18 września padł pierwszy klaps na planie filmu fabularnego pod tytułem "Jak żyć?". Będzie to "egzystencjalna" komedia obyczajowa Szymona Jakubowskiego (scenariusz i reżyseria), ubiegłorocznego Stypendysty Twórczego Miasta Krakowa. Zdjęcia będą realizowane w Krakowie i okolicach. W rolach głównych wystąpią Anna Cieślak, Krzysztof Ogłoza, Andrzej Grabowski, Eryk Lubos, Krzysztof Globisz, Mieczysław Grąbka i Andrzej Franczyk.
Film dotuje Polski Instytut Sztuki Filmowej, produkuje CENTRALA a dystrybuuje VISION.
Prezydent Krakowa, prof. Jacek Majchrowski, objął film honorowym patronatem, natomiast opieką artystyczną otoczył film prof. Jerzy Stuhr.
Film opowiada o poszukiwaniu autorytetów i wartości przez młodych ludzi, wchodzących w dorosłość. Głównym bohaterem jest Kuba (Krzysztof Ogłoza). Poznajemy go w areszcie, gdzie trafił po zdemolowaniu szpitala. Spotyka tam przypadkowego więźnia (Andrzej Grabowski), któremu opowiada historię swojego związku z Ewą (Anna Cieślak). Dziewięć miesięcy temu dowiedział się, że zostanie ojcem. Postanowił zatem zmienić swój styl życia i przygotować się do nowej roli ...ojca a być może także i męża. Przedwczesna śmierć ojca Kuby, czyni go człowiekiem bardzo wrażliwym i niepewnym siebie, dlatego zwraca się o pomoc do swoich trzech wujków, którzy kiedyś odegrali znaczącą rolę w jego życiu, próbując choć w części zastąpić mu ojca. Pierwszy to twardy goprowiec, drugi pracowity przedsiębiorca, a trzeci artysta tułacz. Kuba stopniowo wprowadza w życie rady wujostwa, które błyskawicznie procentują, a jego życie diametralnie się zmienia. Szybko okazuje się jednak, że szczęścia nie da się obliczyć podstawiając dane do wzoru. Pomimo wysiłków Kuby jego związek z Ewą popada w coraz większy kryzys. Przypadkowa "spowiedź" przed kolegą z celi pozwala mu zrozumieć, że w pogoni za tym, co wydawało mu się słuszne, nie dostrzegł, że zamiast być sobą, zaczął odgrywać coraz bardziej groteskowe role.
"Mój pomysł polega na tym, że w tym filmie nie szukam odpowiedzi na to "jak żyć", tylko próbuję się zastanowić, czy warto w ogóle o to pytać - mówi Szymon Jakubowski, scenarzysta i reżyser. - Sama historia to prosta opowieść o trzydziestolatkach żyjących tu i teraz we współczesnej Polsce. Dookoła nich, na każdej ścianie, w każdej telewizji i gazecie znajdują się pozory odpowiedzi na pytanie: jak żyć? Kup to - będziesz piękny, oglądaj to - będziesz mądry, konsumuj - będzie ci się żyło lepiej. Jak żyć? Sam sobie zadaje to pytanie. I to codziennie."
Jakubowski jest absolwentem filmoznawstwa na Uniwersytecie Jagiellońskim i reżyserii na Wydziale Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego. Reżyser filmów krótkometrażowych, dokumentalnych, programów telewizyjnych, teledysków i reklam. Zdobywca wielu nagród festiwalowych. Jego film krótkometrażowy "A Ty?", zdobył: I-e miejsce oraz nagrodę publiczności na Gliwickim Festiwalu Filmów Niezależnych 2004, Grand Prix na III Ogólnopolskim Festiwalu Filmów Niezależnych w Opolu, Srebrną Iluzję na Ogólnopolskim Festiwalu Filmów Niezależnych ILUZJE w Szczecinie, III-e miejsce na goEAST Festiwal Wiesbaden w Niemczech. Także szkolny dyplom Szymona pt: "Bar na rogu" został doceniony przez publiczność jak i Jury V-ego Rybnickiego Festiwalu Filmów Niezależnych REPEFENE 2006, gdzie zdobył I-e miejsce. Jak żyć?" to jego debiut fabularny.
Za kamerą stanął Paweł Dyllus, uhonorowany nagrodą Kodaka za najlepsze zdjęcia do filmów "Sezon na kaczki" oraz "Emilka płacze" na Festiwalu Polskich Filmów w Los Angeles 2007 oraz nagrodą za zdjęcia na w prestiżowym Slamdance on the Road - Kodak Showcase Clermont - Ferrand Short Fil.