Angela Gheorghiu "Live from La Scala"

Angela Gheorghiu, której „dźwięczna barwa głosu i sugestywna artykulacja tekstu” (BBC Music Magazine) zaskarbiły miano indywidualności wśród gwiazd światowej opery, zadebiutowała w La Scali w kwietniu 2006 roku. Zapis tego wspaniałego koncertu ukaże się w Polsce na początku sierpnia.

1.gifTermin arie antiche odnosi się do włoskich dzieł z okresu wczesnego baroku, a w szczególności do trzytomowej antologii opublikowanej w latach 1885-1900 przez muzykologa Alessandra Parisottiego. Twórczość ta zyskała popularność wśród uczących się śpiewaków dzięki swej melodyjnej prostocie i przystępnej skali, jednakże słynie również z tego, że trudno ją przekonująco wykonać.

Gheorghiu wybrała Plaisir d’amour Martiniego, O cessate dei piagarmi Alessandra Scarlattiego, Se tu m’ami – arię oryginalnie przypisywaną Pergolesiemu, ale dziś oficjalnie uznaną za dzieło Parisottiego oraz O del mio dolce ardor Glucka.

Wśród arii bel canto wybranych przez Angelę Gheorghiu na występ w La Scali znalazły się Malinconia, ninfa gentile oraz Vanne o rosa fortunata Belliniego, Me voglio fa’ ‘na casa Donizettiego oraz Stornello, In solitaria stanza i Brindisi II Verdiego.
Artystka zaprezentowała również pieśni francuskie, które opisuje jako „bardziej zmysłowe i intymne(...), nie tak płomienne jak włoski repertuar, lecz bardziej powściągliwe, introwertyczne.” Na wybór pieśni złożyły się S
éré
nade Gounoda, Chant d’amour Bizeta oraz Élégie Masseneta.

„Częścią składową każdego mojego recitalu musi być muzyka z mojej ojczyzny,” mówi Gheorghiu. Tym razem artystka zaprezentowała sześć przepełnionych wpadającymi w ucho harmoniami modalnymi, inspirowanymi muzyką ludową synkopami i charakterystycznymi meandrami melodycznymi pieśni, które skomponowali Alfred Alessandrescu, Diamanti Gheciu, Tiberiu Brediceanu oraz Gherease Dendrino. Utwór Alessandrescu to adaptacja słodko-gorzkiego poematu Alfreda de Musset, trzy utwory Brediceanu stanowią pieśni o barwnej ludowej aranżacji, a operetkowa aria Dendrino Te iubesc cieszy się w Rumunii tak wielką popularnością, że stała się tam niemalże drugim hymnem narodowym.

Ekstatycznie przyjęta przez słynącą z wybredności publiczność La Scali, Gheorghiu zakończyła swój recital, a zarazem ukazującą się wkrótce płytę z jego zapisem, popularnymi pieśniami Tostiego, Lernera & Loewe oraz Pucciniego wykonanymi na bis.  

Angela Gheorghiu “Live from La Scala”

- zapis debiutanckiego występu  Artystki na scenie La Scali

premiera  6 sierpnia 2007 !


Komentarze
Polityka Prywatności