BORIS VIAN (1920 – 1959) francuski pisarz, poeta, tłumacz i muzyk. Jedna z najbarwniejszych postaci powojennego Paryża. Z wykształcenia inżynier, grał na trąbce w zespołach jazzowych, komponował i pisał teksty piosenek, występował w filmach. Sławę zdobył dzięki powieściom (m.in. Piana dni, Jesień w Pekinie. Kręciek i plankton należy do jego pierwszych powieści (1947 r.) – eksplodujących absurdem i czarnym humorem.
Pełnych surrealistycznych scen, błyskotliwych gier słownych oraz zakręconych bohaterów. Będąc krótką acz esencjalną historią jedynej w swoim rodzaju pary: Majora i Niezgódki.
JAN PESZEK (1944), aktor teatralny, filmowy i telewizyjny, reżyser teatralny i pedagog.
Absolwent krakowskiej PWST . Pracował m.in. w łódzkim Teatrze Nowym i krakowskim Teatrze Starym, Teatrze Narodowym i Teatrze Rozmaitości. Ma w swoim dorobku role u najsłynniejszych polskich reżyserów teatralnych: Kazimierza Dejmka, Mikołaja Grabowskiego, Jerzego Jarockiego, Krystiana Lupy czy Grzegorza Jarzyny.
Bogusław Schaeffer napisał dla niego monodram Scenariusz dla nieistniejącego, lecz możliwego aktora instrumentalnego.
Zagrał w kilkudziesięciu filmach, m.in. w Był jazz Falka, Ferdydurke Skolimowskiego, Śmierci jak kromka chleba Kutza i Królu Ubu Szulkina