Filozofia dramatu

Józef Tischner był kapłanem i filozofem. W okresie powstania Solidarności udzielał się politycznie. Cenił także góralski folklor, do którego często nawiązywał w swoich utworach. W centrum jego rozważań filozoficznych znajdowały się pojęcia „wolności” i „solidarności”. Józef Tischner był kapłanem i filozofem. W okresie powstania Solidarności udzielał się politycznie. Cenił także góralski folklor, do którego często nawiązywał w swoich utworach. W centrum jego rozważań filozoficznych znajdowały się pojęcia „wolności” i „solidarności”.

ks. Józef Tischner

Filozofia dramatu

Recenzja:

Filozofia dramatu jest dziełem z dziedziny antropologii filozoficznej. Autor rozważa w nim najważniejsze kwestie dotyczące człowieka, jego miejsca w świecie, odniesienia do innych ludzi, usytuowania w konkretnym miejscu i czasie. Życie ludzkie jest dramatem, który ma swoich aktorów oraz scenę, na której się rozgrywa. Wchodząc w międzyludzkie relacje doświadcza się dobra i fascynacji inną osobą, ale również wystawia się na uderzenie zła. Ks. Tischenr połączył w umiejętny sposób metodę fenomenologiczną z dorobkiem egzystencjalizmu i personalizmu.

Do książki miałem dostęp jedynie przez jeden dzień w czytelni. Przeczytałem wtedy całą, jedynie z krótkimi przerwani na kawę. Był to dzień, w którym mogłem przewartościować wiele spraw i nauczyłem się stawiać nowe pytania, a umiejętne stawianie pytań to jak wiadomo droga do mądrości... i taka jest ta książka.


Stefan Benke


Komentarze
Polityka Prywatności