„Pogoń za szczęściem unieszczęśliwia – oto smutna ironia, która zawiera się w odkryciach nauk społecznych” – pisze Emily Esfahani Smith. Jej książka przebojem weszła na międzynarodowy rynek. Okazała się odpowiedzią na potrzebę czytelników na całym świecie, zmęczonych życiem w kulturze rządzonej przez imperatyw szczęścia. „Znajdź w życiu sens” w księgarniach od 14 lutego.
Według "Psychology Today" w 2000 roku wydano zaledwie pięćdziesiąt książek na temat szczęścia. Osiem lat później liczba ta wynosiła już cztery tysiące. Od połowy pierwszej dekady XXI wieku zainteresowanie szczęściem - mierzone na podstawie słów kluczowych wyszukiwanych w Google - wzrosło trzykrotnie. Szczęście obiecują reklamy: jedzenia, napojów, ubrań, wszelkich przedmiotów i usług, a dzień dzisiejszy daje do nich dostęp niewyobrażalny jeszcze pięćdziesiąt lat temu. Gorączka szczęścia rośnie i, jak dowodzi autorka "Znajdź w życiu sens" - zaczyna wyrządzać szkody.
Emily Esfahani Smith przekonuje, że pogoń za szczęściem coraz częściej prowadzi na manowce: po drodze łatwo można stracić z oczu kwestie o wiele istotniejsze. Przede wszystkim poczucie sensu - którego współcześnie brakuje najbardziej, jak wynika z prowadzonych przez nią od wielu lat badań. Czerpiąc z dorobku psychologii kognitywnej, historii filozofii, literatury pięknej i socjologicznej, a także z poruszających historii ludzi, których spotkała w trakcie swoich badań pokazuje, że chociaż życie pełne sensu i życie szczęśliwe na pewnych obszarach się pokrywają, mają bardzo różne filozoficzne i psychologiczne korzenie.
"Znajdź w życiu sens" to zaproszenie do poszukiwania - zamiast szczęścia - tego, co daje poczucie, że warto żyć. Do zbudowania dla siebie życia znaczącego, wartościowego i celowego. Które niekoniecznie jest nieustannie szczęśliwe: pozostaje w nim miejsce na smutek, wątpliwości i zmęczenie. A jednak badania wykazały, że działania, w których dostrzegamy sens zapewniają głębsze poczucie samozadowolenia w przyszłości. Dobrostan psychiczny rozumiany jako brak zmartwień i dylematów jest nie tylko na dłuższą metę niemożliwy do osiągnięcia, ale jako główny cel egzystencji - egoistyczny i, jak potwierdzają badania psychologów, nie dający życiowej satysfakcji. Książka Emily Estefani Smith to porywająca, inspirująca i, w obliczu wszechobecnego terroru szczęścia, ogromnie relaksująca lektura.
Niektóre z tych historii są zwyczajne, inne niezwykłe. Jednak podążając śladami tych poszukiwaczy sensu odkryłam w ich życiu pewne istotne cechy wspólne, z których wyłania się wniosek potwierdzany obecnie przez badania naukowe: źródła sensu są wszędzie dookoła nas i jeśli po nie sięgniemy, możemy wieść bogatsze i bardziej satysfakcjonujące życie - a także pomóc w tym innym. Ta książka wyjaśni, co to za źródła i jak możemy je wykorzystać, aby dodać głębi własnej egzystencji. Przy okazji dowiecie się również, jakie są korzyści z życia z sensem - dla nas samych, naszych szkół, miejsc pracy i całego społeczeństwa.
- fragment wstępu
Emily Esfahani Smith - dziennikarka, psycholożka. Obroniła dyplom z psychologii pozytywnej na Univeristy of Pennsylvania. Jej artykuły ukazują się w najważniejszych amerykańskich tytułach prasowych, takich jak m.in. "New York Times", "Time", "Atlantic", "New Criterion", "Wall Street Journal", "Newsweek". Pracuje jako redaktor w Hoover Institution przy Standford University.