Bollywood Festiwal - repertuar!!!

W dniach 1 - 6 kwietnia Epelpol będzie współorganizował prawdziwie masowy festiwal filmów z barwnego Bollywoodu. W dniach 1 - 6 kwietnia Epelpol będzie współorganizował prawdziwie masowy festiwal filmów z barwnego Bollywoodu. Będzie gorąco, zmysłowo i bardzo dynamicznie!


Muzyka i taniec w wykonaniu orientalnych piękności będą serwowane z taktownym umiarem do wtóru wartkiej akcji, w której prym będą wiedli wspaniali mężczyźni w swych rozpędzonych maszynach. Takiego Bollywoodu jeszcze nie widzieliście! Start o godzinie 19:00
Ø 1.04. - Guru
Ø 2.04. - Yuva
Ø 3.04. - Jhoom Barabar Jhoom
Ø 4.04. - Ta Ra Rum Pum
Ø 5.04. - Dhoom:2
Ø 6.04. - Chak De! India
Bilety:
Bilety w cenie 18zł za seans, lub 60zł za karnet na wszystkie filmy. Zniżki jedynie z kartą Multikinomniaka: bilety po 15 zł lub karnety po 50zł.

Kina:
Warszawa: Multikino Ursynów (Al. KEN 60) oraz Multikino Złote Tarasy (ul. Złota 59)Poznań: Multikino 51 (ul. Królowej Jadwigi 51) oraz Multikino Stary Browar (ul. Półwiejska 42)
Wrocław: Multikino Arkady Wrocławskie (ul. Powstańców Śląskich 2-4) oraz Multikino Pasaż Grunwaldzki (Plac Grunwaldzki 22)
Kraków: Multikino (ul. Dobrego Pasterza 128)
Gdańsk: Multikino (Al. Zwycięstwa 14)
Zabrze: Multikino (ul. Gdańska 18)
Bydgoszcz: Multikino (ul. Marszałka Focha 48)
Szczecin: Multikino (ul. Wyzwolenia 18-20)
Elbląg: Multikino (ul. Teatralna 5)
Włocławek: Multikino (ul. Pułaskiego 10-12)
Rybnik: Multikino (ul. Chrobrego 1)







GURU (2007)
Produkcja: Sony BMG
Reżyseria, scenariusz:
Mani Ratnam
Muzyka:
A. R. Rahman
Zdjęcia:
Rajiv Menon
Obsada:
Mithun Chakraborty as ... Manik Dasgupta
Abhishek Bachchan as ... Gurukant Desai
Aishwarya Rai as ... Sujata Desai
R. Madhavan as ... Shyam Saxena
Vidya Balan as ... Meenakshi 'Meenu' Saxena
Arya Babbar as ... Jignesh
Roshan Seth as ... Judge
Mallika Sherawat as ... Jumpa (Guest appearance)



Wielki hit bollywoodzki z 2007 roku z Miss Świata Aishwarayą Rai i Abhishekiem Bachchanem w rolach głównych, w reżyserii Mani Ratnama, twórcy "Yuvy". - To opowieść o ambicji i żądzy sukcesu oraz o tym, jak bardzo Indie zmieniły się od czasu odzyskania niepodległości - mówi reżyser.
Fabuła bierze swój początek w latach 50. kiedy to Gurukant Desai - ambitny mieszkaniec biednej, indyjskiej prowincji stanu Gujarat, zaczyna marzyć o lepszym życiu. Gurukant nie tylko chce wyrwać się z nędzy, ale też odnieść sukces jako biznesmen. Po dłuższym pobycie za granicą wraca do kraju i osiedla się w Bombaju, gdzie próbuje swoich sił jako początkujący przedsiębiorca. Jednak elita biznesowa miasta-molochu to zwarta klika bogaczy, którzy niechętnie dopuszczają do gry nowych zawodników. Wbrew nieprzychylności środowiska i innym przeciwnościom Gurukant zakłada małą firmę Shakti Trading, która zaczyna przynosić coraz większe zyski. Tylko nieliczni wiedzą, że powodzenie firmy jest efektem nieuczciwych machinacji jej właściciela.
Nienaturalnie wysokie obroty Shakti Trading zwracają uwagę Manika - wydawcy gazety codziennej, który mimo iż przywiązany do Gurukanta jak do własnego syna, postanawia wszcząć śledztwo i następnie opublikować jego wyniki. Rozpoczyna się pojedynek gigantów…
"Guru" to porywający epicki obraz o człowieku, który w pojedynkę stworzył imperium. To także moralitet o destrukcyjnej sile ludzkich pragnień, niezachwianej etyce mediów i nachalnym dorobkiewiczostwie współczesnych Indii.
Według niektórych zawarta w filmie historia wykazuje liczne podobieństwa do prawdziwej medialnej wojny, jaka rozegrała się między gigantem petrochemicznym, właścicielem Reliance Industries, a The Indian Express. Dhirubhai Ambani też urodził się w prowincji Gujarat, przepracował jakiś czas zagranicą, by wrócić do Indii i w Bombaju zbić majątek na imporcie poliestru.

