Światowe oscary w wakacyjnym klubie filmowym w kinie ŁDK

ŚWIATOWE OSCARY – prezentacja filmów, które na przestrzeni ostatnich 60 lat zostały uhonorowane Oscarami w kategorii „najlepszy film zagraniczny” – KAMERALNE KINO ŁDK, czwartki, godz.19.00. 5 VII - ZŁODZIEJE ROWERÓW (Włochy; 1949; 90 minut; od 12 lat) – arcydzieło włoskiego neorealizmu, mocno osadzone w trudnych czasach powojennej rzeczywistości.

Bezrobotny Antonio po wielu staraniach zdobywa pracę przy rozlepianiu plakatów. Do tego potrzebny jest rower, więc wykupuje go z lombardu, zastawiając rodzinny skarb – bieliznę pościelową. Niestety, rower zostaje skradziony i Antonio razem z kilkuletnim synkiem wyrusza na poszukiwanie złodzieja. REŻYSERIA: Vittorio De Sica. WYKONAWCY: Lamberto Maggiorani, Enzo Staiola, Lianella Carell, Gino Saltamerenda, Giulio Chiari.      

12 VII - DERSU UZAŁA (Rosja-Japonia; 1976; 135 minut; od 12 lat) – ekranizacja autobiograficznej powieści Władimira Arsenijewa. Początek XX wieku. Rosyjski badacz wspomina ekspedycję naukową na daleki wschód, podczas której całej grupie ratuje życie kirgiski myśliwy, dla którego tajga nie ma żadnych tajemnic. Wiele lat później spotykają się ponownie i Arsenijew zabiera swego wybawcę do miasta, ale ten nie potrafi przyzwyczaić się do nowoczesnego życia i powraca do lasów. Złoty Medal oraz nagroda FIPRESCI na festiwalu w Moskwie. REŻYSERIA: Akira Kurosawa. WYKONAWCY: Maksim Munzuk, Jurij Sołomin, Szemeiki Szokmorow.

19 VII - LA STRADA (Włochy; 1956; 110 minut; od 12 lat) – wywodzące się z neorealistycznych tradycji, jedno z pierwszych arcydzieł mistrza europejskiego kina. Wędrowny siłacz-artysta Zampano kupuje od ubogiej rodziny dziewczynę, która ma mu towarzyszyć w występach cyrkowych. Zampano traktuje Gelsominę jak niewolnicę - znęca się nad nią, brutalnie przyucza do pomocy i wydaje polecenia. Początkowo dziewczyna chce uciec, jednak później zakochana w swoim oprawcy, z pokorą znosi swój los. REŻYSERIA: Federico Fellini. WYKONAWCY: Giulietta Masina, Anthony Quinn, Richard Basehart, Marcella Rovere.

26 VII - ŹRÓDŁO (Szwecja; 1960; 90 minut; od 15 lat) – opowieść o zbrodni, karze i odkupieniu. Szwecja, XIV wiek. Młoda Karin wędruje przez las do kościoła oddalonego od domu o kilka dni drogi. Dziewczyna zostaje brutalnie zgwałcona i zamordowana przez dwóch pasterzy. Przypadkowo trafiają oni do domu ojca dziewczyny, gdzie proszą o nocleg. Kiedy mężczyzna odkrywa, że są mordercami jego ukochanej córki, postanawia się zemścić. Film zdobył Oscara i Złoty Glob dla najlepszego filmu zagranicznego, a także Nagrodę Specjalną Jury na festiwalu w Cannes. REŻYSERIA: Ingmar Bergman. WYKONAWCY: Birgitta Pettersson, Max von Sydow, Oscar Ljung, Axel Dueberg.

9 VIII - MOSKWA NIE WIERZY ŁZOM (Rosja; 1980; 150 minut; od 15 lat) – dramat obyczajowy. Akcja filmu rozpoczyna się w 1958 roku, a kończy w drugiej połowie lat 70-tych. W okresie tych niemal 20 lat trzy jego bohaterki, młode dziewczyny, mieszkanki hotelu robotniczego, stają się dojrzałymi kobietami ze sporym bagażem życiowych doświadczeń. Autorzy z serdeczną życzliwością, ale i nutką rozbawienia ukazują ich codzienne radości i smutki, nadzieje i rozczarowania. Ich losy potoczą się odmiennie, bo też każda z nich inaczej rozumie szczęście i życiowy sukces i każda innym sposobem będzie próbowała to osiągnąć. Niewzruszona pozostaje tylko ich przyjaźń. REŻYSERIA: Władimir Mieńszow. WYKONAWCY: Wiera Alentowa, Irina Murawiewa, Raisa Riazanowa, Zoja Fiodorowa, Natalia Wawiłowa, Aleksiej Batałow, Oleg Tabakow.

