Emigrantka z wyboru
Historia młodej Polki po studiach, która uświadomiwszy sobie brak perspektyw w kraju, postanawia wraz z przyjaciółką wyjechać do Anglii do pracy. Autorka bardzo plastycznie i z wielkim poczuciem humoru opisuje doświadczenia bohaterki –Ewy od przyjazdu do Wielkiej Brytanii w 1993 roku, kiedy to przestraszona odpowiadała na pytania celnika w Dover, przez codzienność wielkiego miasta i obyczaje jego mieszkańców.
Także pracę pokojówki w obskurnym hoteliku, mieszkanie w ciasnym domu z grupą innych Polek, kolejną pracę w domu angielskiej psycholog, a w końcu romans z Pierrem – studentem w Francji. W książce poza opisem trudów samodzielnego życia w wielkim obcym mieście pokazane są także pozytywne aspekty życia młodej emigracji w Londynie. Współlokatorzy stają się sobie coraz bliżsi, a razem przeżywane Boże Narodzenie i Wielkanoc, śmierć przyjaciela i wesele sprawiają, że zaczynają myśleć o sobie jako "rodzinie zastępczej".
Książka objęta patronatem Dziennika Polskiego, Radia Orla, magazynu Cooltura, Voice, telewizji polonijnej PL-TV, Polish Books, portalu Apsik.
Videograf II - Chorzów, 2008
"Emigrantka z wyboru" to wartko płynąca opowieść o ucieczce z polskiego piekła do brytyjskiego raju. Proste, uderzające refleksje zmieszane z ciepłą ironią i lekko podaną relacją stworzyły wart polecenia koktail. Lektura obowiązkowa dla wszystkich obecnych i potencjalnych emigrantów".
Artur Pałyga - dramaturg, dziennikarz.
"Powieść Dany czyta się z niesłabnącym zainteresowaniem. Egzystencja młodych Polek na angielskiej emigracji, bo o tym pisze Autorka - wzrusza i ma wymiar uniwersalny."
Jan Stępień - pisarz, poeta, rzeźbiarz, rysownik
"Książka Dany Parys-White jest interesująca z kilku powodów. Po pierwsze, główna bohaterka, Ewa, wybrała emigrację już piętnaście lat temu, kiedy Wielka Brytania zdawała nam się być nie mniej egzotyczna niż Australia, zaś złotówek na prawdziwą walutę nie wymieniano w żadnym banku świata. Po drugie, czytamy wspomnienia dojrzałej, inteligentnej kobiety, która obserwuje, myśli i ma wiele do powiedzenia nie tylko o sobie i najbliższych. Po trzecie, to nie forma jest w tej książce najważniejsza i stąd cierpkie, słodkie oraz pośrednie smaki życia są w tej prozie tak bardzo wyostrzone…"
Adam Molenda - dziennikarz, pisarz
"Choć tematem przewodnim są wspomnienia młodej kobiety uciekającej od polskiej beznadziei przełomu lat 80-tych i 90-tych i szukającej rozwiązań w Anglii, jest to w rzeczywistości głęboka analiza postaw ludzkich. (...) ...można być pewnym, że książka ta zainteresuje czytelnika na każdym poziomie intelektualnym, na każdym etapie doświadczenia życiowego i aktualnego nastroju."
Peter Cwynar - Kalejdoskop, London, Ontario
"Wkraczając w świat londyńskiej opowieści Parys-White trzeba być gotowym na niezwykłą podróż (…) …na zmierzenie się z rzeczywistym wizerunkiem emigracji, odartym z mżonek i utopii, trudnym i fascynującym zarazem, satysfakcjonującym, ale wymagającym poświęceń i wyrzeczeń. Najtrudniejsza w tym wszystkim wydaje się jednak konieczność starcia z samym sobą, mocną i słabą stroną ludzkiego jestestwa. Zachęcam Państwa do lektury tej niezwykłej opowieści (…)"
Aleksandra Wiśniowska - Dziennik Polski, London, UK