Nominacje i nagrody Filmfare Awards 2008 w kategoriach:
Najlepsza muzyka A. R. Rahman

Najlepsza scenografia
Samir Chanda
Najlepsza muzyka tła
A. R. Rahman
Nominacja -
Najlepszy film: Guru
Nominacja - Najlepszy reżyser:
Mani Ratnam
Nominacja - Najlepszy aktor w roli pierwszoplanowej:
Abhishek Bachchan (Guru)
Nominacja
- Najlepsza aktorka w roli pierwszoplanowej
: Aishwarya Rai Bachchan (Guru)
Nominacja - Najlepszy aktor w roli drugoplanowej: Mithun Chakraborty (Guru)
Nominacja
- Najlepszy tekst piosenki: Gulzar
Recenzje:
Film był wyśmienicie przyjęty poza Indiami. "New York Times", "New York Post" i "Los Angeles Times" pisały o "najlepszym filmie w hindi" i dały "Guru" wysokie oceny. Chwalono zarówno dobrze skonstruowaną fabułę, psychologię jak i aktorstwo.
Najbardziej wyczekiwany film indyjski z uwagi na osobę reżysera - jednego z ważniejszych twórców bollywoodzkich - Mani Ratnama, który ma absolutnie wyjątkowy styl prowadzenia narracji.
Bollywood Mantra


Społeczny komentarz na temat odwiecznego związku sukcesu i korupcji, plus rzetelny obraz procesu stawania się przez Indie globalną ekonomiczną potęgą, dodają sporej wagi fabule tego filmu.
BBCi - Films

Chak De! India (2007)
Wytwórnia: Yash Raj Films
Premiera w Indiach10 sierpień 2007
Producent: Aditya Chopra
Reżyser: Shimit Amin
Występują:
Shahrukh Khan .... Kabir Khan
Vidya Malvade.... Vidya Sharma
Śpiewają: Sukhwinder Singh
Salim Merchant
Marianne D'Cruz
Hema Sardesai
Shahrukh Khan
K K
Anushka Manchandani
Krishna
Midival Punditz
Teksty piosenek: Jaideep Sahni
Muzyka: Salim Merchant
Sulaiman Merchan
Kamera: Sudeep Chatterjee
Choreografia: Ganesh Acharya
Scenariusz: Jaideep Sahni
Dźwięk: Manas Chaudhary
Kostiumy: Shiraz Siddiqui
Mandira Shukla


