Ciotka Farhuma nie była dziwką

„Zostałem obrzezany w dniu, w którym powiesili Eichmanna” – od takiej deklaracji Yossi Avni zaczyna swoją powieść o młodym Izraelczyku, którego porzucił jego kochanek Arik, miłość życia. Pod piórem autora odżywa klasyczna love story. Plastyczną i wyrafinowaną prozą, za którą wielokrotnie chwaliła go krytyka, autor opowiada o męskiej miłości, namiętności, zdradzie, tęsknocie graniczącej z szaleństwem i pragnieniu posiadania dziecka.

1.gifW to wszystko umiejętnie wplata klimaty jak z Jeana Geneta, głębokie odczuwanie śmierci i poczucie obcości, której homoseksualizm jest tylko aspektem i która towarzyszy narratorowi w Tel Awiwie, Berlinie i zniszczonym przez wojnę Belgradzie.

Kontrapunktem dla wątku miłosnego jest zabawny i groteskowy temat rodzinnego domu i dorastania w środowisku Żydów sefardyjskich, których życie przywodzi na myśl dawny sztetl. W tej barwnej i hałaśliwej zbiorowości, z całą galerią wyrazistych postaci pochodzących z Bliskiego Wschodu, Azji i Afryki, otoczonych wonią orientalnych przypraw, wrzaskiem wymyślnych przekleństw i szmerem uroków rzucanych ukradkiem na dzieci sąsiadów przez jemeńskie czarownice, na szczególną uwagę zasługuje portret matki, której towarzyszy subtelna aura czułości.

Yossi Avni urodził się w Izraelu w 1962 r. Ukończył wydział historii i prawa na Uniwersytecie Hebrajskim w Jerozolimie. Pracował jako prawnik w Tel Awiwie, później wstąpił do Sił Obronnych Izraela i służył jako oficer. Mieszkał w Berlinie, Bonn, Belgradzie i Warszawie. Jego prozatorski debiut – Ogród martwych drzew (1995) – odniósł w Izraelu wielki sukces i był wielokrotnie wznawiany. Kolejne książki Avniego to zbiór opowiadań Czterej synowie (1998) i powieść Ciotka Farhuma nie była dziwką (2002).

Patroni medialni: Machina, Antyradio, Interia.pl, Independent.pl

Yossi Avni, Ciotka Farhuma nie była dziwką, przeł. Leszek Kwiatkowski, Sic!, Warszawa 2007, 348 s., cena 39 zł.


Komentarze
Polityka Prywatności