Po szalonym sukcesie poprzednich filmów Tylera Perry’ego: „Z pamiętnika wściekłej żony”, „Moja wielka wściekła rodzina” oraz „Daddy’s Little Girls”, ten scenarzysta, reżyser, producent i aktor powraca na ekrany swoim czwartym filmem „Małżeństwa i ich przekleństwa”. Podobnie jak poprzednie filmy, ten również jest adaptacją święcącej tryumfy sztuki teatralnej Perry’ego, pod tym samym tytułem. Jest to przezabawna, ale i podnosząca na duchu opowieść o czterech parach spędzających razem urlop, podczas którego ujawniają się ich problemy małżeńskie.
W humorystyczny sposób Perry porusza kwestie odpowiedzialności i zaangażowania, zdrady i odkupienia win, trudnej drogi do wybaczenia oraz innych małżeńskich kłopotów, które pokazują jak trudno jest w dzisiejszych czasach utrzymać trwały związek.
Cztery pary przyjaciół z college’u jak co roku spotykają się na wspólnym urlopie w górach Colorado. Przyjeżdżają, by się zrelaksować i rozerwać, ale czeka ich nie lada niespodzianka.
Atmosfera zrobi się naprawdę wybuchowa. W górskiej chacie spotkamy: skupioną na karierze Dianne (Sharon Leal) i jej oddanego lecz trochę upierdliwego męża Terry’ego (Tyler Perry), znaną autorkę bestsellerów o psychologii Patricię (Janet Jackson) i jej męża architekta, Gavina (Malik Yoba), ukrywających tragiczną tajemnicę, Angelę (Tasha Smith) i Marcusa (Michael Jai White), którzy bez przerwy się kłócą, ale nadal kochają, oraz puszystą Sheilę (Jill Scott) z zaburzeniami samooceny wywołanymi przez męża-kobieciarza, Mike’a (Richard T. Jones).
Tym razem wspólne wakacje kompletnie zmienią dynamikę ich związków, a brudy, które podobno należy prać w domu, nieoczekiwanie wysypią się przy świadkach w górskiej chacie na odludziu. I każdy zacznie zadawać sobie pytanie: „I po co komu małżeństwo?”
A miało być tak pięknie....
O FILMIE |
Czwarty film Perry’ego „Małżeństwa i ich przekleństwa” nosi ten sam tytuł, co spektakl, z którym parę lat wcześniej reżyser objechał całą Amerykę. Obejmuje wszystkie elementy, którymi Perry z upodobaniem nasyca swoją twórczość: dramat, humor, intensywne emocje. Mimo tego reżyser twierdzi, że film ten jest odejściem od jego dotychczasowych dokonań: obrazów „Moja wielka wściekła rodzina” i wcześniejszego „Z pamiętnika wściekłej żony”, w których powołał do życia postać ekscentrycznej Madei, walczącej o podtrzymanie więzi rodzinnych i ratującej różnych członków rodziny z opresji, a całość opatrywał przesłaniem o miłości, przebaczeniu i sile rodziny.
Reuben Cannon, producent wszystkich filmów Perry’ego wyjaśnia: „W tym filmie pojawia się ten sam wątek, co w poprzednich: najważniejsza jest zdolność wybaczania. Bohaterowie muszą sięgnąć do swej duchowości, by przetrwać. Film przygląda się zawiłościom małżeństwa pod różnym kątem i z różnych punktów widzenia. Obserwujemy kilka par, które obnażają przed nami swoje słabości i tajemnice, a my zastanawiamy się wraz z nimi, po co się w ogóle pobierali. To daje widzom do myślenia, równocześnie będąc świetną rozrywką.”
PO CO KOMU MAŁŻEŃSTWO |
Według danych Narodowego Centrum Zdrowia w USA zawiera się corocznie 2.355.005 małżeństw i dokonuje 957.200 rozwodów. Oznacza to, że prawie połowa małżeństw kończy się rozwodem. Psychologowie, terapeuci rodzinni, duchowni są zgodni co do jednego: najważniejszym kluczem do szczęśliwego pożycia jest umiejętność wybaczania.
O OBSADZIE |
TYLER PERRY (Terry)
W 1992 roku, zainspirowany przez Oprah Winfrey, napisał serię listów do samego siebie, które miały być oczyszczeniem i ulgą po przygnębiającym, pełnym agresji i odrzucenia dzieciństwie. Na ich podstawie powstał pierwszy musical „I Know, I’ve Been Changed.” (1997). Następnie napisał i wyprodukował przedstawienia „Woman, Thou Art Loosed” i „Behind Closed Doors”. W 2000 napisał sztukę “I Can Do Bad All By Myself”, w której po raz pierwszy pojawia się postać Madei. Wkrótce potem wystawia „Z pamiętnika wściekłej żony”, „Family Reunion”, „Class Reunion”, w których Tyler Perry gra rolę Madei.