Głośny, oparty na faktach dramat o sportowcu, którego karierę i dobre imię przekreśliły niesłuszne oskarżenia. Inspiracją dla tego filmu jest prawdziwa historia
muzułmanina, Mira Ranjana Negi, który przegrał mecz Pakistan-Indie i został oskarżony o zdradę, usunięty z drużyny i wreszcie wygnany przez swych rodaków z miasta. W filmie pod zmienionym nazwiskiem Khabir-Khan po 7 latach wstydu próbuje wrócić do gry. Jednak już nie jako zawodnik, a trener. Otrzymuje zadanie, które wydaje się z góry skazane na porażkę: ma wyprowadzić na prostą najsłabszą żeńska drużynę, którą wszyscy spisali na straty. Tymczasem nowemu trenerowi marzą się Mistrzostwa Świata w Melbourne. Szesnaście sportsmenek, z których każda pochodzi z innego regionu Indii będzie musiało przestać się kłócić i zacząć działać jako zespół. Będzie to trudne, bo to raczej zbieranina, niż klasyczna drużyna. Cóż może łączyć temperamentną Balbir z Punjabu(Tanya Abrol), rozpieszczoną księżniczkę Preeti (Sagarika Ghatge) i wiejską dziewczynę Komal (Chitrashi Rawat)? Z początku wygląda na to, że niewiele. Ostatecznie jednak pasja do hokeja na trawie okaże się znosić podziały społeczne, religijne czy językowe.
W tym filmie emocje sportowe idą w parze z patriotycznym przesłaniem skierowanym do rozproszonej po świecie hinduskiej emigracji, w 60. rocznicę odzyskania przez Indię niepodległości. Podobnie jak "Salaam Namaste" "Chak De! India" nakręcono Australii. W rolę trenera wcielił się Shahrukh Khan, który by uwiarygodnić się jako muzułmanin, zapuścił na potrzeby tej roli brodę.


Nominacje i nagrody Filmfare Award 2008:

Najlepszy aktor w roli pierwszoplanowej: Shahrukh Khan (Chak De! India)
Nagroda krytyków Shimit Amin - Chak De! India
Najlepszy montaż: Amitabh Shukla - Chak De! India
Najlepsza akcja: Chak De! India
Nominacja - Najlepsza aktorka w roli drugoplanowej: Shilpa Shukla (Chak De! India)
Nominacja - Najlepszy film: Chak De! India
Nominacja- Najlepszy reżyser: Shimit Amin (Chak De! India)



Głosy prasy:

"Chak De! India" to film o sporcie - realistyczny, ekscytujący, zabawny I podnoszący na duchu.
Bollywood Mantra


Osobowość Shahrukha nie przesłania granej przez niego postaci. SRK gra Kabira z subtelnością, o jaką go nie podejrzewałem.
Amodini's Movie Reviews

To talent i determinacja dobrze dobranej żeńskiej obsady jest sercem "Chak De! India"!
BBCi - Films


Shimit Amin, kręcąc z wielu kamer, pozwala nam poczuć pot i sportowe emocje współzawodnictwa. Chybotliwe ujęcia z ręki, świetny montaż i podniosła muzyka podbijają napięcie aż do finału na stadionie, w którym główni bohaterowie stają się plątaniną ciał. Może to mało subtelne, ale na poziomie emocji daje wielkiego kopa."
Variety


( Zdjęcia do filmu
http://www.yashrajfilms.com/microsites/cdi/microflash.html)


DHOOM:2 (2007)
producent:
Aditya Chopra
wytwórnia "Yash Raj Films"
muzyka: Suleman Merchant, Pritam Chakraborty, Salim Merchant
choreografia: Vaibhavi Merchant, Shiamak Davar
zdjecia: Vikas Sivaraman, Nirav Shah
scenariusz: Vijay Krishna Acharya
produkcja: Indie 2006
premiera: 24 listopada 2006
w rolach głównych:
Aishwarya Rai i Hrithik Roshan
gatunek: akcja/thriller/sensacyjny
Obsada:

Hrithik Roshan -
Aryan
Uday Chopra - Ali
Abhishek Bachchan - Jai Dixit
Aishwarya Rai - Sunheri
Bipasha Basu - oficer Shonali Bose
Rimi Sen - Sweety Dixit



