DZIWNIEJSZE BRZEGI. ESEJE LITERACKIE 1986–1999
Pierwszy w Polsce zbiór esejów noblisty. .M. Coetzee, jeden z najważniejszych współczesnych prozaików, noblista i dwukrotny zdobywca Nagrody Bookera, jest także wykładowcą na University of Cape Town i twórcą esejów. W dwudziestu sześciu zebranych w tym tomie tekstach przybliża sylwetki i dzieła ważnych postaci literatury światowej.
Krytycznie analizuje twórczość takich pisarzy, jak: Doris Lessing, Salman Rushdie, Josif Brodski, Amos Oz, Nadine Gordimer, Nadżib Mahfuz, Robert Musil czy Iwan Turgieniew. W swoich precyzyjnych, wyważonych szkicach Coetzee podnosi zagadnienia wpływu biografii i kontekstu historycznego na twórczość, porusza problemy kolonializmu i rozważa kwestie przekładu współczesnych klasyków, jak Kafka i Borges.
Dziwniejsze brzegi to pierwszy wydany w Polsce zbiór esejów Coetzee'ego. Pomieszczone w nim teksty stanowią lekturę obowiązkową dla literaturoznawców i filologów, a także wszystkich wielbicieli dobrej współczesnej literatury.
"Zbiór Dziwniejsze brzegi rzuca światło na intelektualną podróż przez świat najbardziej wpływowych i znaczących pisarzy dnia dzisiejszego".
James Shapiro, "The New York Times Books Review"
W polskiej prasie napisano między innymi:
"Po lekturze tej książki czytelnik nie ma żadnych wątpliwości. Coetzee to genialny pisarz i interpretator literatury. Jego wydane właśnie eseje o pisarzach to przejaw najwyższego kunsztu".
Tomasz Stawiszyński, "Dziennik Polska Europa Świat"
"Dziwniejsze brzegi" są obowiązkową lekturą dla zajmujących się książką.
Bartosz Marzec, "Rzeczpospolita"