczeństwa oskarżającą go o współpracę z Niemcami w okresie okupacji, z częścią polskiej emigracji, przeciwną linii radia, i z amerykańskimi mocodawcami RWE, którzy próbowali wprowadzić w stacji cenzurę prewencyjną. Jan Nowak-Jeziorański kierował Rozgłośnią Polską RWE do końca 1975 roku. Nadawane audycje były zagłuszane przez reżim PRL, a redakcja inwigilowana przez agentów Służby Bezpieczeństwa. Stacja była znienawidzona przez władze, ale mimo utrudnień niemal powszechnie słuchana przez Polaków - czytamy we wstępie.
W środę 31 stycznia 2018 o godzinie 17.00 zapraszamy do Muzeum Pana Tadeusza na premierowe spotkanie z autorami komiksu. Mariusz Urbanek oraz Mateusz Palka porozmawiają m.in. o znaczeniu RWE dla historii powojennej Polski. Z kolei grafik Paweł Janczarek pokaże, jak powstawał komiks i opowie o pracy nad rysunkami.
Książka i autorzy
Wojna w eterze. Mówi Radio Wolna Europa
scenariusz: Mariusz Urbanek, Mateusz Palka
rysunki: Paweł Janczarek
Mariusz Urbanek - pisarz i publicysta, z wykształcenia prawnik. Autor wielu książek, w tym biografii Leopolda Tyrmanda, Bolesława Wieniawy-Długoszowskiego, rodziny Kisielewskich, Jerzego Waldorffa, Władysława Broniewskiego, Juliana Tuwima i uczonych tworzących Lwowską Szkołę Matematyczną. Felietonista i redaktor miesięcznika "Odra", w którym prowadzi dział publicystyki i historii. Kierownik Gabinetów Świadków Historii w Muzeum Pana Tadeusza ZNiO.
Mateusz Palka - autor tekstów krytycznych i esejów o sztuce, fotograf, kulturoznawca, doktor nauk humanistycznych z zakresu filozofii i estetyki współczesnej. Przygotował szereg wystaw poświęconych Władysławowi Bartoszewskiemu i Janowi Nowakowi-Jeziorańskiemu. Członek ZPAF-u. Pracuje w Gabinetach Świadków Historii w Muzeum Pana Tadeusza ZNiO. Stały współpracownik pisma artystycznego "Format".
Paweł Janczarek - niedoszły architekt, który już na studiach, zamiast projektować domy, zajmował się tworzeniem okładek, plakatów i magazynów. Doświadczenie zawodowe zdobywał w Szkocji i Austrii. Współtwórca wrocławskiego studia Juice, obecnie dyrektor artystyczny w laboratoriach Mirumee. Publikował ilustracje na łamach "WAD magazine" czy "CODE magazine", a także prezentował prace na wystawach zbiorowych i indywidualnych. Prywatnie z Marcinem Kuligowskim współtworzy kolektyw FromTheTrunk. W czasie wolnym tata, modelarz i kolekcjoner.