Złodziej Aryan Singh, który funkcjonuje pod pseudo Mr A, to mistrz w swoim fachu. Niezwykła inteligencja oraz niepoprawna skłonność do brawury pomagają mu w dokonywaniu spektakularnych kradzieży dzieł sztuki. Nawet najlepiej strzeżone obiekty nie są bezpieczne. Na miejscu dokonanej grabieży pozostawia - swój podpis - inicjał, któremu zawdzięcza pseudonim - literę "A". Kiedy Singh odkrywa, że ma konkurencję, jeszcze nie przeczuwa, że fakt ten zmieni jego życie, nie tylko zawodowe. Olśniewająco piękna Sunehiri szybko zawróci mu w głowie. A podejrzenie o nieszczerość i wyrachowanie w żaden sposób nie umniejszą jego fascynacji nową znajomą. Tymczasem tropem sprawcy zuchwałych kradzieży uparcie podąża policyjny duet - inspektor Jai Dixit i jego niezbyt lotny, za to wspaniale zbudowany pomocnik, Ali.

Po ogromnym sukcesie kasowym "Dhooma" (DVD, wydane przez Epelpol w 2007) który w 2004 roku zarobił na świecie ponad 12 milion dolarów powstanie kontynuacji przygód inspektora Jai'a Dixita było kwestią czasu. Pierwsza część serii była - obok sukcesu box office'u - także sukcesem artystycznym, co potwierdzają liczne nagrody, m. in. dla Josha Abrahama za najlepszą rolę negatywną, nagroda Zee Cineza i nagroda IIFA, nagroda Zee Cineza oraz nagroda Zee Cineza za najlepsza piosenkę - "Dhoom Machale".
Zrealizowany dwa lata później sequel nie zawiódł fanów, pomimo wysokich oczekiwań jakie wygenerowała pierwsza część. W jeszcze większym stopniu uniwersalny w swej wymowie i poetyce "Dhoom 2" to film, który przyciągnął do kin na świecie nie tylko fanów Bollywood, ale także po prostu wielbicieli kina akcji. Zrealizowany za znacznie poważniejsze pieniądze, bo 8,7 miliona dolarów obraz ma także jeszcze lepsze efekty specjalne niż pierwsza część.
Ale trzymająca w napięciu akcja i sensacyjne pościgi to nie wszystko. Być może równie wielkim atutem filmu są jego aktorzy, którzy obok swych niezłego warsztatu i umiejętności tanecznych prezentują się niezwykle atrakcyjnie.
Skandal:
Obok walorów zdjęciowych i scenariuszowych "Dhoom 2" ma także ciekawą historię zakulisową. Film wywołał w Indiach skandal obyczajowy za sprawą sceny namiętnego pocałunku pary głównych bohaterów, granych przez Aishwaryę Rai i Hrithika Roshana. Indyjskie społeczeństwo było tak bardzo zgorszone tym faktem, że sprawa wywołała medialna burzę i zakończyła się sądową rozprawą, w której aktorzy musieli bronić się przed oskarżeniem o wulgarność.
Nagrody dla Dhoom 2:
2007 -nagroda Filmfare dla Hrithika Roshana w kategorii najlepszy aktor
2007 - Bollywood Movie Award dla Hrithika Roshana w kategorii najlepszy aktor
2007 - Bollywood Movie Award dla Dwarak Warrier za udźwiękowienie filmu
2007 - Bollywood Movie Award za najlepsze zdjęcia dla Vikasa Sivaramana & Nirava Shaha
2007 - Bollywood Movie Award dla Shiamaka Davera za najlepszą choreografię w piosence "Dhoom Again"
2007 - Star Screen Award za najlepszą choreografię dla Shiamaka Davera za "Dhoom Again"
2007 - Stardust Awards - nagroda dla największej gwiazdy roku, w kategorii kobiet - Aishwarya Rai
2007 - Stardust Awards dla najlepszego młodego reżysera Sanjaya Gadhviego
2007: AIFA Award dla Crazy Kiya Re za najlepszą ścieżkę dźwiękową
2007: International Indian Film Academy - Glamorous Star - w kategorii kobiet nagroda dla Aishwaryi Rai, w kategorii mężczyzn tytuł Glamorous Star dla Hrithika Roshana

