CIEŃ

Ruben jest ochroniarzem Ministra. Jeżeli Minister wysiada z samochodu, Ruben też musi wysiąść z samochodu. Minister skręca w lewo, Ruben podąża za nim. Kiedy Minister jedzie z rodziną na weekend do swojej daczy, Ruben musi jechać z nimi. Minister ucina sobie drzemkę w biurze, Ruben przy nim czuwa. Jest zawsze obecny, ale musi być niezauważalny. Jak cień, Ruben obserwuje wszystko z zewnątrz, jakby nie był częścią tego świata.

Ruben nie jest nawet protagonistą swojego własnego życia, którego rytm wyznacza życie zepsutego i aroganckiego Ministra. Co gorsza, nie wydaje się by polityk znajdował się w zagrożeniu uzasadniającym ciągłą ochronę.  Twarz Rubena tylko chwilami ujawnia delikatny ślad napięcia, zapowiedź utraty kontroli, do której niechybnie dojdzie.

Film Rodrigo Moreno to nie tylko spojrzenie w głąb duszy jednego człowieka. To także metafora relacji społecznych w dzisiejszej Argentynie, gdzie rządzący cieszą się olbrzymimi przywilejami, lecz nie wypełniają należycie powierzonych im obowiązków. W roli Rubena wystąpił najwybitniejszy aktor argentyński Julio Chávez. Stworzył wspaniały portret człowieka wrażliwego i utalentowanego, który nie jest w stanie zrealizować swoich marzeń i ambicji na skutek zepsucia systemu, któremu służy. Bunt Rubena może być odczytany jako metafora ruchów nieposłuszeństwa społecznego, protestujących przeciw skorumpowanym politykom na całym świecie. Cień jest jednym z najdoskonalszych formalnie filmów argentyńskich ostatnich lat, co doceniło jury Berlinale przyznając filmowi nagrodę Alfreda Bauera za innowacyjność.

Nagroda Krytyki przyznawana przez zespół miesięcznika KINO  - 8. FESTIWAL FILMÓW LATYNOAMERYKAŃSKICH

nagroda Alfreda Bauera MFF Berlin 2006
najlepszy reżyser, najlepszy film, specjalne wyróżnienie za rolę męską MFF Bogota 2006
najlepszy film latynoamerykański MFF San Sebastian 2006

najlepszy film latynoamerykański MFF Guadalajara 2006

najlepszy reżyser Festiwalu Filmów Latynoamerykańskich Hawana 2006


Komentarze
Polityka Prywatności