Historia polskiej muzyki rozrywkowej opowiedziana przez pryzmat piosenek − najpopularniejszych, a zarazem typowych dla ówczesnych mód, niezapomnianych, bo pięknych, jeśli chodzi o linię melodyczną czy tekst. Autor, telewizyjny i radiowy dziennikarz muzyczny, przedstawia także ich twórców i wykonawców, takich jak Ludwik Sempoliński, Hanka Ordonówna, Zula Pogorzelska, Eugeniusz Bodo, Mieczysław Fogg czy Jan Kiepura.
Ich portrety poprzedzone są informacjami z poszczególnych dziedzin polskiej rozrywki: operetki, wodewilu, rewii, kabaretu i filmu czy stylów muzycznych jak jazz.
Pożerając to tłuste dzieło, zachrypłam. Nie udławiłam się, ale właśnie zachrypłam. Co kilka kartek zaczynało się kolejne natręctwo: nazwisko następnego kompozytora, autora tekstu, piosenkarza, znanej mi osoby, a z nimi zapomniana... nie! Okazuje się, że tylko ukrywająca się w mojej głowie, gdzieś na zapleczu pamięci, piosenka. Wywołany jakimś hasłem cytat - samodzielnie, bez mojej woli rozrastał się w cały tekst. […]
Dzięki tej książce Dariusz Michalski dał mi niezwykłą okazję obserwowania, jak moi pradawni koledzy przechodzą do historii. Jak opisany przez niego kompozytor, autor, śpiewak, z którymi tak niedawno - czy tak dawno? - chadzałam na kawę, staje się legendą. Za to doznanie panu Darkowi dziękuję.
Stefania Grodzieńska (ze wstępu)