Jhoom Barabar Jhoom (2007)
Kraj:
Indie
Czas trwania: 132 min.
Reżyseria: Shaad Ali
Scenariusz: Habib Faisal
W rolach głównych:
Abhishek Bachchan i Preity Zinta
W pozostałych rolach:
Bobby Deol
Lara Dutta
Amitabh Bachchan
Muzyka: Shankar-Ehsaan-Loy Gulzar (teksty piosenek)
Zdjęcia: Ayananka Bose
Montaż: Ritesh Soni
Produkcja: Aditya Chopra, Yash Chopra
Dystrybucja: Yash Raj Films Pvt. Ltd
gatunek: komedia romantyczna, musical, romans


Kręcona w między innymi w Londynie i Paryżu komedia romantyczna, która zabiera nas w pełną humoru podróż po Europie w towarzystwie najjaśniejszych bollywoodzkich gwiazd: Abhisheka Bachchana, Preity Zinty i Amitabhem Bachchanem.

Rikki Thukral i Alvira Khan nie mają pojęcia o swoim istnieniu, kiedy los styka ich ze sobą na stacji Waterloo w Londynie. Każde z nich ma swoje - wydawałoby się - ustabilizowane życie. Oboje oczekują na swoich narzeczonych. Ona - z pochodzenia Pakistanka, ale do tego stopnia zasymilowana, że duszą i ciałem należąca już do Wielkiej Brytanii. On - tryskający życiem mieszkaniec Southall, jednak wciąż przywiązany do rodzinnego miasteczka Bhatinda. Żeby zabić dręczący czas oczekiwania na dworcu, Rikki i Alvira nawiązują swego rodzaju flirt. Zdawkowa początkowo rozmowa, staje się coraz bardziej osobista i w efekcie, zupełnie niespodziewanie, pomiędzy parą młodych ludzi rodzi się uczucie, które to skłoni ich do nieoczekiwanych i szalonych posunięć.
YUVA (2004)
tytuł angielski :
Youth (Młodość)
Oryginalny tytuł: Yuva
Gatunek filmu: Dramat społeczny, Akcja, Musical
Kraj: Indie
Data premiery: 14 maja 2004
Czas trwania: 160 min.
Reżyseria: Mani Ratnam
Scenariusz: Mani Ratnam Anurag Kashyap
Główne role: Ajay Devgan, Rani Mukerji, Abhishek Bachchan
Muzyka: A.R. Rahman
Zdjęcia: Ravi K. Chandran
Montaż: A. Sreekar Prasad
Produkcja: Mani Ratnam, G. Srinivasan
Dialogi: Anurag Kashyap
Dystrybucja: Madras Talkies
Język: Hindi/ angielski
Nagrody: 11 nagród, 13 nominacji

Entuzjastycznie przyjęta przez krytykę i obsypana nagrodami historia o nierównościach klasowych i konfliktach społecznych. Akcja rozgrywa się w południowym stanie indyjskim - Tamil Nadu oraz w Kalkucie i koncentruje się na losach sześciorga obcych sobie ludzi - przypadkowych ofiar zamachu terrorystycznego, do którego dochodzi na moście Hooghly Bridge w Kalkucie. To typowa mozaika, w której historie poszczególnych bohaterów przeplatają się ze sobą, pokazując jak rozwarstwione i różnorodne pod wieloma względami jest społeczeństwo indyjskie.
Lallah Singh jest młodym recydywistą, którego ubóstwo pchnęło na złą drogę, i który licząc na łatwe pieniądze przyjmuje kuszące finansowo zlecenie od wpływowego polityka Projonjita Bonnerje. Z kolei Arjun - młody, przystojny chłopak z bogatej rodziny to typowy przedstawiciel indyjskiej bananowej młodzieży - jego życie jest niekończącą się imprezą, pełną zmysłowych przyjemności i pięknych kobiet. Arjun przygotowuje się właśnie do wyjazdu na studia do Stanów Zjednoczonych. Michael jest idealistą, duszą i ciałem oddanym sprawom, w które wierzy. Marzy o tym, by naprawiać Indie, zmieniać myślenie społeczne - co więcej, uważa, że jest to możliwe. Jedno jest pewne dramat na moście diametralnie zmieni nie tylko jego życie, ale także życie wszystkich zamieszanych w sprawę mężczyzn i ich towarzyszek życia.
Film zaskakująco "hollywoodzki" jak na Bollywood, spodoba się zarówno wielbicielom produkcji indyjskich jak i ich przeciwnikom. Akcja misternie utkana z retrospekcji i efektownych zwrotów jest przedstawiona na wzór "Rashomona" - z różnych punktów widzenia.
Nagrody:
Filmfare Awards 2005

