Steve Fenton, Etniczność

Autor przeprowadza czytelnika przez sto lat literatury przedmiotu na temat etniczności. Przywołując najważniejszych teoretyków i przykłady z całego świata, bada niepewny grunt, na jakim opiera się to kontrowersyjne pojęcie. Fenton pokazuje, że chociaż „rasa”, „etniczność” i „naród” powinny być postrzegane jako do pewnego stopnia rozłączne, to jednak wiąże się z nimi bardzo podobny zespół wyobrażeń i rzeczywistości.

1.jpgTu rodzi się pytanie o znaczenie różnicy etnicznej: Czy różnica etniczna jest ważna? Jeśli tak, to kiedy? Czy aż tak bardzo, jak dotąd zakładano? Możemy to ocenić – odpowiada Fenton – jedynie w szerokim kontekście kulturalnych i społecznych skutków późnej nowoczesności i triumfującego kapitalizmu. W ten sposób autor odbudowuje zerwane w przeszłości związku dyskursu etniczności z innymi dyskursami.

Etniczność  to nieoceniona pomoc dla studentów socjologii, politologii i stosunków międzynarodowych, a także źródło inspiracji badaczy i wszystkich zainteresowanych problematyką rasową i etniczną.

Steve Fenton jest profesorem socjologii na University of Bristol (Wielka Brytania).

Steve Fenton, Etniczność (Ethnicity), przeł. Ewa Chomicka, Sic!, Warszawa 2007, ISBN 978-83-60457-25-2, oprawa miękka, 252 s., cena 27,90 zł.


Komentarze
Polityka Prywatności