„CZTERY MINUTY”. FILMOSTRADA VII.

Obraz zachwycił Niemiecką Akademię Filmową. Nominowany o ośmiu kategoriach, w kategorii Najlepszy Film „Cztery minuty” pokonały m.in.głośne „Pachnidło”. Film wyróżniono także w kategorii Najlepsza Rola Żeńska (Monica Bleibtreu). „Cztery minuty” były nominowane do Europejskich Nagród Filmowych. Film był prezentowany m.in. na MFF w Toronto 2006, na MFF w Szanghaju 2007 (Nagroda „Golden Golbet” w kategorii Najlepszy Film), na MFF w Sofii 2007 (Nagroda w kategorii Najlepszy Reżyser, Nagroda FIPRESCI).

„Cztery minuty” to opowieść o niezwykłym uczuciu rodzącym się pomiędzy więźniarką a nauczycielką muzyki.

Jenny jest młoda, ale jej życie jest skończone. Zabiła. Zabije znowu. Kiedy stara nauczycielka gry na fortepianie odkrywa sekret dziewczyny, jej okrucieństwo i jej marzenia, postanawia znowu zmienić ją w cudowne dziecko muzyki, którym kiedyś była.

W swoim drugim filmie Chris Kraus rozgorączkowanymi obrazami opowiada historię niemożliwego związku.

Od ponad sześćdziesięciu lat, leciwa już Traude Krüger uczy gry na fortepianie w więzieniu dla kobiet. Nigdy jednak nie spotkała kogoś takiego, jak Jenny, morderczynię dla kaprysu niszczącą wszystko wokół siebie.

Jenny była niegdyś niespotykanym talentem muzycznym. Gdzieś głęboko, za nieprzeniknioną fasadą, nadal nim jest. Ma szansę na wygraną w prestiżowym konkursie fortepianowym, w którym pozwolono jej uczestniczyć pomimo wyroku. Niemniej jednak taki konkurs nie jest wyzwaniem dla kogoś, kto chce jedynie spokoju, zachowania status quo.

FILMOSTRADA VII

FILMOSTRADA to Festiwal z tradycją. Ma już wierną publiczność czekającą na jej kolejne edycje. Filmy prezentowane w programie FILMOSTRADY VI obejrzało 64 000 widzów. Łącznie – podczas sześciu edycji – filmy prezentowane w FILMOSTRADZIE zobaczyło 384 000 widzów.

FILMOSTRADA VII odwiedzi miasta największe, średnie i małe – od Krakowa, Warszawy i Katowic poprzez Zieloną Górę, Białystok do Łowicza, Trzebini i Gryfina. Dokładny plan dystrybucji FILMOSTRADY VII będzie dostępny od 20 kwietnia. W porównaniu do poprzednich edycji dystrybutor zwiększył liczbę filmowych kopii – z 14 na 21.

Na program VII - mej edycji FILMOSTRADY złożyło się 7 tytułów reprezentujących filmografie różnych krajów. Każdy z tych tytułów to film intrygujący, zmuszający do myślenia.

„Sukiyaki Western Django” (reż. Takashi Miike, Japonia 2007, 121 min.) to pierwszy westernu w historii japońskiej kinematografii. Film był prezentowany w konkursie głównym Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Wenecji 2007 oraz na Międzynarodowym Festiwalu w Toronto 2007. „Sukiyaki Western Django” doceniło Jury Festiwalu w Tokio (Mainichi Film Awards 2008), przyznając mu nagrody w kategorii Najlepsza Reżyseria oraz Najlepsze Efekty Specjalne.

„Oddech” („Breath”, reż. Kim Ki – Duk, Korea Południowa 2007, 84 min.) to najnowsze dzieło twórcy filmów „Wiosna, lato, jesień, zima… i znowu wiosna”, „Łuk”). Prezentowany w konkursie głównym MFF w Cannes 2007 „Oddech” to poetyckie ujęcie  meandrów ludzkiego losu.

„Brasileirinho. Muzyka słońca” („Brasileirinho”, reż. Mika Kaurismaki, Brazylia, Finlandia, Szwajcaria 2005, 90 min.) to porywający portret popularnego brazylijskiego nurtu muzyki wielkomiejskiej – choro.

“Burza hormonów” (“Scenes Of A Sexual Nature”, reż. Ed Blum, UK 2006, 91 min.) to dobra rozrywka -  historia o miłości, seksie i potrzebie długich spacerów. Film został uhonorowany przez Jury British Independent Film Awards 2006 (jako zdobywca Raindance Award).

Czarna komedia „Grając ofiarę” („Playing The Victim”, reż. Kirył Serebrennikow, Rosja 2006, 95 min.) została doceniona na Festiwalu Filmów Rosyjskich (Sochi Open Russian Film Festival – Grand Prize) oraz. Film, nominowany w pięciu kategoriach, przyniósł Nika Award Lilii Akedżakowej  w kategorii Najlepsza Drugoplanowa Rola Żeńska. Film zdobył Grand Prix na FF w Rzymie 2006.

„Grając ofiarę” to uwspółcześniona adaptacja Hamleta, groteskowa opowieść, której akcja toczy się na ulicach Moskwy. 

„A na koniec przyszli turyści” („Along Come The Tourists”, Niemcy 2007, 85 min.) to intymne spojrzenie młodego niemieckiego reżysera Roberta Thalheima na Auschwitz i Oświęcim oraz związaną z tym miejscem tragedię sprzed ponad półwiecza. Film był prezentowany na MFF w Cannes 2007. Został doceniony przez niemieckich krytyków na  Bavarian Film Festival i Munich Film Festiwal.

Wydarzeniem VII - ej edycji FILMOSTRADY będzie z pewnością film „Cztery minuty” (Vier Minuten”, reż. . Obraz zachwycił Niemiecką Akademię Filmową. Nominowany o ośmiu kategoriach, w kategorii Najlepszy Film pokonał m.in.głośne „Pachnidło”. Film wyróżniono także w kategorii Najlepsza Rola Żeńska (Monica Bleibtreu). „Cztery minuty” były nominowane do Europejskich Nagród Filmowych.Chris Kraus, Niemcy 2006, 121 min.)

Film był prezentowany m.in. na MFF w Toronto 2006, na MFF w Szanghaju 2007 (Nagroda „Golden Golbet” w kategorii Najlepszy Film), na MFF w Sofii 2007 (Nagroda w kategorii Najlepszy Reżyser, Nagroda FIPRESCI).

„Cztery minuty” to opowieść o niezwykłym uczuciu rodzącym się pomiędzy więźniarką a nauczycielką muzyki.

.

FILMOSTRADA VII. W KINACH OD 23 MAJA


Komentarze
Polityka Prywatności