Najlepsza akcja:
Vikram Dharma
Najlepszy aktor w drugoplanowej roli:
Abhishek Bachchan
Najlepsza aktorka w drugoplanowej roli:
Rani Mukherjee
Najlepsza scenografia:
Sabu Cyril
Najlepszy scenariusz:
Mani Ratnam|
Nagroda krytyków dla najlepszego aktora:
Abhishek Bachchan

Screen Weekly Awards
Najlepszy reżyser akcji:
Vikram Dharma
Najlepszy dźwięk:
Robert Taylor
Najlepszy aktor w drugoplanowej roli:
Abhishek Bachchan
Najlepsza aktorka w drugoplanowej roli
Rani Mukherjee



TA RA RUM PUM (2007)
Oryginalny tytuł - Ta Ra Rum Pum
Gatunek filmu - Komediodramat, Musical
Kraj - Indie
Data premiery - 27 kwietnia 2007
Czas trwania: 156 min.
Reżyseria - Siddharth Anand
Scenariusz - Habib Faisal
Muzyka - Vishal-Shekhar
Główne role: Saif Ali Khan, Rani Mukerji, Victor Banerjee, Shruti Seth, Jaaved Jaffrey
Produkcja: Aditya Chopra,Yash Chopra
Dystrybucja:
Yash Raj Films Pvt. Ltd
Język: hindi, angielski
Obsada: Saif Ali Khan ... Rajveer Singh (RV)
Rani Mukerji ...
Radhika Shekar
Roy Banerjee Singh (Shona)
Angelina Idnani ... Priya Singh (Princess)
Ali Haji ...
Ranveer Singh (Champ)


Rajveer Singh jest mechanikiem samochodowym, który dzięki szczęśliwemu zbiegowi okoliczności, dołącza do drużyny Speeding Saddles. Jako kierowca rajdowy szybko osiąga zaskakujące sukcesy, zdobywa sławę, chwałę i uznanie tłumów. Duszą i ciałem oddaje się swojej pracy kierowcy rajdowego, która staje się dla niego sposobem na życie. Oprócz szybkiej jazdy interesuje go właściwie jeszcze tylko Radhika Shekar Rai Banerjee - ukochana dziewczyna. Z pozoru dzieli ich wszystko - ona jest wrażliwa, subtelna, wykształcona, on dość prostolinijny i wyluzowany. Mimo to, uczucie ich łączące zdaje się niezniszczalne.
I to właśnie ono zostanie wystawione na próbę, gdy RV ulegnie wypadkowi, wskutek którego trafi na kilka miesięcy do szpitala. Wypadek spowoduje nieodwracalne zmiany w jego psychice - traumatyczne wspomnienia uniemożliwią mu powrót do dawnego trybu życia. W tej trudnej sytuacji pomóc będzie mogło tylko wsparcie rodziny. Nie bez znaczenia pozostanie także niesłabnący optymizm i wiara w lepsze jutro...
To doskonały film dla poprawienia nastroju. Nie jest to jednak wyłącznie ckliwa familijna bajka, a ekscytujące i obfitująca w efektowne sceny wyścigów samochodowych masala gatunkowa.



Komentarze
Polityka Prywatności