Angela Gheorghiu, której „dźwięczna barwa głosu i sugestywna artykulacja tekstu” (BBC Music Magazine) zaskarbiły miano indywidualności wśród gwiazd światowej opery, zadebiutowała w La Scali w kwietniu 2006 roku. Zapis tego wspaniałego koncertu ukaże się w Polsce na początku sierpnia.
Termin arie antiche odnosi się do włoskich dzieł z okresu wczesnego baroku, a w szczególności do trzytomowej antologii opublikowanej w latach 1885-1900 przez muzykologa Alessandra Parisottiego. Twórczość ta zyskała popularność wśród uczących się śpiewaków dzięki swej melodyjnej prostocie i przystępnej skali, jednakże słynie również z tego, że trudno ją przekonująco wykonać.
Gheorghiu wybrała Plaisir d’amour Martiniego, O cessate dei piagarmi Alessandra Scarlattiego, Se tu m’ami – arię oryginalnie przypisywaną Pergolesiemu, ale dziś oficjalnie uznaną za dzieło Parisottiego oraz O del mio dolce ardor Glucka.
Wśród arii bel canto wybranych przez Angelę Gheorghiu na występ w La Scali znalazły się Malinconia, ninfa gentile oraz Vanne o rosa fortunata Belliniego, Me voglio fa’ ‘na casa Donizettiego oraz Stornello, In solitaria stanza i Brindisi II Verdiego.
Artystka zaprezentowała również pieśni francuskie, które opisuje jako „bardziej zmysłowe i intymne(...), nie tak płomienne jak włoski repertuar, lecz bardziej powściągliwe, introwertyczne.” Na wybór pieśni złożyły się Sérénade Gounoda, Chant d’amour Bizeta oraz Élégie Masseneta.
„Częścią składową każdego mojego recitalu musi być muzyka z mojej ojczyzny,” mówi Gheorghiu. Tym razem artystka zaprezentowała sześć przepełnionych wpadającymi w ucho harmoniami modalnymi, inspirowanymi muzyką ludową synkopami i charakterystycznymi meandrami melodycznymi pieśni, które skomponowali Alfred Alessandrescu, Diamanti Gheciu, Tiberiu Brediceanu oraz Gherease Dendrino. Utwór Alessandrescu to adaptacja słodko-gorzkiego poematu Alfreda de Musset, trzy utwory Brediceanu stanowią pieśni o barwnej ludowej aranżacji, a operetkowa aria Dendrino Te iubesc cieszy się w Rumunii tak wielką popularnością, że stała się tam niemalże drugim hymnem narodowym.
Ekstatycznie przyjęta przez słynącą z wybredności publiczność La Scali, Gheorghiu zakończyła swój recital, a zarazem ukazującą się wkrótce płytę z jego zapisem, popularnymi pieśniami Tostiego, Lernera & Loewe oraz Pucciniego wykonanymi na bis.
Angela Gheorghiu “Live from La Scala”
- zapis debiutanckiego występu Artystki na scenie La Scali
premiera 6 sierpnia 2007 !