Zapraszamy do lektury rozmowy Katarzyny Bielas z Yossim Avnim, autorem powieści Ciotka Farhuma nie była dziwką (Sic! 2007). Wywiad został opublikowany w dzisiejszym „Dużym Formacie”, dodatku do „Gazety Wyborczej”. Przypomina mi się, jak Arik mówi z wyrzutem do Jonatana, kiedy ich związek się rozpada, że on nie chce być szczęśliwy, że stawia opór, bo myśli, że nie zasługuje.
- Są ludzie, którzy nie szukają szczęścia. Smutek jest ich prawdziwym domem.
Czasami posądzam siebie, że zaadoptowałem smutek jako mój wewnętrzny dowód osobisty, jako najwygodniejsze rozwiązanie, by żyć stale w czarnej chmurze. Nie wiem dlaczego.
Ludzie, którzy mnie znają, mówią: „Yossi, ty z nami jesteś taki wesoły, zgrywasz się, opowiadasz kawały, ale kiedy piszesz, masz pióro zanurzone w tragedii. Który z tych dwóch jest prawdziwym Yossim?”.
Który?
- Nie wiem. Być może drogą do poznania siebie – i wyzwolenia – jest pisarstwo. Piszę o sprawach najbliższych memu sercu. Kiedy po jakimś czasie czytam to, co napisałem, dopiero poznaję siebie sprzed lat.
***
Ciotka Farhuma nie była dziwką to tragiczna i dowcipna zarazem powieść o młodym Izraelczyku, którego porzucił jego kochanek Arik. Historia męskiej miłości, tęsknoty i potrzeby posiadania dziecka. Razem z bohaterem poznajemy Berlin i Belgrad z ich gejowską subkulturą, a współczesny Izrael oglądamy przez pryzmat wielobarwnej wspólnoty Żydów sefardyjskich, wywodzących się z Bliskiego Wschodu, Azji i Afryki.
Patroni medialni książki: Machina, Antyradio, Interia.pl, Independent.pl
Yossi Avni, Ciotka Farhuma nie była dziwką, przeł. Leszek Kwiatkowski, Sic!, Warszawa 2007, 348 s., cena 39 zł.