2 VIII - MĘŻCZYZNA I KOBIETA (Francja; 1966)105 minut; od 15 lat) – jeden z najsłynniejszych melodramatów w historii kina. Dwoje ludzi poznaje się przypadkowo podczas odwiedzania swoich dzieci w szkole z internatem. Oboje stracili swoich życiowych partnerów w tragicznych okolicznościach i teraz uciekają przed nowym uczuciem. Stopniowo jednak między bohaterami rodzi się coraz to silniejsza więź. Oscary za najlepszy scenariusz i za najlepszy film zagraniczny. Nominacja do Oscara dla najlepszego reżysera i dla najlepszej aktorki. Złoty Glob dla najlepszego filmu zagranicznego i dla najlepszej aktorki. Nagroda Brytyjskiej Akademii Filmowej dla najlepszej aktorki. Złota Palma na festiwalu w Cannes. REŻYSERIA: Claude Lelouch. WYKONAWCY: Jean-Louis Trintignant, Anouk Aimee, Pierre Barouh, Valerie Lagrange.

16 VIII - BELLE EPOQUE (Hiszpania-Portugalia-Francja; 1993; 110 minut; od 15 lat) – urokliwa komedia romantyczna. Jest rok 1931. Młody hiszpański żołnierz Fernando dezerteruje z armii i chroni się na farmie Manolo, ojca czterech pięknych córek. Wszystkie ulegają urokowi przystojnego uciekiniera, a on sam oczarowany jest każdą z nich. Problemy zaczynają się wtedy, gdy musi podjąć decyzję, którą z nich obdarzyć swoim uczuciem. REŻYSERIA: Fernando Trueba. WYKONAWCY: Jorge Sanz, Penelope Cruz, Miriam Diaz Aroca, Ariadna Gil, Mary Carmen Ramirez, Maribel Verdu, Fernando Fernan Gomez, Michel Galabru.

23 VIII - NIGDZIE W AFRYCE (Niemcy; 2002; 135 minut; od 12 lat) – u progu wybuchu drugiej wojny światowej, żydowska rodzina ucieka przed nazistowskimi prześladowaniami do Afryki. Rozpoczynają nowe życie na odludnej farmie w Kenii. Aklimatyzacja w nowym otoczeniu nie przychodzi zbyt łatwo, jednak z czasem odkrywają piękno i magię Afryki. REŻYSERIA: Caroline link. WYKONAWCY: Juliane Koehler, Mera Ninidze, Matthias Habich.

30 VIII - INWAZJA BARBARZYŃCÓW (Kanada-Francja; 2003; 100 minut; od 15 lat) – obyczajowy komediodramat, którego bohaterem jest kochający życie 50-letni hedonista Remy. Kiedy nieoczekiwanie trafia do szpitala, jako pierwsza zjawia się jego była żona Louise. Namawia ich syna Sebastiena, który na stałe mieszka w Londynie, aby przyjechał i odwiedził ojca. Sebastien się waha, bo od lat nie rozmawiał z ojcem i nie czuje, aby łączyło ich coś bliskiego. Ulega jednak namowom i przylatuje do Montrealu. Na miejscu udaje idealnego syna i staje na głowie, aby ulżyć ojcu w ciężkiej chorobie. Dzięki jego staraniom przy szpitalnym łóżku Remy’ego spotykają się krewni, przyjaciele, jego byłe żony i kochanki. Nagrody na festiwalu w Cannes za scenariusz i główną rolę kobiecą. Oscar i nominacja do Złotego Globu za najlepszy film zagraniczny. Nagroda Włoskiej Akademii Filmowej dla najlepszego filmu zagranicznego. Cezary dla najlepszego filmu, za reżyserię i scenariusz. Nagroda Publiczności na festiwalu w Valladolid. REŻYSERIA: Denys Arcand. WYKONAWCY: Remy Girard, Stephane Rousseau, Marie-Josee Croze.


Komentarze
Polityka Prywatności