W obronie przegranych spraw

Najnowszy zbiór esejów najgłośniejszego filozofa ostatnich lat. W czasach, gdy większość maksispraw uznaliśmy za z góry stracone i warte ledwie miniwykładów, Slavoj Žižek postanawia po raz kolejny rzucić wyzwanie naszemu dobremu samopoczuciu. Žižek podważa utarte sądy, wygłasza niespodziewane konkluzje i po raz kolejny zaprasza nas na intelektualną wyprawę, w której spodziewać się można naprawdę wszystkiego.

Tematy takie jak populizm, perspektywa ekologicznej katastrofy, polityczne ciągoty intelektualistów czy dyskusje o stosowaniu tortur spotykają się w jego książce z błyskotliwymi analizami filmów, tekstów literackich i filozoficznych. Dyskutując z Heideggerem, Badiou, Laclauem i Negrim, ale także Danem Brownem i Dymitrem Szostakowiczem, Žižek stara się wybronić najważniejszą przegraną sprawę ostatnich dziesięcioleci - nadzieję na powszechną wolność, równość i braterstwo.Ziżek jest postacią kontrowersyjną. To jednak można stwierdzić o wielu znanych osobistościach. Jest jednak człowiekiem wiernym swoim poglądom i trudnym do zaszufladkowania. Z jednej strony marksista, a z drugiej członek opozycji antykomunistycznej. Filozof, który swoje refleksje buduje nie w oparciu o Arystotelesa, ale kinowe przeboje ostatnich kilkudziesięciu lat.
Oto kolejna wyprawa intelektualna pod przewodnictwem Sławoja Żiżka. Trzeba przygotować się na zaskakujące powiązanie różnych faktów i zjawisk politycznych i kulturalnych, a na koniec jeszcze bardziej zdumiewające konkluzje. W zasadzie w dzisiejszych czasach używając marksistowskiej dialekty pozornie jest się na straconej pozycji. Nic więc dziwnego, że autor podejmuje się stanąć także W obronie przegranych spraw. Dialektyka i psychoanaliza w jego rękach przeradzają się jednak w bardzo niebezpieczne i skuteczne narzędzia, a nie każda sprawa zostaje przegrana.
Zwykle lektura dzieł Żiżka bardzo mnie wciąga i inspiruje intelektualnie. Mimo, że nie zawsze zgadzam się z autorem, to jednak zmusza on do nowego i niekonwencjonalnego spojrzenia na świat. Bardzo się cieszę, że pojawia się coraz więcej jego książek w tłumaczeniu na język polski.

Komentarze
Polityka Prywatności