Z dwoma spektaklami: „Małżeństwa i ich przekleństwa” i „Meet the Browns” objechał całą Amerykę. W 2004 napisał sztukę „Madea’s Christmas Party”, którą wyświetlono w telewizji TBN. W 2005 roku zrealizowano filmową adaptację jego sztuki „Z pamiętnika wściekłej żony” i zajęła ona 1 miejsce w amerykańskim B.O. Tyler Perry zagrał w filmie potrójną rolę. Wielki sukces obrazu był zaskoczeniem dla krytyków i ludzi z branży filmowej, którzy dotąd nie słyszeli o Perrym. Potem pierwsze miejsca amerykańskiego box office zajmowały „Moja wielka wściekła rodzina” (2006) oraz „Daddy’s Little Girls” (2007). Ostatnio Perry napisał i wyreżyserował komediowy serial telewizyjny „House of Payne” (2006), który osiągnął ogromną oglądalność.
JANET JACKSON (Patricia)
Gwiazda muzyki i estrady, święcąca wielkie tryumfy piosenkarka, trendsetterka, ikona muzyki rozrywkowej, która w ciągu ponad 20 lat kariery wydała kilka przebojowych albumów („Cotrol”, „Rhythm Nation”, „Janet”, „Velvet Rope”), a jej piosenki przez wiele tygodni okupowały międzynarodowe listy przebojów.
Od najmłodszych lat grała też w różnych produkcjach telewizyjnych i kilku filmach kinowych. Wystąpiła min. w: „Statek miłości” (1977-86), „Fame” (1982-87), „Malcolm X” (1992), „Poetic Justice” (1993), „Will i Grace” (1998-2006), „Gruby i chudszy 2” (2000), „Tupac. Zmartwychwstanie” (2003).
JILL SCOTT (Sheila)
Popularna amerykańska piosenkarka R&B, soulowa i jazzowa, autorka tekstów oraz kompozytorka. Na swoim koncie ma 5 albumów, dziewięć nominacji oraz dwie nagrody Grammy. Na ekranie telewizyjnym zadebiutowała w 2000 r. rolą w serialu „Girlfriends”. Potem wystąpiła w: „I Love the 70’s.” (2003), „Jaskinie serca” (2004), „Block Party” (2005).
MALIK YOBA (Gavin)
Znany aktor często goszczący na dużym i małym ekranie. Wystąpił min. w: „Tina” (1993)„Telefon” (2002), „Amnezja” (2004), „Zakładnik” (2004), „Brooklyn Boogie” (1995), „Cop Land” (1997), „Girlfriends” (2000-8), „Twilight Zone” (2002-3), „Criminal. Wielki przekręt” (2004).
MICHAEL JAI WHITE (Marcus)
Przełomem w jego karierze była tytułowa rola w filmie HBO „Tyson” (1995). Następnie wystąpił w: „Śniadanie mistrzów” (1999), „Uniwersalny żołnierz” (1999), „Wonderland” (2000), „Kill Bill” 1 i 2 (2003, 2004), „Boston Public” (2000-4), „CSI. Kryminalne zagadki Miami” (2002).
SHARON LEAL (Dianne)
Karierę rozpoczęła na deskach Broadway’u, grając min. w „Miss Saigon”, „Bright Lights, Big City”, „Stormy Weather”. Na dużym i małym ekranie można ja było zobaczyć w: „Dreamgirls” (2006), „Boston Public” (2000-4), „CSI. Kryminalne zagadki Miami” (2002), „Motyw 2: Zemsta” (2007).
TASHA SMITH (Angela)
Występowała w licznych produkcjach kinowych i telewizyjnych, min.: „Corner” (2000), „Jak ugryźć 10 milionów” 1 i 2 (2000, 2004), „Ja ty i on” (2006), „Dom Glassów: dobra matka” (2006), „Daddy’s Little Girls” (2007).
O TWÓRCACH |
TYLER PERRY (scenariusz, reżyseria, produkcja, aktor)
j.w.
REUBEN CANNON (produkcja)
Zaczynał jako posłaniec w Universal Studios, lecz szybko awansował do roli szefa castingu. Potem tę samą funkcję pełnił w departamencie produkcji telewizyjnej wytwórni Warner Bros. Dobierał obsadę do takich filmów, jak: „Kolor purpury” z Whoopi Goldberg i Oprah Winfrey, „Miłość jest dla głupców”, „Bracia”, „Tina”, „Historia Josephine Baker”.
Jako producent, jest odpowiedzialny za powstanie m.in.: „Wracając do korzeni”, „Miłość jest za darmo”, „Woman, Thou Art Loosed”, „Z pamiętnika wściekłej żony”, „Moja wielka wściekła rodzina”, „Daddy’s Little Girls”, „Autobus” Spike’a Lee, „The Women of Brewster Place” z Oprah Winfrey i Cicely Tyson.
AARON ZIGMAN (muzyka)
Skomponował muzykę min. do: „Step up. Taniec zmysłów” i „Step up 2”, „John Q”, „Pamiętnik”, „Wytańczyć marzenia”, „Wrotkowisko”, „Facet pełen uroku”.
TOYOMICHI KURITA (zdjęcia)
Autor zdjęć do: „Rozróba w Harlemie”, „Czekając na miłość”, „Zbrodnia stulecia”, „Nieskończoność”, „Kto zabił ciotkę Cookie?”, „Córka prezydenta”, „Moja wielka wściekła rodzina”.