Druga rewolucja książki w Gdyni

W dniach 8 – 25 stycznia 2008 w Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym w Gdyni odbędzie się wystawa sztuki książki pt. „Czas”, połączona z jednodniową sesją dot. sztuki książki, książki artystycznej, liBeratury, także e-booka, które sytuują się na pograniczu literatury, sztuk wizualnych, muzyki, nowych technologii.

Informacje od organizatorów:

Prezydent Miasta Gdyni , Miejska Biblioteka Publiczna w Gdyni, Fundacja Correspondance des Arts, Muzeum Książki Artystycznej w Łodzi, Rada Programowa: Violetta Trella i Monika Polak - doktorantki Wydziału Filologiczno-Historycznego Uniwersytetu Gdańskiego zapraszają na międzynarodową wystawę nietypowych książek oraz ogólnopolską  konferencję interdyscyplinarną, poświęconą książkom artystycznym.

Wstęp wolny

Wystawa sztuki książki „Czas”, która rozpocznie się wernisażem 7 stycznia 2008 o godz. 18 w Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym w Gdyni, jest pokłosiem Międzynarodowego Festiwalu Książki Artystycznej. Festiwal ten jest jednocześnie cyklicznym konkursem organizowanym przez warszawski oddział Związku Polskich Artystów Plastyków i jako wystawa pokonkursowa „pielgrzymuje” po międzynarodowych salach wystawienniczych.   Na gdyńskiej wystawie, która przyjeżdża wprost z Irlandii, pokazanych zostanie ponad 140 eksponatów, w tym książki unikatowe oraz prace nawiązujące do recepcji książki: do sposobu czytania, dotykania, pisania, oglądania, kartkowania itp.

Obok wystawy sztuki książki „Czas” prezentowana będzie również liBeratura, określana mianem literatury totalnej, w której książka nie jest neutralnym pojemnikiem dla tekstu, ale stanowi integralną część dzieła.

W trakcie wernisażu zostanie przedstawiony MONODRUM Radosława Nowakowskiego – koncert solowy muzyka zespołu Osjan, opowiedziany przez sześć bębnów i jednego człowieka. Wystawa w Galerii Pomorskiego Parku Naukowo-Technologicznego, która potrwa do 25 stycznia 2008 r., daje mieszkańcom Trójmiasta niepowtarzalną szansę zapoznania się
z szeroko pojętą sztuką książki, gdyż tego typu międzynarodowe przedsięwzięcia prezentowane są zwykle tylko w dużych ośrodkach artystycznych lub dla wąskiej grupy zainteresowanych.

Organizatorzy wystawy zapraszają do Galerii codziennie, w godz. 10:00 – 20:00. Wstęp na wystawę jest wolny.

Podczas wystawy w gdyńskim PPNT zaprezentowane zostaną niepowtarzalne książki zawierające tekst, pięknie wydane w niskich nakładach, unikatowe w sposobie doboru słowa
i obrazu, liBeratura oraz takie formy, które często nie zawierają tekstu i swoim kształtem nie przypominają tradycyjnej książki w postaci zszytych kart. Obok mniej lub bardziej konwencjonalnych postaci znajdą się również książki autorskie czyli eksperymenty literacko-plastyczne, które przybierają zadziwiające postacie: przedmiotów, instalacji, plików cyfrowych czy akcji plastycznych.

To pierwsza w Trójmieście tego typu wystawa połączona z jednodniową sesją teoretyczną, podczas której zabiorą głos artyści i teoretycy. Konferencja odbędzie się 25.01.2008 r. w godz.10:00-15:00, w Sali Morskiej Pomorskiego Parku Naukowo-Technologicznego. Wypowiedzi, odczyty i prezentacje będą ilustrowane zestawami slajdów bądź filmami. Zaprezentowany będzie również poemat kinetyczny Zenona Fajfera PRIMUM MOBILE.  

Podczas gdyńskiej sesji wystąpią:

Marek Adamiec – Uniwersytet Gdański,

Katarzyna Bazarnik - Uniwersytet Jagielloński, Kraków; współautorka (wraz z Zenonem Fajferem) książek eksperymentalnych, językoznawca, teoretyk literatury

Zenon Fajfer - filozof, artysta, twórca i teoretyk liBeratury, Kraków

Radosław Nowakowski - pisarz, muzyk zespołu Osjan, eksperymentator w dziedzinie książki

Monika Polak -Uniwersytet Gdański, absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu, autorka książek artystycznych

Alicja Słowikowska - autorka i kuratorka wystaw sztuki książki, Związek Polskich Artystów Plastyków, Warszawa

Jadwiga i Janusz Tryzno - twórcy Muzeum Książki Artystycznej oraz założyciele fundacji Correspondance des Arts

Tomasz Wilmański - kierownik Galerii AT w Poznaniu, artysta i teoretyk książki

Polska refleksja teoretyczna nad sztuką książki ogranicza się zaledwie do kilku pozycji naukowych i rozproszonych artykułów na jej temat. Pozostaje kwestią otwartą definiowanie, klasyfikowanie i porządkowanie obiektów sztuki książki, gdy tymczasem sama książka  nieustannie się zmienia, staje się hipertekstowa i cyfrowa, ewoluuje w charakterystyczny sposób i jeśli teraz nie spróbujemy otoczyć jej odmian życzliwą refleksją – umknie nam spora część polskiego dziedzictwa narodowego.

Celem imprezy jest prezentacja fragmentu polskiego dziedzictwa narodowego, jakim jest mało znana szerszemu odbiorcy sztuka książki, książka artystyczna, liBeratura, także e-book, które sytuują się na pograniczu literatury, sztuk wizualnych, muzyki, nowych technologii.

Konferencja z udziałem teoretyków i artystów książki

25 stycznia 2008 w godz. 10:00 – 15:00

SALA MORSKA w Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym w Gdyni.

Wstęp wolny.


Komentarze
Polityka Prywatności