Jak ułożyłyby się losy Polski, gdyby Tadeusz Kościuszko nie zrezygnował ze studiów artystycznych i zamiast oficerem, został malarzem? Czy Emilia Plater była jedyną kobietą biorącą udział w powstaniu listopadowym? Który słynny powstaniec przeszedł na islam? „Bohaterowie polskich powstań narodowych” Marka Boruckiego w księgarniach od 28 marca.
Wielka, sławna i szanowana w Europie Najjaśniejsza Rzeczpospolita przestała istnieć w końcu XVIII wieku. Znikła w dramatycznych okolicznościach. Naród utracił niepodległość, ale przecież nigdy się z tym nie pogodził. Dążenie do suwerenności, walka z tyranią zaborców stały się niemal cechą narodową Polaków. Etapami walki o wolność były powstania narodowe: kościuszkowskie, listopadowe, krakowskie, styczniowe, wielkopolskie, śląskie, warszawskie.
Książka historyka Marka Boruckiego to opowieść właśnie o tych narodowych zrywach, a zwłaszcza o ich uczestnikach i przywódcach. O powstańcach, którzy nie szczędzili zdrowia i życia, nawet gdy szanse na zwycięstwo były niewielkie. Są wśród nich postaci jednoznacznie godne pomników, ale i kontrowersyjne. Legendarne i zapomniane. Z różnych warstw społecznych, o rozmaitych talentach - naukowcy, społecznicy, rzemieślnicy, urzędnicy, rolnicy, przedsiębiorcy, poeci, inżynierowie i architekci. Życiorysy wielu z nich mogłyby stać się kanwą filmów przygodowych.
"11 listopada 1918 r. spełnił się sen pokoleń Polaków - Państwo Polskie narodziło się na nowo. Po rozbiorach i 123 latach niewoli, rusyfikacji i germanizacji, po wielkich powstaniach, wolna Polska powróciła na mapę świata. Z tej dziejowej próby nasz naród wyszedł zwycięsko dzięki tym, którzy pozostali nieugięci. (...) Sejm RP składa hołd pokoleniom, dzięki którym Polska odzyskała niepodległość. Składa hołd pamięci obrońców Konstytucji 3 maja, żołnierzy Insurekcji Kościuszkowskiej i kolejnych powstań narodowych. Składa hołd pamięci legionistów polskich i wszystkich walczących w I wojnie światowej oraz w latach 1918-1921: obrońców Lwowa, żołnierzy Powstania Wielkopolskiego i Powstań Śląskich oraz bohaterów wojny polsko-bolszewickiej, którzy obronili młodą niepodległość".
- uchwała Sejmu ustanawiająca 2018 r. Rokiem Jubileuszu 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości
Marek Borucki - historię studiował na Uniwersytecie Gdańskim, doktorat z historii Włoch uzyskał na Uniwersytecie Warszawskim. Przez wiele lat uczył historii w liceach warszawskich. Jest rzeczoznawcą podręczników szkolnych Ministerstwa Edukacji Narodowej oraz autorem około 40 książek na temat historii i kultury polskiej oraz historii powszechnej, w tym dwóch bestsellerowych publikacji pt. "Wielcy zapomniani. Polacy, którzy zmienili świat" (cz. 1 i cz. 2).