Zadyma w dzikim sadzie

Historia Sampatha Chawli, nieudacznika, który po wielu próbach ułożenia sobie statecznego życia, zrezygnował z kariery. Wszedł na drzewo i postanowił, że już nigdy z niego nie zjedzie. Rodzina szybko wykorzystała jego wyskok: matka rozwija swoje szalone talenty kucharskie, przygotowując mu coraz to wymyślniejsze potrawy, ojciec spienięża dziwactwo syna, ogłaszając go prorokiem, siostra zakochuje się w najbardziej nieodpowiednim chłopaku… Popularność Sampatha rozsławia spokojne dotąd miasteczko Shahkot, i ściąga tu tłumy zwariowanych małp, wyraźnie bardziej uzależnionych od alkoholu niż od słów głoszonego proroctwa…

2.JPGKsiążka została zainspirowana artykułem z indyjskiego Timesa o człowieku, który wszedł na drzewo i zamieszkał na nim. Desai zadała sobie pytanie
o niezwykłą siłę, która tkwi w ludziach, i popycha ich do tak ekstremalnych zachowań.

Dzięki Zadymie w dzikim sadzie Kiran Desai zaistniała w świecie literackim. Książka przyniosła jej w prestiżową nagrodę Betty Trask, przyznawaną przez londyńskie Society of Authors, zainteresowanie mediów i wielbicieli wśród największych autorytetów literackiego świata. Jej kolejna książka, Brzemię rzeczy utraconych przyniosła autorce wiele wyróżnień, m.in. Nagrodę Bookera 2006 i National Books Critics Circle Fiction Award. Podczas wrześniowej wizyty w Polsce, autorka spotkała się z czytelnikami i dziennikarzami i opowiedziała o globalizacji i jej skutkach, o byciu emigrantem wszędzie, nawet we własnym kraju, a także o niezwykle ważnym wpływie jedzenia na jej pisanie.

Komentarze
Polityka Prywatności