„Filozofia głupoty” wchodzi w spór z wiekową tradycją humanistyczną, która irracjonalność chciała rozumieć jako to, co w człowieku nieludzkie - przyjmując zarazem, że inteligencja to właściwa cecha i norma człowieczeństwa. A jeśli to głupota jest tym, co najbardziej ludzkie? Odwrócenie tradycyjnej wizji wiedzie do koncepcji człowieka, w którego naturze leży trwała dyspozycja do nietrafnego rozumienia spraw, błędnego rozumowania i bezsensownego zachowania.
Jacek Dobrowolski jest doktorem filozofii i pisarzem, absolwentem MISH UW. Powołanie filozofa i pasję pisarza łączy z zamiłowaniem do zwiedzania świata. Opublikował powieść (120 godzin - nagroda Fundacji Kultury) oraz liczne eseje filozoficzne i opowiadania. Jest jednym z inicjatorów i aktywistów internetowego projektu kulturotwórczego „Orgia Myśli”, w jego ramach współtworząc m.in. „Słownik Komunałów”. Jego myśl wyrasta z inspiracji post-nietzscheańskiej filozofii współczesnej.
Czy żyjemy jeszcze w „czasach oświeconych”? A może niepostrzeżenie wkroczyliśmy już w nowe „wieki ciemne”? Z pozoru przynajmniej panuje „era informacji” - wydaje się to zaprzeczeniem ignorancji i bezmyślności, tak jak cywilizacja zdaje się zaprzeczeniem barbarzyństwa. Lecz mimo wszelkich postępowych innowacji technicznych, politycznych, społecznych, prawnych, obyczajowych - nie przestajemy się niepokoić o najbliższą przyszłość ludzkości.
Jacek Dobrowolski