Ang Lee gościem festiwalu Plus Camerimage 2007

Kolejny znakomity gość odwiedzi tegoroczny 15. jubileuszowy Festiwal Sztuki Autorów Zdjęć Filmowych Plus Camerimage. Z kilkudniową wizytą do Łodzi zawita Ang Lee, twórca takich filmów jak "Przyczajony tygrys, ukryty smok" czy też "Tajemnica Brokeback Mountain". Jego najnowszy film zatytułowany "Ostrożnie, pożądanie!" startuje w tegorocznym Konkursie Głównym festiwalu Plus Camerimage.


Ang Lee uchodzi za jednego z najważniejszych współczesnych reżyserów. Na swoim koncie ma wiele znakomitych filmów przyjmowanych gorąco tak przez widzów jak i krytyków. Ten pochodzący z Tajwanu twórca dokonał rzeczy niezwykłej. Jego dwa ostatniej filmy wygrały Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Wenecji. Złotym Lwem doceniono w 2005 roku "Tajemnicę Brokeback Mountain" oraz w tym roku "Ostrożnie, pożądanie!". Lista nagród jakie na swoim koncie posiada Ang Lee jest już bardzo długa. Wśród tych najważniejszych są dwa Oscary, które otrzymał on za: "Przyczajonego tygrysa, ukrytego smoka" (najlepszy film nieanglojęzyczny) oraz za reżyserię "Tajemnic Brokeback Mountain". Warto też wspomnieć o: czterech nagrodach BAFTA, dwóch Złotych Niedźwiedziach festiwalu w Berlinie, dwóch nagrodach Stowarzyszenia Reżyserów Amerykańskich, dwóch Złotych Globach i dziesiątkach innych wyróżnień.




Wspomniany "Przyczajony tygrys, ukryty smok" to także najbardziej dochodowy nieanglojęzyczny film wyświetlany na terenie USA. Wpływy kinowe z tamtego rynku sięgnęły ponad 100 milionów dolarów, a sam film zdobył cztery Oscary i sześć kolejnych nominacji.
Jego pierwszy film "Pushing Hands" był prezentowany na festiwalu w Berlinie w 1992 r. oraz został uznany za najlepszy film Asian-Pacific Film Festival. Był to pierwszy film z trylogii "Father Knows Best". Drugim z trylogii był "The Wedding Banquet", który zdobył Złotego Niedźwiedzia na festiwalu w Berlinie w 1993 r. Trzecią część stanowił "Eat Drink Man Woman", pokazywany na festiwalu w Cannes w 1994. To właśnie nakręcone na Tajwanie "Bankiet weselny" i "Eat Drink Man Woman" utorowały reżyserowi drogę do Hollywood. Już te pierwsze tytuły otrzymały oscarowe nominacje dla najlepszych filmów nieanglojęzycznych, a potem było jeszcze lepiej.
Pierwszym anglojęzycznym projektem Anga Lee była ekranizacja książki Jane Austen zatytułowana
"Rozważna i romantyczna" (1995). Film otrzymał nominacje do najważniejszych Oscarów (aż siedem) i uchodzi dziś za jedną z najlepszych książkowych adaptacji w historii kina. W 1997 roku Lee przedstawił portret rodziny amerykańskiej końca lat 70-tych w swojej "Burzy lodowej" i za tę pracę zebrał także entuzjastyczne opinie. Z wielkim szacunkiem przyjęto jego antywestern zatytułowany "Przejażdżka z diabłem" a potem cały świat z podziwem spoglądał na "Przyczajonego tygrysa...". Po tym niebywałym sukcesie Ang Lee otrzymał propozycję przeniesienia na ekran komiksu, którego bohaterem był słynny superbohater. "Hulk" choć rewelacyjnie wystartował w kinach i dziś ma wielu zagorzałych fanów okazał się przedsięwzięciem zdecydowanie nieudanym, o którym raczej nie wspomina się szczególnie gorąco.
Kolejnymi filmami Ang Lee powrócił do grona największych współczesnych reżyserów. "Tajemnica Brokeback Mountain" uchodzi za jeden z najlepszych filmów 2005 roku a może i ostatnich lat. Obecnie na ekranach kin światowych prezentowany jest jego "Ostrożnie, pożądanie!". I choć Amerykańska Akademia Filmowa wykluczyła ten tytuł z szans rywalizacji o Oscara nieanglojęzycznego to Ang Lee i jego ekipa na pewno staną w szranki o inne regulaminowe wyróżnienia.
O Złotą Żabę festiwalu Plus Camerimage stanie za to na pewno autor zdjęć do "Ostrożnie, pożądanie!"
Rodrigo Prieto. W 2000 roku jego "Amores perros" zdobył Złotą Żabę, w 2004 roku Srebrną Żabą uhonorowano "Aleksandra". Prieto wydaje się dziś jednym z najważniejszych operatorów pracujących w Hollywood. W jego filmografii znajdują się zdjęcia do takich tytułów jak: "Babel", "21 gramów", "25. godzina", "8. mila", "Frida".

Komentarze
Polityka Prywatności