Grzech pierworodny czy pierwotny Wypadek, początek i koniec stanowią pewną granicę, są wrodzoną ułomnością, przed którą nauka i technika nie są w stanie umknąć tak samo jak filozofia. W Wypadku pierworodnym Paul Virilio podejmuje problem katastrofy świadomości i pilnej konieczności powołania do istnienia, jeśli nie muzeum, to przynajmniej „magazynu katastrof”. Katastrof przemysłowych i naturalnych, których liczba rośnie nie tylko geometrycznie, ale geograficznie czy wręcz kosmicznie.
O autorze
Paul Virilio urodził się w Paryżu w 1932 r. Jest jednym z najważniejszych francuskich teoretyków kultury, twórcą tzw. wojennego modelu rozwoju współczesnego miasta i społeczeństwa, dromologii (nauki o prędkości i jej logice), zasłynął również dzięki wielu innym koncepcjom, jak np. integralnego wypadku, czystej władzy, estetyki znikania czy właśnie bomby informacyjnej. Karierę zaczynał jako architekt, urbanista i artysta. Po zakończeniu służby wojskowej w czasie wojny o niepodległość Algierii, podjął studia na Sorbonie z zakresu fenomenologii (pod kierunkiem M. Merleau-Ponty’ego), skupiając się głównie na problemie przestrzeni wojskowej i organizacji terytorium. Brał udział w majowej rewolcie studenckiej w roku 1968, po czym został powołany przez studentów na stanowisko profesora architektury w l'École Spéciale d'Architecture, gdzie przez kilka lat pełnił funkcję dziekana ds. nauczania. W roku 1998 wycofał się z życia akademickiego. Jego ostatnie projekty obejmują m.in. współpracę z organizacjami zajmującymi się problemem mieszkań dla bezdomnych oraz budowę pierwszego na świecie Muzeum Wypadku. W 2006 r. nakładem Wydawnictwa Sic! ukazała się jego Bomba informacyjna – pierwsza książka Virilio przełożona na język polski.
Patron medialny książki: Le Monde Diplomatique, edycja polska
Paul Virilio, Wypadek pierworodny (L'accident originel), przeł. Krystyna Szerzyńska-Maćkowiak, Sic!, Warszawa 2007, 136 s., ISBN 978-83-60457-21-4, oprawa miękka, cena 27,90