AIMÉE I JAGUAR. HISTORIA PEWNEJ MIŁOŚCI, BERLIN 1943
Berlin, rok 1942. Lilly Wust, mężatka, czworo dzieci, wiedzie życie milionów niemieckich kobiet. Ale pewnego dnia poznaje 21-letnią Felice Schragenheim. Zaczyna się miłość nieomal od pierwszego wejrzenia. "Aimée & Jaguar" snują plany na przyszłość, piszą do siebie wiersze i listy miłosne, zawierają kontrakt małżeński. Kiedy Jaguar-Felice wyznaje ukochanej, że jest Żydówką, groźna tajemnica jeszcze bardziej wiąże ze sobą obie kobiety. Ale ich szczęście trwa krótko. 21 sierpnia 1944 r. Felice zostaje zatrzymana i deportowana.
Erica Fischer wysłuchała opowieści 80-letniej Lilly Wust i opracowała ją w formie przejmującego świadectwa. Po ukazaniu się książki w 1994 roku do autorki zaczęli zgłaszać się nieznani dotąd świadkowie, uzupełniając kolejne wydania o nowy materiał. Dzięki adaptacji filmowej Maxa Färberböcka z Juliane Köhler i Marią Schrader w rolach głównych, historia Aimée i Jaguara stała się znana na całym świecie.
Książka ta zainauguruje nową serię Czarnego - serię Lilith, w której ukazywać się będą książki z zakresu szeroko pojętej literatury faktu prezentujące niezwykłe postaci kobiece. Jako kolejne tytuły w serii ukażą się książki poświęcone postaciom Mileny Jesenskiej i Ulrike Meinhoff pióra szwedzkiego dokumentalisty Steve Sem-Sandberga oraz rzecz o Aglai Veteranyi pióra Katarzyny Leszczyńskiej
"Od tej książki nie można się oderwać."
"Der Tagesspiegel"
"Niezwykłe studium faktów i uczuć; książka zarazem wstrząsająca i przekazująca wiedzę."
"Frankfurter Rundschau"
"Niezwykła historia miłości frau Wust i ukrywającej się w wojennym Berlinie Żydówki Shragenheim jest czymś więcej niż tylko opisaniem romantycznych skądinąd losów tych dwóch kobiet. To danie głosu licznym stronom wielkiej niedokończonej nigdy dyskusji na temat odpowiedzialności i odwagi, ludzkiej nikczemności i zbrodni. To głos oddany Żydom ocalałym z Holocaustu, Niemcom, którzy zdecydowali się na milczenie i bierność, kolejnym generacjom usiłującym zmierzyć się z piętnem zarówno kata, jak i ofiary."
Anna Dziewit Meller
"Wartością książki jest to, że jest bliska życiu, nie opowiada o świetlanych postaciach."
Justyna Sobolewska
Uwaga:
15 maja spotkanie z Autorką!
WARSZAWA
15 maja (czwartek), godz. 18:00
Austriackie forum kultury, ul.Próżna 8
Spotkanie poprowadzi Bożena Umińska